W DOLINIE MUMINKÓW. Tove Jansson.

0
2911

Kto nie zna MUMINKÓW? Jestem przekonana, że nikt się nie przyzna, bo to prawdziwy wstyd nie wiedzieć, kim są bohaterowie tej fantastycznej opowieści! Dlatego radzę szybko nadrobić zaległości czytelnicze naszych dzieci i zaopatrzyć ich biblioteczkę w serię powieści TOVE JANSSON. Należą do niej :

  • KOMETA W DOLINIE MUMINKÓW
  • PAMIĘTNIKI TATUSIA MUMINKA
  • LATO MUMINKÓW
  • ZIMA MUMINKÓW
  • OPOWIADANIA Z DOLINY MUMINKÓW
  • TATUŚ MUMINKA I MORZE
  • DOLINA MUMINKÓW W LISTOPADZIE
  • MAŁE TROLE I DUŻA POWÓDŹ

Autorka tych sympatycznych książek jest fińską pisarką, ilustratorką, rysowniczką komiksową. To ona narysowała MUMINKI i dała im kształt znany na całym świecie. Jej pierwsza powieść MAŁE TROLE I DUŻA POWÓDŹ została wydana w 1945 roku. Ostatnia, DOLINA MUMINKÓW właśnie, w 1971.

No dobrze, ale kim są te MUMINKI? W największym skrócie to oczywiście trole przypominające z wyglądu sympatycznego hipopotama, ale w przeciwieństwie do niego poruszające się na dwóch nogach? Łapach? Trudno powiedzieć… Mieszkają w tajemniczej dolinie, której położenia tak do końca nie znamy. Wiemy, że leży gdzieś tam w dalekiej Finlandii.

Krainę tę zamieszkuje jeszcze wiele innych stworzeń.

Na przykład PASZCZAKI. Uwielbiają kolekcjonować różne rzeczy, potem je katalogować, przeglądać i  podziwiać. Są nieco roztrzepanymi, oderwanymi od realnego świata, samotnikami.

PASZCZAK

A HATIFNATOWIE? Celem ich życia jest pokonywanie wielkich przestrzeni –płynąć przed siebie TO NAJWIEKSZE MARZENIE. Wielkie wyzwanie. Nie są zbyt towarzyscy, mają raczej milczące usposobienie. Nigdy się nie kłócą!

HATIFNATOWIE

Nie zapomnijmy o PANNIE MIGOTCE. To wesoła, troszkę (ale tylko troszkę) próżna osóbka, w której zakochany jest do szaleństwa MUMINEK, czyli nasz główny bohater. To troll o złotym sercu. Może czasami zbyt naiwny, ale ta cecha wynika wyłącznie z jego wspaniałego charakteru.

 
MUMINEK
MIGOTKA

Oczywiście nasz MUMINEK ma rodziców. Bardzo zapracowaną, sympatyczną MAMĘ MUMINKA (z nieodłączną, czarną torebeczką). Jak każda mama jest niezwykle wyrozumiała dla swojej rodziny, a szczególnie synka. Nawet kiedy tajemniczy kapelusz zamienił go w potwora, mama potrafiła rozpoznać swoją ukochana pociechę  i uchronić przed wypędzeniem z doliny. TATUŚ MUMINKA to po trosze filozof, czasami marzyciel, a na pewno wielki romantyk. Może życiowo nieporadny, ale ciepły i wzruszający.

MAMA MUMINKA
TATO MUMINKA

No i oczywiście WŁÓCZYKIJ. Postać tajemnicza, niezależna, ale mająca wielki wpływ na losy bohaterów. Podobna do niego, jeśli chodzi o traktowanie świat była na przykład MIMBLA.

WŁÓCZYKIJ
MIMBLA

Polecana przeze mnie część – W DOLINIE MUMINKÓW, opisuje przygody naszych bohaterów rozgrywające się w dolinie na wiosnę. Wszystko budzi się do życia. Muminki nabierają rumieńców, wypełnia ich radość i energia. Są pełne zapału do przeżywania nowych sytuacji. I długo nie czekają. Płyną na przykład łodzią na wyspę Hatifnatów, odnajdują tajemniczy kapelusz.

Poznajemy TOPIKA i TOPCIĘ, strach sieją czarodziej i BUKA

Naprawdę szczerze zachęcam do wędrówki z MUMINKAMI przez kolejne tomy serii TOVE JANSSON.

Przydatne linki:

 

Paszczaki, Hatifnatowie, Mimble – każde z nich ma swój punkt widzenia na świat, swój charakter i temperament.

W Tampere, trzecim co do wielkości fińskim mieście, mieści się Muzeum Doliny Muminków. Natomiast w Naantali, miejscowości położonej niedaleko Turku, powstał park rozrywki „Dolina Muminków”.

 

Autor © :  Beata ,  napisz do autora : email

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię