TOP 12 – książki religijne, które warto przeczytać

0
6642
Wiara dla wyznawców religii katolickiej jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. Pragną oni ją budować, pogłębiać i nią się kierować. Dzięki wierze człowiek kreuje własną tożsamość i świadomość. By móc rozwijać się duchowo, konieczne jest ciągłe odnawianie i pogłębianie wiary. Każdy z nas ma gorsze chwile, kiedy dopada nas zwątpienie, jednak wtedy nie można mu się poddawać i trzeba tym bardziej starać się wierzyć. W rozwiązywaniu problemów, które towarzyszą nam na co dzień, szukaniu odpowiedzi na nurtujące pytania egzystencjalne, a także radzeniu sobie z wewnętrznymi dylematami i lepszym rozumieniu niektórych zdarzeń pomaga zgłębianie wiary katolickiej poprzez literaturę. Książki religijne niosą wiele wsparcia duchowego i pomagają iść przez życie w zgodzie z wolą Bożą. Uczą człowieka cierpliwości, modlitwy i wsłuchiwania się w głos Boży. Czytanie książek religijnych to niezwykle istotny element życia katolika, który jest wypełnieniem jego obowiązku do rozwoju duchowego. Wybór literatury z tej dziedziny jest ogromy i każdy znajdzie lekturę, która pozwoli mu rozwiać dręczące go wątpliwości i zbliżyć go do Stwórcy. Jakie są najlepsze książki religijne, które warto przeczytać? Oto 12 propozycji, które powinien znać każdy katolik. Czytaj dalej!

Internetowa księgarnia katolicka posiada w swoim asortymencie najlepsze pozycje wydawnicze, niektóre z nich, poznasz w tym artykule.

„Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w mojej duszy” św. Faustyna Kowalska

Pierwszą propozycją z naszej dzisiejszej listy jest oczywiście „Dzienniczek” siostry Faustyny, czyli bezapelacyjnie lektura obowiązkowa każdego wyznawcy wiary chrześcijańskiej. Zawiera on osobiste zapiski polskiej zakonnicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, świętej kościoła katolickiego, mistyczki i wizjonerki – Marii Faustyny Kowalskiej. Zmarła ona w 1938 roku zostawiając po sobie dzieło, w którym opisała doznawane objawienia wraz z własnymi przemyśleniami. W „Dzienniczku” św. siostra Faustyna przekazuje światu orędzie Jezusa o Bożym Miłosierdziu i wzywa do zawierzenia się bezgranicznie Bogu i Jego miłości.

Dzienniczek św. Siostry Faustyny

„Jezu, Ty się tym zajmij” Joanna Bątkiewicz-Brożek

Kolejna lektura katolicka, którą każdy powinien znać to książka „Jezu, Ty się tym zajmij”, czyli biografia ojca Dolindo Ruotolo, autora modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij” oraz ponad 220 tys. imaginette, czyli obrazków zawierających prorocze słowa skierowane do konkretnych osób. To niezwykle fascynująca postać kapłana, który musiał stawić czoło oskarżeniom o herezję i wieloletniemu zakazowi sprawowania duchowej posługi, a mimo to wciąż pozostał wierny Kościołowi. Jego osobę szczególnie cenił sobie sam ojciec Pio i przysyłał do niego penitentów. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny ojca Ruotolo, a książka ta pomaga przybliżyć sobie jego osobę oraz koncepcję nieograniczonej ufności w Jezusa.

„365 krótkich opowiadań dla ducha” Bruno Ferrero

Tematyka kolejnej pozycji będzie bardzo lekka i przyjemna w odbiorze. Jej twórcą jest autor wielu cieszących się popularnością książek edukacyjnych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, pedagog religijny i salezjanin – Bruno Ferrero. „365 krótkich opowiadań dla ducha”, jak sam tytuł wskazuje, jest zbiorem krótkich historii, opowiadań i sentencji wyciągniętych z różnych dzieł, idealnych do codziennego rozważania. Już jedno krótkie opowiadanie każdego dnia pozwala na znaczną poprawę duchowego samopoczucia. Ta książka pomaga odmieniać myślenie i postrzeganie niektórych spraw, pobudza do stawiania sobie pytań oraz zmiany swojego życia tak, by było dobre i pełne – odmienia ducha człowieka, który ją czyta i pomaga mu odnaleźć swoją tożsamość. Jej treść nie zawiera jednak gotowych rad i rozwiązań, ale zachęca i daje wskazówki do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Jest polecana szczególnie młodzieży i dorosłym, którzy potrzebują pomocy w odnalezieniu siebie.

„Bóg. Życie i twórczość” Szymon Hołownia

Twórcą następnej książki jest Szymon Hołownia – znany dziennikarz, prezenter i publicysta, autor 18 książek o religiach i kwestiach duchowych, który nie boi się wyzwań. Uczciwie i przenikliwie omawia wszystkie płaszczyzny wiary – nie tylko podstawowe jej doktryny. W tej konkretnej publikacji porusza intrygujący temat, jakim jest relacja Boga i czasu oraz przedstawia wyobrażenia Stwórcy, tworząc niejako Jego biografię i odpowiadając równocześnie na jedne z najbardziej trudnych i nurtujących ludzkość pytań, m.in.: czy naprawdę istnieje tylko jeden Bóg, czym zatem jest Trójca Święta, dlaczego Bóg Starotestamentowy, uchodzący za mściwego i surowego, tak różni się od Nowotestamentowego, który jest miłosierny, kocha i przebacza, czemu akurat Żydzi zostali narodem wybranym i dlaczego Stwórca nie objawia się ludziom? Hołownia omawia teologiczne koncepcje i dzieli się osobistymi refleksjami, udowadniając też przy tym, że wiarę można dostosować do rzeczywistości w XXI wieku, a rozwój technologiczny i naukowy wcale nie musi się kłócić z jej przykazaniami.

„Dość katolipy! O Jezusie Celebrycie” ks. Jan Kaczkowski

Książka zmarłego w 2016 roku księdza Jana Kaczkowskiego „Dość katolipy! O Jezusie celebrycie” jest jednymi z jego ostatnich słów, bezpośrednimi, osobistymi oraz z charakterystycznym dla niego poczuciem humoru i optymizmem. Poruszana problematyka dotyczy błędnego pojmowania wiary i zaniedbania w praktykowaniu, które prowadzą do odwrócenia od Kościoła, ale które są możliwe do wyeliminowania. Ksiądz Kaczkowski tłumaczy też m.in.: dlaczego profesjonalizm w Kościele nie jest dodatkiem, a obowiązkiem oraz dlaczego większość Polaków źle wymawia słowa „Szczęść Boże”. Odpowiada na takie pytania, jak: czym jest duchowlanka czy kto to jest Doda Pendolino.

„Matka Teresa. Święta miłości” Lush Gjergji

Książka autorstwa albańskiego księdza Lush Gjergji to historia życia i działalności błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty znanej z oddania i miłości do biednych, chorych i cierpiących. Jest to jej dokładna biografia wraz z cytatami z wypowiedzi i listów. Ta niezwykła kobieta przez ponad 70 lat służyła w hospicjach, jadłodajniach, domach sierot, założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości prowadzące ponad 600 misji na całym świecie i niosące pomoc chorym na gruźlicę, trąd i zakażonym wirusem HIV.  Została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla. Książka „Matka Teresa. Święta miłości” to opowieść miłości do bliźniego, która gwarantuje wyjątkowe doznania duchowe.

„Plaster miodu” Adam Szustak

„Plaster miodu” jest jedną z najlepszych książek katolickich skierowanych do tych wiernych, którzy potrzebują pocieszenia i pragną przygotować się jak najlepiej do święta Zmartwychwstania Pańskiego. Książka (również w wersji CD) jest zapisem rekolekcji adwentowych z 2014 roku przygotowanych przez Adama Szustaka, odsłuchanych już ponad 1 mln razy. Słowa ojca Szustaka mają moc uzdrawiającą i oczyszczającą, napełniają nadzieją, pomagają wyjść z ciemności i dążyć w kierunku zbawienia.

Słuchowisko adwentowe, Adam Szustak OP

Modlitewnik „Do Ciebie Ojcze”

Modlitwa jest indywidualną rozmową człowieka ze Stwórcą, sposobem na zbliżenie się do niego, przeproszenie za grzechy, podziękowanie za udzielone łaski oraz błaganie o pomoc i miłosierdzie. Bywają jednak chwile, kiedy brakuje nam odpowiednich słów, by wyrazić swoje uczucia z należytą uwagą i zaangażowaniem. „Do Ciebie Ojcze” jest bogatym zbiorem różnorodnych form modlitewnych – idealnych zarówno do codziennej rozmowy z Bogiem, jak i do przeżywania wszystkich wydarzeń roku liturgicznego – które stanowią pomoc w wyrażeniu swojego uwielbienia względem Boga i pielęgnowaniu modlitwy. Dzięki temu modlitewnikowi można na nowo odczuć siłę i sens modlitwy.

„O naśladowaniu Chrystusa” Tomasz a Kempis

„O naśladowaniu Chrystusa” jest jedną z najpopularniejszych pozycji religijnych. To klasyka duchowości, którą doceniło już wielu świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, takich jak św. Ignacy Loyola, św. Franciszek Salezy czy św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Stanowi niezastąpioną pomoc w rozwoju duchowym i drodze do świętości.

„W poszukiwaniu miłości. Między bliskością a samotnością” Agnieszka Kozak, Wojtek Gackowski

„W poszukiwaniu miłości” wyróżnia się wśród książek religijnych, gdyż jest to zbiór bajek terapeutycznych dla dorosłych, które w łagodny sposób pozwalają odkrywać prawdę o sobie i radzić sobie z problemami. Są to historie bohaterów, którzy zmagają się z takimi samymi problemami, jakimi spotyka się każdy dorosły człowiek. Opowiadania są ukazane z różnych perspektyw – racjonalnej i emocjonalnej – dlatego odnajdą się w niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Treść tej wyjątkowej książki stanowi rodzaj terapii, pomaga w budowaniu relacji z bliskimi, radzeniu sobie z samotnością, smutkami i trudnościami codzienności, poszukiwaniu miłości oraz swojego miejsca na ziemi.

Bajki terapeutyczne dla dorosłych - A. Kozak, W. Gackowski

„Wstęp do religii” abp Fulton J. Sheen

Wybitny amerykański kaznodzieja XX wieku i twórca książki „Wstęp do religii” udowodnił nią, że o wierze można mówić zarazem lekko i poważnie. Jego dzieło jest w stanie nawrócić nawet najbardziej zatwardziałych niewierzących. Arcybiskup Sheen w swoim dziele prosto i logicznie tłumaczy prawdy wiary katolickiej, pomaga rozwiać rodzące się w człowieku wątpliwości i poznać samego siebie.

Pismo Święte

Choć Pismo Święte może wydawać się oczywistością, nie należy o nim zapominać. To książka nad książkami, bez której żadna inna by nie powstała, świętość dla wszystkich wyznawców chrześcijaństwa, najlepsze źródło wiary i inspiracji. Pismo Święte jest Słowem Bożym w czystej postaci, dlatego jest doskonałą formą modlitwy i najlepszą lekturą.

Podsumowanie

Książki religijne są ważnym elementem rozwoju duchowego, które pomagają w umocnieniu wiary, sprawiając, że życie katolickie staje się pełniejsze i szczęśliwsze. Czytanie publikacji o tematyce religijnej jest wypełnieniem obowiązku pogłębiania swojej wiary i budowania relacji z Bogiem, a także formą modlitwy oraz pomocą w poszukiwaniu własnej tożsamości i miejsca w świecie, dlatego warto sięgać po nie jak najczęściej.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię