SPOTKANIE NAD MORZEM. Jadwiga Korczakowska.

0
1297

Trudno jest mówić o niepełnosprawności, ale naprawdę trudno, gdy musimy na ten temat porozmawiać z małym dzieckiem. Jak wytłumaczyć maluchowi, że nie wszyscy są tacy sami, że niektórych ludzi dosięga choroba lub kalectwo? To nie jest proste…
Książka Jadwigi Korczakowskiej może nam ułatwić to zadanie. Jedną z bohaterek utworu jest Elza, niewidoma dziewczynka. Jest sierotą, jej rodzice zmarli i mieszka u dziadków, państwa Budziszów, nad morzem. Elzę cechuje niezwykła ciekawość świata. Czuje otaczająca ją przyrodę i potrafi odczytywać jej sygnały. Tym właśnie zaimponuje Danusi, dziewczynce z dużego miasta, z pełnej rodziny, która przyjeżdża nad morze, aby poratować chore płuca. Danusia nie wiedziała o tym, ze Elza jest niewidoma. Dziewczynka świetnie radziła sobie w prawie każdej życiowej sytuacji. Zbierała nawet jagody w lesie! Sprawa jej niepełnosprawności ujrzała światło dzienne dopiero wtedy, gdy Danusia podarowała jej książkę…
Historia przyjaźni dziewczynek to jednocześnie zapis współpracy osoby chorej i zdrowej. Niepełnosprawność Elzy w niczym nie przeszkadzała Danusi. Dziewczynki razem się bawiły, biegały po lesie, opalały się nad morzem. Elza uczyła koleżankę odkrywania tajemnic przyrody. Tego, że las nie jest tylko miejscem do oglądania. Można go dotykać, słuchać. Tyle ciekawych doznań! Danusia natomiast opisywała świat kolorów, kształtów. Dziewczynki bardzo mocno się ze sobą związały. Danusia nie wyobrażała sobie wyjazdu do domu. Jak tu rozstać się z przyjaciółką? Na szczęście problem znalazł nieoczekiwane rozwiązanie.
Książka Janiny Korczakowskiej dotyka jeszcze innych problemów – bardzo ważnych we współczesnym świecie. Myślę tu o sieroctwie i adopcji. Elza mieszka u dziadków, którzy opiekują się nią tak, jak potrafią. Dziewczynce brakuje jednak matczynej miłości, opieki prawdziwego taty. Nie ma jednak wpływu na to, co się z nią dzieje. Powieść pokazuje, jak proste może być rozwiązanie takiej historii. Jak łatwo uszczęśliwić nie tylko jedną, ale nawet dwie osoby. Warto o tym porozmawiać z własnym dzieckiem, pokazać życie innych rodzin, kłopoty, z jakimi się borykają, sposoby na radość i szczęście we własnym domu.
Poza tym powinniście sięgnąć po te książkę, aby przekonać się, że każdy może się zmienić. Elza ma niestety kłopoty z kolegą, który nieustannie ją zaczepia i dokucza jej, wiedząc, że dziewczynka nie może się bronić. Danusia kilka razy stawała w obronie koleżanki. Nie mogła pozwolić, aby chłopiec atakował dziewczynę. I co się okazało? Pewnego dnia, kiedy przyjaciółki wybrały się na wyprawę dziurawą niestety łódką, to właśnie ten dość agresywny młody człowiek uratował je przed utonięciem!
Naprawdę polecam lekturę tej książeczki i wspólne rozmowy z dzieckiem.

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię