Samolotem z dziećmi na wakacje – krótki poradnik wakacyjny

0
814

Dziecko i samolot – wielu przeraża jedno i drugie, a co dopiero zestawienie ich ze sobą. Podróż samolotem nie musi być jednak gehenną ani dla nas, ani dla współpasażerów – pod warunkiem, że okaże się przyjemna dla samego dziecka. Podpowiadamy, jak o to zadbać.

Przygotuj dziecko

Oczywiście mowa tu o dziecku, które już cokolwiek rozumie, bo małe niemowlę raczej nie zainteresuje się naszymi lotniczymi opowieściami czy opisem samego wyjazdu, na który chcemy je zabrać. Do każdego malucha jednak warto dużo mówić i nastrajać je odpowiednio je nastrajać przed wycieczką. Możemy np. wprowadzić jakiś rytuał (piosenka, wierszyk, specjalny rodzaj tulenia), który będziemy powtarzać na wiele dni przed podróżą, i do którego dziecko się przyzwyczai. Podczas samego lotu odprawienie takiego rytuału może okazać się bardzo pomocne.

Dokumenty i miejsce dla dziecka w samolocie

Dokumenty dla dziecka, niezależnie od jego wieku, to paszport lub dowód osobisty wydawany dzieciom. Jeżeli podróżujemy bez drugiego rodzica, powinniśmy mieć przy sobie jego zgodę lub stosowny dokument stwierdzający, że wychowujemy dziecko samotnie.

Niemowlęta sadzamy na własnych kolanach, jednak niektóre linie lotnicze dopuszczają też wniesienie na pokład samolotu fotelika samochodowego lub wręcz oferują własny. Dziecko dwuletnie i starsze zajmuje już własne, płatne miejsce. Cena miejsca dla dziecka może być taka sama jak miejsca dla dorosłego, ale często dzieci do 12. roku życia są objęte rabatem.

Jedzenie dziecka w samolocie

Pamiętajmy, że w tanich liniach lotniczych nie mamy darmowych posiłków ani napojów na pokładzie samolotu, ale może wnieść na pokład te kupione w strefie wolnocłowej lub nabyć je już po starcie samolotu. Na pewno warto zadbać o wodę dla dziecka, ale przydadzą się także małe przekąski, a przy długim locie – większy posiłek. Moment startu i lądowania maluch zniesie łatwej, gdy damy mu w tym czasie picie (niweluje to przykre uczucie zatykania uszu) – noworodka lub niemowlę karmione piersią dobrze jest wtedy przystawić do piersi. Gdy dziecko pije mleko modyfikowane, zabierzmy butelki i mieszankę, śliniak oraz pieluchy. Obsługa chętnie podgrzeje butelkę. Zawsze też zabierajmy chusteczki nawilżane, ubranko i kocyk.

Zabawy w samolocie

Żelazną zasadą powinno być niewnoszenie na pokład samolotu głośnych zabawek, których dźwięk zakłóca spokój pozostałym pasażerom. Nie zabierajmy też ze sobą zabawek w kształcie broni ani tych zawierających wodę (a jeżeli to konieczne – pojemność nie powinna przekraczać 100 ml, taki jest bowiem limit płynów). Bardzo dobrym pomysłem okazuje się również kupienie nowej zabawki, którą pociecha dostanie dopiero po starcie. Tu sprawdzą się wszelkie książeczki, układanki oraz gadżety, które mają więcej elementów i zbyt szybko się nie znudzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię