Przyczyny i leczenie przepukliny

0
740

Coraz częściej na stoły operacyjne trafiają osoby, które cierpią z powodu przepukliny. Często bywa tak, że pacjenci ci w ogóle nie spodziewali się wystąpienia takiego schorzenia w swoich przypadku – dotyczy to zwłaszcza osób młodszych. Tymczasem przepuklina dotyka ludzi w różnym wieku oraz o różnych warunkach życia. Zaletą jest to, że medycyna od kilku lat mknie do przodu i dziś chorzy z przepukliną nie muszą spędzać już długich tygodni w szpitalach.

Kiedy pojawia się przepuklina?

Przepuklina jest powodowana zwykle dwoma czynnikami: wzrostem ciśnienia w obrębie danego obszaru ciała oraz pojawieniem się przestrzeni, która wynika z osłabienia mięśni, albo tkanek łącznych. W sumie obie te sytuacje powodują, że mięśnie i tkanki, które dotychczas utrzymywały organy na danych pozycjach, zaczynają się przemieszczać, a to z kolei powoduje wystąpienie przepukliny.

W zasadzie przepuklina nie musi być zawsze widoczna, aczkolwiek, gdy występuje w powłokach brzusznych, przyjmuje postać różnej wielkości ruchomego, elastycznego guzka. Guzek ten może się zmniejszać, albo zwiększać w różnych sytuacjach. Czasami, jeśli stan jest poważny, dodatkowo odczuwany jest w obszarze występowania przepukliny ból, który może promieniować na narządy dookoła.

Przyczyny przepukliny

Istnieje kilka rodzajów przyczyny przepuklin. Do najczęstszej przyczyny występowania przepukliny w obszarze powłok brzusznych należy nagły, niespodziewany wysiłek – wówczas mówić można o tak zwanej przepuklinie wysiłkowej. Często zdarza się również sytuacjach, w których powłoki brzucha osłabione są na skutek nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych, gdzie rany zostały źle zszyte, albo nieprawidłowo połączono powłoki brzuszne.

Często jednak przepuklina bierze się z osłabienia mięśni i tkanek łącznych, na które to osłabienie składają się rozmaite, długo oddziałujące na organizm czynniki. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego jednym z czynników zwiększających podatność na chorobę jest palenie papierosów oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe. W innych przypadkach przepuklina pojawia się u osób cierpiących na nawracające, intensywne zaparcia, albo u kobiet po wielokrotnych, naturalnych porodach. Czasami przepuklina wynika po prostu ze starszego wieku, który również ma wpływ na ogólne osłabienie napięcia w tkankach łącznych oraz mięśniach.

Jak leczyć przepuklinę?

Większość przepuklin dotyczy obszaru jamy brzusznej – jest to zazwyczaj przepuklina pępkowa, albo pachwinowa. Ta pierwsza może być nabyta np. u niemowląt, wówczas jest dość sprawnie niwelowana, głównie za pomocą odpowiedniego ucisku oraz masaży. Rzadziej przepuklina występuje w przestrzeniach międzykręgowych oraz w przeponie. Rozpoznanie rodzaju schorzenia pozwala na leczenie przepukliny w sposób najbardziej odpowiedni, co z kolei może zapewnić szybki i sprawny powrót do całkowitego zdrowia.

Obecnie operacja przepukliny przeprowadzana w sposób standardowy ustępuje miejsca zabiegom laparoskopowym. Odchodzi się od pełnych operacji, w trakcie których przepuklina jest po prostu wycinana, zaś tkanki zszywane – obecnie stosuje się rekonstrukcję dotkniętego schorzeniem miejsca z pomocą specjalistycznej siatki.

Operacje laparoskopowe stosuje się we wszystkich sytuacjach, gdy nie ma dla nich przeciwwskazań. Są one preferowane ze względu na szybszy okres powrotu do zdrowia u chorego. Rzadkością są obecnie stosowane niegdyś nagminnie pasy przepuklinowe – wymagają one wymiany, nie ograniczają rozrostu istniejącej przepukliny. Stosuje się je wyłącznie u chorych, u których nie można przeprowadzić zabiegu.

Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź nasz portal o leczeniu przepukliny – Leczymy Przepukline.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię