eTeacher 5.0 – Nowsza wersja znanego programu
Wstęp
W ramach prezentacji programów do nauki języka angielskiego prezentowaliśmy na FD program eTeacher. Ta popularna aplikacja, znana od lat uczniom, samoukom i nauczycielom, jest obecnie dostępna w nowej, rozbudowanej edycji z numerem 5. W artykule opisaliśmy starszą wersję stawiając pytanie, czy warto inwestować w nowszą (choć już liczącą kilka lat). Niniejszym postaramy się pomóc w dokonaniu ostatecznej decyzji.
Standard, Professional i Special Edition
Rozważając zakup eTeachera z numerem 5 musimy wziąć pod uwagę, że mamy (po raz pierwszy w historii tej marki) do czynienia z serią programów, a nie pojedynczym produktem. W dalszej części skupimy się na szczegółach wersji Standard i najważniejszych cechach wersji Professional. Zacznijmy jednak od krótkiego opisu każdego wariantu.
– eTeacher 5.0 Standard – całkowicie na nowo napisana wersja programu, którego pierwsza wersja wyszła już ponad 20 lat temu, w 1990 roku. Jest to program o charakterze ćwiczeniowo-testowym. Nie stanowi on systematycznego kursu językowego, ale zawiera zbiór ćwiczeń i testów, które skutecznie wspomagają i uatrakcyjniają naukę języka angielskiego w szkole, na kursie językowym, czy na studiach, może także stanowić pożyteczną pomoc dla samouka oraz być nieocenioną pomocą w przygotowaniu do takich egzaminów, jak matura, FCE, Proficiency itp. Program zawiera również mały podręcznik angielskiej gramatyki.
W wersji pięć pojawiło się wiele nowych typów ćwiczeń, np. przeciąganie słów myszką pod obrazki lub na puste miejsca w tekście, układanie zdań z rozrzuconych słów, uzupełnianie luk w dłuższych tekstach itp. Wersja Standard nie posiada edytorów ćwiczeń znanych z w. 4.0. Te dostępne są w wersji Pro.
– eTeacher 5.0 Professional – w przeciwieństwie do wersji Standard, ta ma charakter otwarty: oprócz ćwiczeń gotowych istnieje możliwość wprowadzania własnych ćwiczeń lub redagowanie dostarczonych z programem. Tak, jak w podstawowej wersji ułatwiono znajdowanie poszukiwanego materiału dzięki zakładkom i drzewkom, tu można również tworzyć własne zakładki i drzewa tematyczne. Wszystkie typy ćwiczeń z poprzednich wersji zostały zachowane i ćwiczenia stworzone w poprzedniej wersji mogą być łatwo skonwertowane do nowej.
– eTeacher 5.0 SE – SE, czyli Special Edition to seria programów eTeacher poświęconych konkretnym tematom i sytuacjom, w których najczęściej potrzebny jest język angielski i które wymagają specyficznego słownictwa i zwrotów. W założeniu seria ta przypomina więc trochę popularne „Rozmówki angielskie”. Ćwiczenia są na różnych poziomach trudności i obejmują zarówno słownictwo i zwroty podstawowe, jak i specjalistyczne, mogą więc być przydatne zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.
Obecnie dostępnych jest 6 tomów (które możemy również nabywać osobno):
- Summer Holiday (Wakacje letnie) – 101 ćwiczeń obejmujących takie zagadnienia, jak: biuro podróży, podróż samochodem czy samolotem, hotel, gastronomia, rekreacja, plaża, nurkowanie, zwiedzanie zabytków, awarie, wypadki i pierwsza pomoc.
- Winter Holiday (Wakacje zimowe) – 71 ćwiczeń: podróż samochodem, pytanie o drogę, stacja benzynowa, awaria, hotel, bar i restauracja, sporty zimowe, narty, wypadki i żywioły, lawiny, wzywanie pomocy, typowe urazy, pierwsza pomoc, zimowa fauna i flora górska.
- Studying – (Nauka i studia) – 56 ćwiczeń, które obejmują m.in.: szkoły, uczelnie, akademik, kierunki i tok studiów, egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne, wyposażenie szkół, uczelni i laboratoriów. Podstawowe słownictwo naukowe z takich dziedzin, jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, ekonomia, prawo, polityka.
- Work (Praca) – 53 ćwiczenia: poszukiwanie pracy, ogłoszenia, listy motywacyjne, CV, rozmowy kwalifikacyjne, rozmowy dotyczące warunków pracy, zawody, narzędzia, BHP.
- Shopping (Zakupy) – 55 ćwiczeń: rodzaje sklepów, towary i ich właściwości, liczebniki, kolory, materiały, parametry, ceny, targowanie się, płacenie, reklamacje, zakupy żywnościowe, odzieżowe, RTV/Foto/AGD.
- Computer and Internet (Komputer i Internet) – 50 ćwiczeń, a w nich: słownictwo związane z komputerem, czyli sprzęt, oprogramowanie, zakup komputera, serwis, licencje i gwarancje, reklamacje; słownictwo i wyrażenia związane z Internetem: prowadzenie korespondencji, żargon internetowy używany w e-mailach, komunikatorach i grupach dyskusyjnych, powszechnie używane skróty.
Co nowego w eTeacher 5.0?
Ponieważ szczegóły odnośnie działania programu opisaliśmy w artykule eTeacher 4.0, skupimy się tutaj na najistotniejszych różnicach między obiema wersjami aplikacji.
Pierwsza, najbardziej zauważalna różnica, to oczywiście wygląd programu. Estetów ucieszy zapewne nowocześniejszy interfejs z ładniejszymi ikonami, wprowadzonymi paskami narzędziowymi i bardziej intuicyjnym eksploratorem ćwiczeń/plików (patrz: obrazek).
Ów eksplorator, zwany Nawigatorem ćwiczeń (lub też Navigatorem zgodnie z tym, co czytamy nad jego oknem) w nowy sposób porządkuje ćwiczenia, przez co łatwiej je teraz znajdować i otwierać. Do dyspozycji mamy zakładki i rozwijane drzewka tematyczne, których struktura jest niezależna od katalogów i położenia plików na dysku. Plik z ćwiczeniem może być przypisany wielu drzewkom albo też żadnemu.
Z wizualnych aspektów programu mamy też nowe zdjęcia w ćwiczeniach obrazkowych zamiast wektorowej grafiki znanej z eTeachera 3 i 4. W większości przypadków, tam gdzie nie podano podpowiedzi po polsku, nie będziemy musieli zastanawiać się, co obrazek przedstawia. Czasami jednak możemy poczuć się lekko skołowani…
W nowej wersji eTeachera dodano nowe typy ćwiczeń. Znane z innych programów (w tym z opisywanego przez nas EuroPlus+: Angielski dla nastolatków i Angielski z Cambridge) czy podręczników uzupełnianie tekstu brakującymi wyrazami, występuje tu w trzech wersjach: wpisywanie, wybieranie i przeciąganie na właściwe miejsce. Poza tym mamy też „rozsypanki”, czyli formowanie zdań z pomieszanych wyrazów oraz przeciąganie podpisów do obrazków.
Wśród innych nowości znajdujemy także opcję losowego generowania testów z wybranej grupy plików (tego samego typu) z ćwiczeniami, co robimy klikając ikonę z kostką lub otwierając menu kontekstowe prawym klawiszem myszki. Wygenerowane ćwiczenie można uruchomić zarówno w trybie Nauki jak i Testu. O wspomnianych tu trybach pisaliśmy szerzej przy okazji eTeachera 4.0, natomiast w wersji 5.0 do dyspozycji mamy nowy tryb – przeglądania. Jest on przydatny, gdy dany materiał jest dla nas całkiem nowy – możemy wtedy zapoznanie się bez konieczności udzielania żadnych odpowiedzi (choć jest to możliwe). Otwarte w tym trybie ćwiczenie nie jest oceniane, nie jest także uwzględniane w statystyce czy historii nauki i testów. Niektóre z rodzajów zadań (typowe testy) są w tym trybie niedostępne. Podobnie, jak w trybie nauki, w trybie przeglądu możemy korzystać z podpowiedzi, podręcznika gramatyki i słownika. Jeśli jesteśmy przy podpowiedziach dostępnych w trybie nauki – te mogą być teraz kilkustopniowe. Na przykład w typowym ćwiczeniu słownikowym (ang.-pol.) przy pierwszym naciśnięciu przycisku Hint/Podpowiedź (lub kombinacji klawiszy Ctrl+H) usłyszymy angielski wyraz czytany przez lektora, druga podpowiedź to podanie pierwszej litery wyrazu, trzecia – to kolejna litera, itd. Charakter podpowiedzi zależy od rodzaju ćwiczenia, zaś dopuszczalna ilość odpowiedzi ustawiana jest w Opcjach.
Program eTeacher 5.0 został również wyposażony w słownik angielsko-polski. Tu uwaga – opisywana w Pomocy opcja edycji jest dostępna tylko w wersji Professional, podobnie jak funkcja menu Plik, po prostu niektóre fragmenty pliku pomocy są identyczne dla obu wersji programu mimo różnic w dostępności poszczególnych opcji.
Kolejną nowością jest możliwość nagrywania własnej wymowy i porównywania jej z wymową lektora. Jest to proste narzędzie i używając go będziemy musieli zdać się na własny słuch i… samokrytykę. Mimo to, dobrze, że autorzy programu o nim pomyśleli.
Podsumowując, od strony technicznej eTeacher 5.0 Standard jest bardziej „przyjazny dla użytkownika”. Jeśli zaś chodzi o zawartość ćwiczeń, to wiele z nich importowano z poprzedniej edycji programu, dodano jednak sporo nowego materiału. Nowe rodzaje ćwiczeń są ciekawe, choć mogłyby być bardziej dopracowane (zob. obrazki poniżej).
Niektóre rzeczy nie zmieniają się (a szkoda)
Niestety kilku zmian, które mogłyby się pojawić, nie doczekaliśmy się. Pomimo tego, że edytor ćwiczeń został rozszerzony o kreator odpowiedzi alternatywnych (zob. eTeacher 4.0 – Ćwiczenia), tych czasami brakuje. Dotyczy to głównie zadań gramatycznych – w niektórych pominięto np. formy tzw. „ściągnięte” (isn’t, didn’t), gdzie indziej znowu można dopatrzyć się niekonsekwencji: z jednej strony możemy użyć czasu Past Continuous w ćwiczeniu dotyczącym Past Simple & Preset Perfect, z drugiej zaś nie możemy przetłumaczyć dwuznacznego polskiego zdania używając II trybu warunkowego, gdy ćwiczenie dotyczy trybu III. Przy okazji, do wielu ćwiczeń, zarówno leksykalnych, jak i gramatycznych przydałyby się dodatkowe objaśnienia – opisy dla wieloznacznych wyrazów, dookreślenia dla polskich zdań, które ze względu na „niekompatybilność czasów gramatycznych” można przetłumaczyć na język angielski na różne sposoby. Fakt, że znakomita większość pytań dopuszcza różne odpowiedzi, jest naprawdę wielkim plusem, to nie ulega wątpliwości, ale jednak wydaje się, że właściwość ta nie do końca została wykorzystana. Przydałaby się też większa tolerancja ze strony programu – w przypadku ćwiczenia słówek, bezbłędne ich wpisywanie jest obowiązkowe – tu zdecydowanie nie ma miejsca na literówki. Z kolei w przypadku gramatyki – błędnie napisane słówko (poza oczywiście tymi „kluczowymi”, jak czasowniki modalne, posiłkowe czy po prostu kluczowe dla danego tematu) powinno być zaakceptowane (wielkość liter, na przykład, jest opcjonalna, zaimek osobowy „I” z małej litery jest OK). Opcja ignorowania literówek istnieje np. w Profesorze Henrym (o którym już niedługo również napiszemy na FD), więc jest to możliwe – tutaj np. przy wykorzystaniu alternatywnych odpowiedzi.
W tym miejscu pozwolimy sobie na odrobinę złośliwości. Każdy nasz błąd podczas wykonywania ćwiczenia zdyskwalifikuje naszą odpowiedź. To nas powinno nauczyć sumienności, prawda, nawet jeśli czasem może irytować. Szkoda tylko, że twórcy programu dla siebie mieli więcej tolerancji. Program zawiera bowiem więcej błędów niż jego poprzednik, tu „nowsze” (czy „droższe”) niestety nie znaczy „lepsze”. Spotykamy więc wspomnianego już Navigatora ćwiczeń (w Pomocy jest Nawigator), Proficiemcy i Objekty w okienku eksploratora, Ćwiczenie w menu podręcznym. O ile można przymknąć oko na pomyłki w interfejsie, to błędy w treści ćwiczeń są niedopuszczalne. W końcu jest to program językowy, tak?
Jako ciekawostkę należy potraktować pewną niefrasobliwość autorów jeśli chodzi o przypisywanie wyrazów do poszczególnych kategorii czy znajomość tematu (przykłady zilustrowano poniżej). Nie wszystkim jednak to musi przeszkadzać. W końcu kto by się przejmował takimi szczegółami jak to, że Afryka jest PAŃSTWEM pozaeuropejskim?
Jakich części ciała chętnie pozbylibyście się? |
Nie tylko FD… zna się na żartach.
Mamy nadzieję, że lektura obu artykułów na temat eTeachera pomoże w podjęciu decyzji, co do zakupu. Dodatkowo w tabelce znajdziecie „cennik”, jeśli kwestia ceny jest dla Was istotna (ceny za wersje elektroniczne programów do pobrania ze strony sklepu internetowego firmy Nahlik Soft).
Produkt | Cena (PLN) |
eTeacher 4.0 | |
eTeacher 5.0 Standard | |
eTeacher 5.0 Professional | |
eTeacher 5.0 SE – 6w1 (czyli wszystkie tomy razem) |
|
eTeacher 5.0 SE Summer Holiday | |
eTeacher 5.0 SE Winter Holiday | |
eTeacher 5.0 SE Studying | |
eTeacher 5.0 SE Work | |
eTeacher 5.0 SE Shopping | |
eTeacher 5.0 SE Computer and Internet |
P.S.: A może by tak eTeacher 6.0?