Twoje dziecko ma zeza? Można to wyleczyć!

0
922

Zez jest niezwykle często występującym schorzeniem oczu, które dotyka zwłaszcza dzieci. Nie oznacza to jednak, że wystąpienie „uciekającego oczka” u malucha należy bagatelizować, wręcz przeciwnie. Choroba sama z siebie niestety nie zniknie. Co więcej, nieleczona może doprowadzić do trwałego pogorszenia się kondycji wzroku. Na szczęście zeza u dziecka można się pozbyć. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie terapii daje prawie sto procent szansy na całkowite i trwałe wyleczenie.

Zeza można wyleczyć bez konieczności przeprowadzenia operacji na oku, ale tylko do 10. roku życia dziecka. Do tej granicy rozwija się proces widzenia obuocznego u maluchów. Po tym okresie leczenie nieoperacyjne jest zwyczajnie nieskuteczne – z tego względu warto co jakiś czas kontrolować oczy dziecka. Nawet jeśli nie zauważymy niepokojących objawów, warto w miarę regularnie odwiedzać okulistę lub poprosić pediatrę o kontrolę widzenia podczas rutynowego bilansu zdrowotnego. Najczęściej jednak zeza można dostrzec dość łatwo. – Zez to po prostu sytuacja, w której dziecko patrzy przed siebie, ale jedno oko wędruje w stronę policzka lub nosa. Przyczyną jest najczęściej wada wzroku i związane z tym nieprawidłowe działanie mięśnia odpowiedzialnego za ruchy gałek ocznych. Zez może się pojawiać wtedy, kiedy dziecko jest zmęczone, może również występować naprzemiennie w obu gałkach. Maluch, u którego występuje zez, może cierpieć na podwójne widzenie i niedowidzenie, a patrzenie szybko go męczy – tłumaczy specjalista kliniki Kalmedica. – Jest także kwestia zeza u noworodków. Do 2-3 miesiąca życia takie schorzenie wzroku to norma. Mimo wszystko warto wykonać badania kontrolne celem wykluczenia wady wrodzonej lub chorób nabytych – dodaje.

Po rozeznaniu objawów warto odpowiednio przygotować się do wizyty u specjalisty (istnieją specjalne poradnie leczenia zeza, warto poszukać takiego ośrodka w swoim mieście). Jako rodzice musimy znać odpowiedzi na pytania lekarza, m.in. od kiedy dziecko zezuje, czy choroba pojawiała się stopniowo czy nagle, w którym oku częściej dostrzegasz nieprawidłowości. Przed pierwszą konsultacją warto jest się również przygotować na pytania dotyczące przebiegu porodu oraz występowanie u dziecka ewentualnych chorób i urazów, zwłaszcza neuro- i laryngologicznych. Kolejnym krokiem jest wykonanie serii badań wzroku. Dopiero po tym specjalista może postawić diagnozę i ustalić program leczenia. – Wykonanie wszystkich badań może wykluczyć inne choroby, których objawem może być zezowanie. Lekarz standardowo bada wzrok za pomocą tablicy, czasami zamiast liter i cyfr w poradni dla dzieci są tablice z obrazkami. Wykonuje się także badanie dna oka, celem wykreślenia nowotworu jako przyczyny oraz tzw. cover test, czyli naprzemienne zasłanianie oczu, aby ocenić, które oko bardziej zezuje. Bada się także kąt zeza i widzenie obuoczne – wymienia specjalista Kalmedica.

W zależności od rodzaju i przyczyny odpowiedzialnej za powstanie zeza, leczenie może potrwać nawet kilka lat. Jeżeli powodem jest wada wzroku, lekarze zalecają użycie szkieł korekcyjnych. Czasami lekarze zalecają zasłanianie zdrowego oka. W poradniach leczenia zeza dodatkowo można liczyć na trening uszkodzonych mięśni. Jeżeli przyczyną choroby jest uszkodzenie nerwu, dalsze leczenie poprowadzi neurolog.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię