SOS Wioski Dziecięce – oaza miłości dla najmłodszych

0
838

Najważniejsza grupą w życiu każdego człowieka jest rodzina. To ona stanowi oparcie w trudnych chwilach i cieszy się naszymi sukcesami. To członkowie rodziny dbają o to, byśmy nie zeszli na złą drogę, wspomagają w naszych wyborach, czuwają nad rozwojem. Nie każdy jednak ma to szczęście, by urodzić się i dorastać w domu pełnym miłości, ciepła i zrozumienia, w którym nie brakowałoby niczego.

Najmłodszym nieraz przychodzi wychowywać się w domu pełnym alkoholu, przemocy i biedy. Są jednak także takie rodziny, które mimo fatalnej sytuacji materialnej starają się o to, by dzieci miały wszystko, czego potrzeba, jednak nie mogą wychowywać dalej swoich pociech. Domy dziecka i pogotowia opiekuńcze pełne są dziecięcych głosików i kroków, ciepłych haseł, zabawy i troski ze strony opiekunów. Jednak wychowywanie się w takich warunkach dalekie jest od poczucia posiadania własnej rodziny, co dla najmłodszych stanowi przecież jeden z najważniejszych elementów tożsamości. W dodatku niejednokrotnie trafiają tam dzieci oddzielone od swojego rodzeństwa – tracą ostatnią część rodziny, jaką mają. Z myślą o poprawie losu dzieci, które z różnych względów nie pozostają pod opieką biologicznych rodziców, powstały Sos Wioski Dziecięce.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Sos Wioski Dziecięce to osiedla 12-14 domków jednorodzinnych, w czterech miejscowościach w Polsce. Zamieszkują je tak zwane Rodziny Sos, mające pod swoją opieką 6-8 dzieci – najczęściej są to rodzeństwa, niejednokrotnie takie, które zostały kiedyś rozdzielone. Z kuchni dobiega zapach domowego obiadu, na podwórku słychać śmiechy, a popołudniami można zobaczyć całe rodziny maszerujące wesoło na spacer. To miejsce, w którym dzieci nie wychowywane przez swoich rodziców mają szansę na życie w normalnej, pełnej miłości atmosferze: funkcję rodziny pełnią tak zwani Rodzice Sos.

„Dzień w Rodzinie SOS niczym nie różni się od dnia w normalnej rodzinie. Matki, jak to zwykle bywa w rodzinach wielodzietnych, wstają wcześnie rano, żeby przygotować śniadanie dla licznej, bo sześcio – a niekiedy ośmioosobowej gromadki dzieci. Małe dzieci pozostają w domu z mamą, a starsze wychodzą do przedszkola lub szkoły” – mówi jedna z mam Sos, Jadwiga Król. (cyt.za: https://wioskisos.org/rodzice).

Kto może zostać takim Aniołem dla najmłodszych? Należy spełnić kilka warunków, jednak procedura jest nieco łatwiejsza niż w przypadku tradycyjnej adopcji. Rodzicem Sos może zostać:

– osoba samotna
– małżeństwa
– rodzina z dziećmi, jak i osoby bezdzietne
– osoba mająca wykształcenie co najmniej średnie
– osoba mająca odpowiednie predyspozycje psychiczne do bycia rodzicem
– ten, kto gotów jest przeprowadzić się do jednej z czterech Wiosek Dziecięcych.

Jesteś osobą empatyczną, która kocha dzieci, jednak z różnych powodów nie ma/nie może mieć swoich, bądź po prostu czuje się na siłach, by pomóc potrzebującym maluchom? Zostań wolontariuszem bądź Rodzicem Sos. Potrzeby opuszczonych dzieci możesz także pomóc zaspokoić, wspierając organizację 1% podatku lub dowolną wpłatą jednorazową lub stałą. Pomóż Rodzicom Sos udowodnić maluchom, że dorośli nie są źli i spraw, by na smutnych buziach znów zagościł uśmiech i spokój. Dowiedz się więcej na www.wioskisos.org.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię