Rodzice a szkoła – jaka jest ich rola w procesie nauczania?

0
802
Photo by sofatutor on Unsplash
Bycie rodzicem to spora odpowiedzialność. Wie o tym, każdy z nas, rodziców. Na początku odpowiadamy za dobrostan niemowlęcia, potem musimy zadbać o zdrowie i edukację przedszkolaka i ucznia. Choć panuje powszechne przekonanie, że za edukację odpowiada szkoła, nie do końca tak jest. Należy sobie zdawać sprawę, że nauczanie i wychowanie dzieci to praca, którą powinni dzielić się nauczyciele i rodzice, ponieważ każdy z nich ma inne zadania do spełnienia.

Rola nauczycieli

Nauczyciel jest osobą z zewnątrz, dzięki czemu dzieci traktują go zupełnie inaczej niż rodziców. Standardem jest, że to co powie Pani jest święte, przynajmniej w młodszych klasach szkoły podstawowej. Z biegiem czasu to przekonanie nieco blaknie, ale nauczyciel zawsze ma większy posłuch niż rodzic. Jego zadaniem jest przekazywanie wiedzy oraz nauka umiejętności niezbędnych w przyszłym życiu. Ponadto w szkole dzieci zyskują również umiejętności współżycia społecznego, co jest niezwykle przydatne w przyszłości.

Rola rodziców – wsparcie i motywowanie

Jak już wyżej wspomniano podstawowym zadaniem nauczycieli jest przekazywanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Jeśli chodzi o rodziców to ich zadanie w procesie edukacyjnym jest zupełnie inne. Rodzice powinni stanowić wsparcie dla swojego dziecka. To oni, w razie niepowodzeń szkolnych, powinni wysłuchać swojej pociechy i pomóc jej w rozwiązaniu problemów. Czasami do tego wystarczy spokojna i rzeczowa rozmowa, a kiedy indziej potrzebne są inne działania takie jak np. rozmowa z wychowawcą czy skorzystanie z pomocy korepetytora. Niezależnie jednak od problemów szkolnych dziecka najważniejsze jest, aby było ono przekonane, że rodzic zawsze stoi po jego stronie.

Drugim niezwykle istotnym zadaniem rodziców jest motywowanie dziecka do nauki. Większość rodziców doskonale wie, że nie jest to proste zadanie. Dzieci chętnie uczą się tego, co lubią, natomiast opanowywanie kolejnych tematów z nielubianych przedmiotów bywa niezwykle trudne. Często zdarza się, że dziecko czuje się zmuszane do nauki, co wpływa negatywnie na jego motywację i prowadzi do rezygnacji z dalszej współpracy z nauczycielem. Dlatego tak istotne jest umiejętne zachęcenie dziecka do podejmowania kolejnych szkolnych wyzwań. Rodzice mogą wykorzystywać w tym celu całą gamę różnych możliwości począwszy od słownych pochwał, a na cennych nagrodach skończywszy. Przy czym należy wyraźnie zaznaczyć, że chwalić i nagradzać trzeba umieć.

Wiele przydatnych informacji na temat motywowania dzieci do nauki znajduje się w artykule: https://www.vitapku.pl/psychologia/jak-skutecznie-zachecic-dziecko-do-nauki-4-sposoby

Współpraca rodziców i nauczycieli i wzajemne zaufanie

Skuteczne i prawidłowe nauczanie i wychowywanie dziecka może nastąpić tylko wtedy, gdy nauczyciele i rodzice ze sobą współpracują. Jest to bardzo ważne ze względu na fakt, że obie te grupy mają zupełnie inne zadania w procesie edukacji. Dzieciom bardzo trudno jest uczyć się i funkcjonować w szkole bez odpowiedniego wsparcia i motywacji ze strony rodziców. Z drugiej strony nauczanie bez przewodnika jakim jest nauczyciel jest trudne i w przypadku większości dzieci mało efektywne. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby rodzice współpracowali z nauczycielami i odwrotnie. Dzięki temu dziecko szybciej i lepiej przyswaja nową wiedzę.

W polskim systemie szkolnictwa bardzo często zdarza się, że szkoła i dom zrzucają na siebie odpowiedzialność za edukację i wychowanie dzieci. Bywa, że rodzice oczekują od nauczycieli, że Ci naprawią ich błędy wychowawcze i sprawią, że dziecko stanie się idealne. Z drugiej strony zdarza się, że nauczyciele nie wypełniają dobrze swoich obowiązków automatycznie przerzucając je na rodziców, którzy nie są do tego przygotowani. Dlatego tak ważna jest wiedza, że aby proces nauki i wychowania przebiegał dobrze musi być zachowana współpraca między nauczycielami i rodzicami.

 

 

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię