PRZYGODY TOMKA SAWYERA. Mark Twain.

0
1168

Musimy koniecznie zakupić tę pozycję do naszej domowej biblioteczki. Wszak to klasyka literatury dla dzieci i młodzieży. Wstyd nie wiedzieć kim był Tomek Sawyer. Dlatego dziś przenosimy się do Stanów Zjednoczonych Ameryki końca XIX wieku, a konkretnie do miasteczka St. Petersburg nad rzeka Missisipi. Tam mieszka bohater naszej opowieści – wspomniany wcześniej Tomek Sawyer. Był sierotą wychowywanym przez ciotkę Polly. Jak każdy chłopiec marzył o dalekich podróżach, dzikich krainach. Chciał oczywiście zostać słynnym piratem i żeglować po morzach i oceanach. Jeszcze piękniej byłoby, gdyby znalazł jakiś skarb! Ot, takie tam marzenia nastolatka…
Tomek miał bogatą wyobraźnię i głowę pełną pomysłów. Dorośli, którzy czytali tę książkę na pewno pamiętają karę, jaką chłopiec otrzymał od cioci za wagary w szkole i bójkę z kolegą. Kazała mu w dniu wolnym od zajęć pomalować wysoki i długi płot okalający jej domostwo. Oczywiście Tomkowi nie w smak była taka praca. Wymyślił jednak sposób, aby się zbytnio nie napracować. Udał, że nie widzi Bena Rogersa przypatrującego się jego poczynaniom. Dokładnymi i spokojnymi ruchami pędzla pokrywał farbą kolejne szczeble w płocie. Zaintrygowany Ben chciał też spróbować sztuki malowania. Tomek nie zgodził się jednak, twierdząc, że ciocia wybrała właśnie jego, bo zależy jej na dokładnym wykonaniu roboty. Ben uparcie naciskał i w końcu Tomek zgodził się na współpracę. W ten sposób zyskał wspólnika, który pomógł mu szybciej i z mniejszym wysiłkiem wykonać zadanie. Sprytne.
Pamiętacie – później Tomek poznał Becky, dziewczynkę, która bardzo mu się podobała. Siedzieli nawet w szkole w jednej ławce. Ale najbardziej zwariowanym pomysłem Sawyera była ucieczka z domu. Chłopiec wymyślił sobie, że musi rozpocząć życie od nowa. Musicie koniecznie przeczytać, czy Tomek doprowadził swój plan do celu? Jak to się skończyło?
Mały Sawyer miał niestety tendencje do pakowania się w kłopoty. Kiedyś był na przykład świadkiem tajemniczej sceny na cmentarzu, kiedy to doktor Robinson, Metys Joe i Muff Potter rozkopywali grób. W jakim celu? Nie wiadomo, a chłopcy (bo Tomek nie był tam sam) nikomu nie powiedzieli o swym odkryciu. Potem głośno było w mieście o dziwnym morderstwie na cmentarzu…
Wszystko przebija jednak opowieść o tym, jak Tomka uznano za zmarłego. Podejrzewano, że razem z Hucki’em i Joe utopili się w rzece. Jak wydała się prawda i co z tego wynikło? Przeczytajcie sami.
PRZYGODY TOMKA SAWYERA to wspaniała lektura szczególnie dla chłopców, którzy szybko odnajdują w bohaterze bratnią duszę. Kto by nie chciał, tak jak Tomek, ruszyć na poszukiwanie skarbów? Tropić tajemniczego Indianina? Zagubić się w ciemnej jaskini pełnej nietoperzy? A potem po prostu stać się bohaterem?
Powieść Twaina jest pochwałą lojalności wobec kolegów. Opowieścią o pierwszej miłości, odwadze i uczciwości. Polecam.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię