Plastyka brzucha po ciąży – jak wrócić do pięknego wyglądu sprzed ciąży?

0
599

Ciąża i poród to ważne wydarzenia w życiu każdej kobiety, jednak wraz z pojawieniem się potomka zachodzi wiele ważnych zmian, w tym w wyglądzie naszego ciała. Niestety nie zawsze udaje nam się nawet po czasie powrócić do wcześniejszej wagi i wyglądu, a skóra na brzuchu jest nadal rozciągnięta i obwisła. Nie musimy wcale pogodzić się z tym, że czujemy się źle we własnym ciele – możemy rozważyć wykonanie plastyki lub liposukcji brzucha, która pomoże przywrócić nam piękny wygląd sprzed ciąży.

Skutki urodzenia dziecka

Pomimo tego, że nie każda kobieta jest w stanie przyznać się otwarcie do tego, że ciało przestało jej się podobać, każda wspomina czasy, gdy w lustrze widziała brzuch, który niczym nie przypominał aktualnego stanu. Fakty są nieuniknione – podczas ciąży przybieramy od 10 do 20 kg, a podczas porodu ubywa nam tylko ok. 5 kg. Oczywiście są to wartości uśrednione, jednak w prosty sposób ukazują ogrom problemu. Czasami pomimo starań nie udaje się zrzucić nagromadzonej wagi, zmniejszyć rozmiarów brzucha ani poprawić jędrności skóry. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu, którym jest plastyka lub liposukcja brzucha.

Plastyka brzucha

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego wyglądu może rozważyć plastykę brzucha. Operacja jest jednak możliwa dopiero po 6 miesiącach od ostatniego karmienia piersią, gdyż nasz organizm może do tego czasu wracać do normalnego stanu. Okres powrotu do formy może trwać w sumie do roku od urodzenia dziecka.

Zanim zdecydujemy się na zabieg postarajmy się zrzucić nadmiar kilogramów w naturalny sposób, za pomocą ćwiczeń i zdrowej, zbilansowanej diety. Jeśli schudniemy dopiero po operacji, nasz brzuch znów może nie wyglądać najlepiej, dlatego warto osiągnąć wagę docelową odpowiednio wcześniej. Plastykę brzucha odłóżmy na później, jeśli planujemy urodzenie kolejnych dzieci.

Mówiąc w skrócie o plastyce brzucha, która ma za zadanie usunąć nadmiar tłuszczu i skóry po przebytej ciąży, możemy wyróżnić kilka zasadniczych opcji:

– plastyka brzucha z liposukcją lub sama liposukcja, jeśli mamy problem z dużym rozmiarem brzucha
– plastyka brzucha, jeśli skóra jest obwiśnięta
– szycie mięśni jeśli są zbyt rozluźnione po kilku porodach

Zasadniczą decyzję o charakterze operacji podejmuje zawsze specjalista chirurg, który podda nas szczegółowym badaniom.

Przygotowania do operacji

Przed operacją powinniśmy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów, które będą opóźniały gojenie się ran. Przed samym zabiegiem czeka nas szereg badań takich jak morfologia czy OB., które szczegółowo wskaże nam lekarz.

Jeśli cierpimy na cukrzycę lub od lat zmagamy się z chorym układem krążenia możemy nie zostać dopuszczeni do operacji. Podobnie sprawa wygląda jeśli mamy problem z krzepliwością, infekcje skóry czy skazy naczyniowe.

Skutki uboczne

Operacje w większości są udane, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to jednak ingerencja w nasze ciało, która może przynieść różnego rodzaju skutki uboczne.

Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się:
– krwiaki i zakrzepice
– krwawienia po operacji
– infekcje
– martwicę tkanek brzusznych i skóry w miejscu nacięć
– utratę czucia w brzuchu

Przebieg operacji

Plastyka brzucha może trwać do kilku godzin, zależnie od tego, jak rozległy jest to zabieg. Chirurg poprowadzi nacięcie na skórze od biodra do biodra pod pępkiem oraz jedno nad pępkiem. W prostszych zabiegach będzie to tylko cięcie na podbrzuszu, które jest łatwiej ukryć pod bielizną. Jeśli zdecydujemy się na pełną plastykę brzucha, nasz pępek zostanie zmieniony i stworzony sztucznie przez chirurga. Jeśli natomiast wystarczy nam mini-abdominoplastyka, zmiany w wyglądzie nie będą aż tak drastyczne. Natomiast w czasie liposukcji brzucha przez niewielkie nacięcie zostanie wprowadzony specjalny ssak, który usunie nadmiar tłuszczu.

Powrót do pełni zdrowia

Po operacji będziemy czuli nieprzyjemne ciągnięcie w dół, które jest naturalnym odczuciem przemijającym wraz z upływem czasu. Powrót do pełni formy może nam zająć do kilku tygodni, choć zdarzają się przypadki, że kobiety wracały po 2 tygodniach do swoich obowiązków zawodowych. Umiarkowane ćwiczenia powinny przyspieszyć powrót do zdrowia, jednak na samym początku należy ograniczyć wszelką aktywność i być bardzo ostrożnym nawet podczas opieki nad dzieckiem.

Radość z własnego ciała

Nasze dobre samopoczucie nie musi wynikać wyłącznie z radości z nowo narodzonego potomka. Możemy czuć się szczęśliwe i zadowolone również ze swojego nowego, pięknego wyglądu. Oczywiście nasze ciało musi zmienić się po przebytej ciąży, jednak nikt nie powiedział, że musi wyglądać gorzej niż wcześniej. Rozsądna dieta, ćwiczenia i dbanie o swoją figurą zapewnią piękną sylwetkę na kolejne lata. Jeśli jesteście zdecydowane na operację – plastykę brzucha czy liposukcję, skonsultujcie się ze specjalistą, który przedstawi wszystkie za i przeciw, skieruje na odpowiednie badania oraz przygotuje was do nachodzących zmian.

Jeśli szukacie dobrych chirurgów plastycznych, którzy pomogą wam powrócić do wyglądu sprzed ciąży, zapraszamy na naszą stronę www.euro-clinic.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię