Pokój dla nastolatka.

0
2700

Aranżacja przestrzeni to nie tylko rozplanowywanie pomieszczeń czy dekoracja wnętrz. Bardzo ważną rzeczą są indywidualne preferencje lokatorów. I nie mowa tutaj o właścicielach mieszkania, ale o dzieciach. Podczas gdy maluchy nie mają za wiele do powiedzenia w kwestii urządzania swojego pokoju, tak starszaki mogą przyprawić rodziców o niezły ból głowy w tej sprawie.

Prywatna oaza zbuntowanego nastolatka

Niestety w życiu każdego opiekuna przychodzi taki moment, w którym pociechy nie chcą spędzać z nimi czasu. Wolą zaszyć się w swoim pokoju, a każde naruszenie prywatności traktują jak sprawę życia i śmierci. Nie ma, co się dziwić. Dorastająca młodzież to nie to samo, co małe dzieci. Nastolatkowie zaczynają budować swój świat wartości i swój osobisty styl. Dlatego tak ważne jest, aby miejsce domowego odpoczynku i nauki było przystosowane do ich potrzeb oraz indywidualnych preferencji.

Podstawą jest rozmowa z nastolatkiem na temat wystroju jego prywatnej oazy. Może się okazać, że niebieski kolor nie jest ulubioną barwą dziecka i dawno już wyrósł z klocków i samochodzików. W takim wypadku rodzicom pozostaje tylko jedno: kompromis z uwzględnieniem potrzeb zbuntowanego nastolatka oraz możliwości finansowych opiekunów.

Oddzielne miejsce do nauki i do odpoczynku

Jak wiadomo, dzieci łatwo ulegają trendom i doskonale znają panującą modę. Może się okazać, że lepiej znają światowe nowości niż rodzice. Jednak to, co się nigdy nie zmienia, to charakter pomieszczenia. Musi być przystosowane zarówno do komfortowej nauki oraz efektywnego odpoczynku. Z pomocą przychodzą współczesne zestawy mebli, które pozwalają na dostosowanie ich zarówno pod względem kształtu, jak i koloru, czy preferencji lokatora. Teraz wystarczy tylko wspólnie z dzieckiem wybrać barwę ścian i dodatki. Większość osób wybiera neutralną szarość, grafit, czy połączenie czarnego odcienia z bielą. Na bazie tego dobierają elementy wystroju takie jak meble.

Szczególnie ważne jest biurko, które musi mieć regulowana wysokość lub krzesło z taką opcją. Zachowanie prostej postawy jest bardzo istotne i wpływa na rozwój układu ruchowego dziecka. Jeśli mowa już o zdrowiu, warto zwrócić uwagę na łóżko dla nastolatka. Lepiej zaopatrzyć się w większy model. Dzieci szybko wyrastają ze swoich posłań. Zakup większego łóżka z wygodnym, piankowym materacem to inwestycja na przyszłość, która zapewni dłuższe użytkowanie niż dopasowane modele. Materace piankowe są polecane dla dorastającego nastolatka. Zapewnią mu prawidłową postawę podczas sny.

Świetną alternatywą są również łóżka połączone z biurkiem oraz półkami na ubrania. Tak zwane systemy modułowe nie tylko mieszczą wszystkie rzeczy, ale są nowoczesnym rozwiązaniem, które z pewnością spodoba się naszemu buntownikowi.

Indywidualny charakter a detale

Dobre samopoczucie to podstawa do efektownej pracy i odpoczynku. Nikt nie lubi spędzać czas w bezbarwnym i nijakim miejscu. Aby nieco rozjaśnić charakter pokoju, warto wprowadzić detale w postaci dodatków, np. ulubionego plakatu super bohatera z kreskówki, kolekcji książek czy ramek z obrazkami z wakacji. Wszystko zależy od indywidualnego hobby dziecka. Niektórzy lubią sport i aktywny sposób spędzania czasu, a inni z kolei wolą książki czy filmy akcji. Wprowadzenie takich unikatowych rzeczy świetnie odda charakter osoby i pomoże w budowaniu rodzinnych relacji. Świetnym sposobem na zachowanie osobistego charakteru i jednocześnie aranżację przestrzeni jest oświetlenie. Pasjonaci fotografii mogą zastosować lampy podłogowe, które z powodzeniem można zastosować, jako źródło światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię