Często wpadasz w zakupowe szaleństwo? Najwyższy czas nad tym popracować i wydawać pieniądze w sposób racjonalny i rozsądny.
Wielogodzinne wyprawy na zakupy
Każda z nas zna ten problem doskonale. I nawet nie chodzi o długie poszukiwania ulubionych szpilek czy spódnicy idealnej do pracy, bo za tego typu produktami często faktycznie trzeba się nachodzić. Ale wystarczy wziąć pod uwagę zwykłe, codzienne zakupy w sklepie spożywczym. Przecież poszłaś tylko kupić mleko i drobiazgi na dzisiejszą kolację, a sklep opuszczasz z kilkoma torbami wypełnionymi po brzegi. A i tak zapomniałaś o bułkach na śniadanie, więc musisz tam wrócić.
Niestety ograniczenie swoich potrzeb na zakupach czy skrócenie czasu spędzanego między półkami, dla wielu z nas jest bardzo trudne. Często oparcie się pokusie zakupu, graniczy z cudem, innym razem rozkład produktów wymaga kilkukrotnego obejścia sklepu, nie wspominając już o atrakcyjnych promocjach i przecenach. Jak robić zakupy mądrze, szybko i skutecznie?
Czego tak naprawdę potrzebujesz?
Przechadzasz się między półkami czy wieszakami, gdy nagle dostrzegasz „TO”. Przecież właśnie „TO” zawsze chciałaś mieć, ma kolory idealnie podkreślające twoje oczy, znakomicie eksponuje wszystkie walory i z pewnością przyda się na najbliższe spotkanie ze znajomymi. Po prostu musisz „TO” mieć, choć cena zdecydowanie zachęcająca nie jest.
Nim jednak podejdziesz do kasy, zastanów się co najmniej kilkukrotnie, czy nie działasz pod wpływem impulsu. Może masz już kilka podobnych rzeczy w domu? A jeśli z nich nie korzystasz, najprawdopodobniej znaczy to, że nie są ci potrzebne – po co więc kolejna? Czy faktycznie „TO” jest tyle warte?
Zakupy dokonywane pod wpływem emocji i pierwszego wrażenia, to jeden z najczęstszych powodów dużych wydatków w sklepach. Aby się ich wystrzec, należy zachować rozwagę oraz zdrowy rozsądek – bez względu na to, czy jesteś w sklepie obuwniczym znanego producenta, czy w pobliskim mięsnym.
Samsung Galaxy J3 i kontrola wydatków
Skoro już jesteśmy przy wydatkach, koniecznie trzeba przejąć nad nimi kontrolę. W czasach, kiedy większości opłat w sklepach dokonuje się bezgotówkowo, często nie zdajemy sobie sprawy, ile w rzeczywistości wydajemy. To jeden z największych minusów płatności kartą. Dawniej, kiedy za wszystko należało płacić gotówką, pieniądz był bardziej namacalny, przez co pozbywanie się własnych środków nie przychodziło tak łatwo.
Dziś alternatywą, która może pomóc, są aplikacje mobilne. Wystarczy posiadać funkcjonalny smartfon, jakim jest np. Samsung Galaxy J3 i pobrać jeden z wielu programów wspomagających oszczędzanie, jak np. Moje Finanse lub MoneyZoom. To aplikacje cechujące się przystępnym interfejsem graficznym i prostą obsługą. Samo urządzenie zresztą znakomicie sprawdza się na zakupach. Posiada duży i przejrzysty wyświetlacz, a także wytrzymałą baterię, dzięki czemu nie musisz obawiać się nagłego rozładowania w sklepie.
Aby w pełni kontrolować domowy budżet, wystarczy wprowadzić miesięczne przychody oraz sumiennie uzupełniać wszystkie wydatki, takie jak czynsz czy oczywiście zakupy. W dowolnym momencie można podejrzeć bieżące statystyki, co może uzmysłowić, jak wiele pieniędzy przeznaczanych jest na dane cele – może więc warto obniżyć miesięczne wydatki?
Planuj zakupy z wyprzedzeniem
Aby nie rozpraszały Cię wszystkie produkty na półkach i kupować tylko potrzebne towary, warto korzystać z podręcznych i mobilnych list zakupów w smartfonie. Aplikacje takie jak Listonic pozwalają na tworzenie listy zakupów wraz z cenami (dlatego też wspomnieliśmy o aplikacjach oszczędnościowych), szeregują je tematycznie, a nawet oferują podobne produkty w konkurencyjnych cenach. Stworzoną listę zakupów możesz archiwizować i korzystać z niej ponownie lub udostępnić znajomemu lub członkowi rodziny, jeśli to on wybiera się do sklepu.