Jak technologia może zaburzyć sen twojego dziecka

0
635

Komputery, tablety, telewizory i telefony komórkowe mogą stanąć na przeszkodzie do uzyskania dobrze przespanej nocy, szczególnie dzieciom. Dlaczego technologia rujnuje sen?

Elektronika to złodziej snu. Aż 40% dzieci w wieku szkolnym i 20% dzieci w wieku przedszkolnym mają w swoich pokojach telewizory czy komputery. Jeśli twoje dziecko ma problemy z zaśnięciem pozbądź się telewizora, komputera i telefonu komórkowego z jego sypialni.

Ostatnie badania przeprowadzone w Niemczech na zdrowych nastolatkach – chłopcach, w wieku od 12 do 14 lat wykazały, że gdy chłopcy grali w grę Need for Speed przez 60 minut lub oglądali film ekscytujący typu Harry Potter lub Star Trek, przez dwie do trzech godzin przed snem to te pełne przygód historie przyspieszające bicie serca mocno wpłynęły na ich sen. Chłopcom zabrało więcej czasu zaśnięcie, a ich sen w fazie głębokim czyli regenerującym trwał znacznie krócej.Jak- technologia- może -zaburzyć -sen- twojego- dziecka (2)

Co więcej, badania na 1656 uczniach w wieku od 13 do 16 lat wykazały, że 62% z nich korzysta z telefonów komórkowych leżąc już w łóżku. Naukowcy śledzili dzieci przez rok i okazało się, że ci, którzy robili tak mniej niż raz w tygodniu podwajali szansę na bycie zmęczonym następnego ranka. Ci, którzy używali telefonów komórkowych przed snem raz w tygodniu potroili szansę na bycie zmęczonym o poranku. Natomiast te dzieciaki, które bawiły się telefonem więcej niż raz w tygodniu przed snem były aż o pięć razy bardziej narażone na wstanie rano zmęczonym i niewyspanym.

Korzystanie z komórki leżąc już w łóżku, a szczególnie rozmowy ze znajomymi po północy aż 400 krotnie zwiększa szanse na bycie zmęczonym następnego dnia.

Jeśli zależy ci więc, by twoje dziecko wysypiało się prawidłowo, nie miało problemów z zaśnięciem i porannym wstawaniem, a każdego kolejnego dnia było wypoczęte – zabierz telewizor z jego pokoju. Jeśli ma swój komputer naucz wcześniejszego wyłączania go, a telefon komórkowy konfiskuj na noc, jeśli samo nie potrafi opanować się, by w łóżku z niego nie korzystać. Pamiętaj, że to dla jego dobra, niech płacz i namowy nie zmąca twojej decyzji. 😆

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię