Pieluszki wielorazowe kontra jednorazowe

0
2564

Ekomamy i osoby, którym zależy na zdrowiu swoich dzieci, a jednocześnie chcą wspierać środowisko naturalne, chętnie sięgają po pieluszki wielorazowe. Są one alternatywą dla pieluszek jednorazowych, przez wielu okrzykniętych za najlepszy wynalazek dla rodziców. Okazuje się jednak, że grupa osób zainteresowanych pieluszkami wielorazowymi rośnie, dlatego chcemy porównać oba te rodzaje pieluch, by każdy mógł wybrać rodzaj stosowanych pieluszek jak najbardziej świadomie.

Naturalny skład

Jednym z argumentów, który podnoszą zwolennicy pieluszek wielorazowych obrazując ich przewagę nad pieluszkami jednorazowymi, jest ich skład. Są one wolne od substancji chemicznych, a do ich produkcji używa się wyłącznie naturalnych tkanin. Najczęściej jest to ekologiczna bawełna lub włókno bambusa. Obie te tkaniny są bardzo przyjemne w dotyku, oddychające, dzięki czemu zapewniają maluchom komfort w trakcie noszenia.

Przewaga pieluszek wielorazowych nad jednorazowymi wynika również z tego, że ich wielokrotne używanie przyczynia się do ochrony środowiska. Wyrzucając pieluchy jednorazowe co prawda szybko pozbywamy się śmierdzącego problemu z domu, ale również przyczyniamy się do rosnącej góry śmieci, które będą się rozkładać przez setki lat. Pieluszki jednorazowe są bowiem wykonane z materiałów, które nie ulegają szybkiemu rozkładowi.

Więcej pracy przy praniu

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że stosowanie pieluszek wielorazowych jest bardziej absorbujące. W przypadku pieluch jednorazowych wystarczy mieć w domu ich odpowiedni zapas. Po zmianie pieluchy i wyrzuceniu jej do kosza możemy o sprawie zapomnieć. Natomiast w przypadku pieluch wielorazowych, można powiedzieć, że cała „zabawa” zaczyna się dopiero po zmianie pieluchy.

pielucha-wielorazowa (2)Zużytą pieluchę należy spłukać, jeśli znalazła się w niej kupa, a następnie od razu wyprać lub wrzucić do pojemnika pochłaniającego zapach i poczekać aż uzbiera się kilka pieluch, by wyprać je razem. Samo pranie wymaga użycia specjalnego dodatku bakteriobójczego, dzięki któremu wypranych pieluch nie trzeba gotować ani prasować. Taki proces prania można przeprowadzać codziennie lub wypracować sobie własny system. Należy jednak pamiętać, że wówczas konieczny jest zapas pieluch wielorazowych na czas, w którym te zużyte czekają w kolejce na pranie.

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej podstawowe różnice pomiędzy pieluchami jednorazowymi a wielorazowymi pomogą dokonać wyboru świadomie. Przy podejmowaniu warto kierować się swoimi priorytetami oraz możliwościami. Warto również pamiętać, że nie od razu trzeba podejmować decyzję na całe pieluchowe życie dziecka. Można ją zmienić i przejść z pieluch wielorazowych na jednorazowe czy odwrotnie. Niektóry stosują również metodę mieszaną, używając pieluch wielorazowych wtedy, gdy jest to możliwe, a posiłkujące się jednorazowymi, gdy nie ma takich możliwości.

Pieluszki wielorazowe i wiele innych ekologicznych akcesoriów dla mamy i dziecka kupisz w sklepie ekoMaluch.pl

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię