Wybór odpowiedniej butelki do karmienia to nie lada wyzwanie! Zobacz, co wziąć pod uwagę

0
2579

Wybór odpowiedniej butelki do karmienia to nie lada wyzwanie! Zobacz, co wziąć pod uwagę

Duża czy mała? Klasyczna czy antykolkowa? Szklana czy plastikowa? Z Aventu, Medeli, a może z Chicco? Wybór butelki do karmienia to ogromne wyzwanie, zwłaszcza gdy na świat przychodzi pierwsze dziecko. Zobacz, co wziąć pod uwagę, kupując butelki do karmienia niemowląt.

Czym różnią się od siebie butelki do karmienia?

Butelka do karmienia to jeden z podstawowych elementów wyprawki dla noworodka. Bez względu na to, czy zamierzasz karmić tylko piersią, czy zdecydujesz się na karmienie mieszane, warto zaopatrzyć się chociaż w jedną butelkę. W sklepach dla dzieci znajdziesz zarówno butelki do karmienia niemowląt, jak i nieco starszych dzieci. Dostępne modele różnią się przede wszystkim:

  • pojemnością;
  • kształtem;
  • materiałem wykonania (szkło, tworzywo sztuczne);
  • specjalnym przeznaczeniem (klasyczne, antykolkowe, do przechowywania pokarmu itp.);
  • designem (transparentne i kolorowe;
  • marką;
  • ceną.

 

Jak duża powinna być butelka do karmienia?

Pojemność to podstawowe kryterium wyboru butelek do karmienia niemowląt. Noworodek będzie potrzebować znacznie mniejszej butelki do karmienia niż dziecko pod koniec 1. roku życia. Optymalny rozmiar najprościej dobrać, zapoznając się z zaleceniami dotyczącymi karmienia niemowląt (schemat żywienia dotyczy podawania mleka modyfikowanego). W I półroczu życia maluch wypija około 5-7 porcji mleka. Noworodkowi zaleca się podawać 7 porcji po ok. 110 ml. Niemowlę od 2. do 4. miesiąca życia powinno dostawać 6 porcji dziennie po 120-140 ml. Gdy zaczynasz wprowadzać do diety pierwsze pokarmy uzupełniające, podaje się 4 porcje mleka po 150-160 ml. Oczywiście to tylko wskazówki. Najlepsze butelki do karmienia to takie, które mieszczą tyle mleka, ile potrzebuje twoje dziecko. Warto zaopatrzyć się w tzw. zestaw startowy, np. z butelkami Avent (2 x 125 ml i 2 x 260 ml) – te i inne butelki do karmienia znajdziesz w sklepie Babyboom.

 

 

Zestaw startowy Avent Natural z 4 butelkami plastikowymi

Szklane czy plastikowe – jakie butelki do karmienia wybrać?

Praktycznie wszystkie znane marki akcesoriów do karmienia niemowląt oferują linię butelek szklanych i wykonanych z atestowanych tworzyw sztucznych, pozbawionych szkodliwego BPA.

  • Plastikowe butelki do karmienia (np. Avent) cieszą się dużą popularnością ze względu na lekkość, przystępną cenę, brak ryzyka stłuczenia w przypadku upuszczenia i możliwość bezpiecznego, samodzielnego trzymania przez dziecko. Minusem jest niszczenie tworzywa – zwłaszcza, gdy myjesz butelki w zmywarce. Gdy tylko butelka zacznie nosić ślady uszkodzenia, trzeba wymienić ją na nową.
  • Szklane butelki do karmienia są rozwiązaniem zdecydowanie bardziej długowiecznym i ekologicznym. Szkło łatwiej utrzymać w idealnej czystości. Niestety są dość ciężkie, nagrzewają się i mogą się potłuc, gdy spadną na podłogę. Z tego powodu małe dziecko nie powinno samodzielnie trzymać szklanej butli.

Czy kształt butelki do karmienia ma znaczenie?

W segmencie butelek do karmienia znajdziesz modele o klasycznych i nietypowych kształtach, np. ze specjalnym profilowaniem, które ma ułatwiać dziecku utrzymanie butelki albo przypominające kobiecą pierś. Najlepiej wybierać butelki ergonomiczne.

Butelka antykolkowa Chicco Natural Feeling 150 ml 0 m+

Jakie są najlepsze butelki do karmienia w przypadku kolek?

Większość dostępnych na rynku butelek jest zaopatrzona w systemy antykolkowe, dzięki którym dziecko nie połyka wraz z mlekiem powietrza. Aby zminimalizować ryzyko nie tylko kolek, ale również zakrztuszenia się i przejedzenia, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego smoczka. Należy go dopasować do wieku dziecka i gęstości pokarmu. Do wyboru pozostają smoczki o niskim, średnim, wysokim i regulowanym przepływie oraz z większym otworem do gęstych pokarmów.

Ile butelek do karmienia kupić?

To zależy. Jeśli karmisz wyłącznie butelką, zaopatrz się w 3-4 sztuki. Przy karmieniu naprzemiennym wystarczy kupić 1 egzemplarz. Nawet jeśli planujesz karmić wyłącznie piersią, może się zdarzyć, że z różnych przyczyn będziesz zmuszona podać butelkę (z mlekiem modyfikowanym lub ściągniętym z piersi). Dlatego warto zgłębić nieco ten temat i być przygotowaną jeszcze zanim nastąpi nagląca potrzeba użycia butelki do karmienia.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię