ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA. L. M. Montgomery.

0
656

Nieśmiertelna towarzyszka dziewczęcych westchnień – ANIA SHIRLEY, sierota przygarnięta przez rodzeństwo CUTHBERTÓW. Znacie? Więc nie pozwólcie, aby wasze dzieci o niej zapomniały. Na półce w pokoju młodej damy obowiązkowo powinna się pojawić cała seria powieści Lucy Maud Montgomery. Ale od początku…
Pierwszy tom, właśnie ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA – miał swą premierę w czerwcu 1908 roku. Autorka odbyła najpierw spacer po wielu wydawnictwach, które kolejno odrzucały powieść, nie widząc w niej przyszłego przeboju. Ku zaskoczeniu wszystkich (z autorką włącznie) odniosła jednak sukces. W związku z tym powstała cała seria książek o Ani, w skład której wchodzą:
• ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA.
• ANIA Z AVONLEA.
• ANIA NA UNIWERSYTECIE.
• ANIA Z SZUMIĄCYCH TOPOLI.
• WYMARZONY DOM ANI.
• ANIA ZE ZŁOTEGO BRZEGU.
• DOLINA TĘCZY.
• RILLA ZE ZŁOTEGO BRZEGU.
• ANIA Z WYSPY KSIĘCIA EDWARDA.

Historia Ani wytrzymała próbę czasu, ponieważ w prosty sposób opowiada o rzeczach, które przytrafiają się dzieciom na całym świecie. Problem sierot – czy to porzuconych przez rodziców, czy tak naznaczonych przez okrutny los, jest wciąż aktualny. ANIA znalazła kochającą rodzinę, ale nie obyło się bez przeszkód. Pamiętacie na pewno, że Maryla i Mateusz Cuthbertowie chcieli adoptować z sierocińca chłopca. Myśleli o tym, że kiedyś, gdy będzie starszy, pomoże im w prowadzeniu gospodarstwa. A dziewczynka? Raczej nie brali jej pod uwagę. Kiedy na stacji Mateusz zastał rozgadaną ANIĘ i przywiózł ją na Zielone Wzgórze, decyzja mogła być tylko jedna – dziewczynka wraca do sierocińca… No tak, na szczęście wiemy, że tak się nie stało. ANIA została na Zielonym Wzgórzu, dorosła tu, dojrzała, rozpoczęła pracę, która była spełnieniem jej marzeń. Spotkała swoją miłość i zawiązała przyjaźń na całe życie.

Młody czytelnik w powieść Lucy Maud Montgomery odnajdzie znakomicie nakreślone portrety jego rówieśników z początku dwudziestego wieku. Poznajemy całą galerię ciekawych postaci. Przede wszystkim sama ANIA. Dziewczynka o nietypowej urodzie z burzą rudych włosów wokół głowy, która tak naprawdę myśli, że jest brzydka i natychmiast musi coś zrobić, aby przemienić się w…. no może w królewnę? Pamiętacie historię z farbowaniem znienawidzonych rudości na zielony kolor? Dalej oczywiście Diana Barry – najlepsza przyjaciółka Ani, powierniczka jej sekretów i zupełne przeciwieństwo temperamentów. Gilbert Blythe, który w hołdzie dla urody Ani ciągnął ją w szkole za warkocze i dorośli – rodzeństwo CUTHBERTÓW i niesamowita, zgryźliwa, ale o dobrym sercu pani Małgorzata Linde.
Razem z ANIĄ przeżyjemy posądzenia o kradzież broszki, przygodę z przypadkową zamianą soku i wina, błyskawiczną reakcje ANI, ratującą życie małej Diany czy opowieść o pierwszej sukience z bufiastymi rękawami… Wszystko w malowniczych okolicach Zielonego Wzgórza.
Jako uzupełnienie miłej lektury powieści L.M. Montgomery polecam także książkę kucharską związaną ze wspomnieniami autorki:

KUCHNIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA.

A dla ciekawych biografii Lucy Maud Montgomery – książkę Mollie Gillen MAUD Z WYSPY KSIECIA EDWARDA.

 

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię