Soundbar, idealny dźwięk

0
1968
Cała masa radości towarzyszy nam przy zakupie zestawów kina domowego. Oczami, a właściwie uszami wyobraźni słyszymy otaczającą nas kakofonię dźwięków na długo przed instalacją tego cudu techniki audio. Entuzjazm zdaje się opadać po podłączeniu wszystkich kabelków. Oto, zamiast szumu wodospadu z lewej i śpiewu ptaków za plecami wszystko brzmi tak jak dawniej. No, może tylko głośniej, lecz czy na pewno o to chodziło? Prawidłowe ustawienie natężenia dźwięku z poszczególnych głośników oraz odpowiedni kąt padania, to wszystko może zając nawet kilka godzin. Wystarczy jednak wizyta uwielbiającej czystość pani domu, jakiś kurz pod kolumną i cała zabawa zaczyna się od początku. A wystarczy przecież zwykły soundbar, by zmagania z dźwiękiem przeszły do historii.

Soundbar, ustawienia bez wysiłku

Soundbar to najprościej mówiąc przystawka, którą z reguły instaluje się pod lub nad ekranem telewizora bądź monitora. Z uwagi na estetyczne wykonanie, może stanowić także ozdobę posiadanego sprzętu. W zależności od posiadanego ekranu stosujemy soundbary proste lub zagięte. W obudowie znajduje się od dwóch do nawet dwunastu głośników umiejscowionych pod różnymi kątami. Celem konstrukcji jest uzyskanie dźwięku przestrzennego możliwie najwyższej jakości. Zatem nabycie tego urządzenia niejako zwalnia pozostałych lokatorów z obowiązku konsultacji audio i stereo. Z założenia soundbar po podłączeniu powinien od razu dostarczyć nam odpowiednich wrażeń.

Soundbar, rodzaje

Jak już była mowa, wyróżniamy urządzenia proste i zagięte. Chodzi po prostu o kształt obudowy, zagięta adresowana jest do odbiorników obrazu o takim samym ekranie. Ponadto soundbar zagięty lepiej sprawdza się w przypadku miłośników gier video, z uwagi na mniejszą odległość dzielącą gracza od monitora. Dodatkowo część sprzętu dostępnego na rynku posiada możliwość sterowania za pośrednictwem smartfona, co znacznie poprawia odczuwalny komfort słuchania.

W celu pogłębienia i tak już pozytywnych wrażeń niektórzy producenci pokusili się o dodanie dodatkowego, wolnostojącego głośnika niskotonowego. Popularny subwoofer nie wymaga tak precyzyjnych ustawień w zakresie kąta padania fal dźwiękowych, w zasadzie wystarcza, że jest. Dużą wygodą w tym wypadku, jest możliwość połączenia całego zestawu metodą bezprzewodową, choć znawcy tematu twierdzą, że dzieje się to ze szkodą dla jakości dźwięku.

Soundbary korzystają z systemów poprawiających jakość emisji. Są to Virtual Surround Sound, odpowiadający za niższe częstotliwości oraz Crystal Amplifier Plus dbający o krystaliczność fonii. Dodatkowo ustawienia pod kątem własnych preferencji można zmieniać za pomocą korektora i regulatora tonów wysokich i niskich.

Soundbar powstał w celu maksymalnego ułatwienia życia przeciętnym użytkownikom. Do jego instalacji niewymagana jest absolutnie żadna wiedza specjalistyczna. Sądząc po ogromnej popularności tych urządzeń, niełatwa ta sztuka udała się producentom w stu procentach.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię