Jakie osłony na okno wybrać do dziecięcego pokoju?

1
1136

Urządzenie dziecięcego pokoju wymaga dopracowania bardzo wielu szczegółów. Niezwykle ważną rolę odgrywają tu okna, które – podobnie jak i w pozostałych pomieszczeniach domowych – wymagają odpowiedniej oprawy spełniającej nie tylko ozdobną funkcję, ale również użytkową.

Czym się kierować przy wyborze osłony okiennej?

Ozdobić okno w pokoju dziecka można na wiele sposobów. Na rynku nie brakuje obecnie służących do tego celu produktów – witraży, naklejek czy zawieszek. Niemniej jednak okno potrzebuje także odpowiedniej osłony, która z jednej strony będzie stylistycznie pasować do aranżacji wnętrza, a z drugiej pozwoli na swobodne regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

Przy tej sposobności trzeba też mieć na uwadze kilka innych czynników, takich jak m. in. wiek dziecka czy pewne jego upodobania. Przykładowo małe dzieci często mają problem z zasypianiem, gdyż rozprasza jest zbyt dużo światła przedostającego się przez okno – poza tym maluchy sypiają przecież i w ciągu dnia, więc należy im stworzyć odpowiednie ku temu warunki. Z kolei dzieci starsze, chodzące już do szkoły, potrzebują jaśniejszych pomieszczeń z racji na konieczność odrabiania lekcji i uczenia się.

Plisy – doskonały wybór

Spośród popularnych osłon okiennych stosowanych w dziecięcych pokojach wymienić można firany, zasłony oraz rolety. Warto jednakże zwrócić uwagę na plisy cieszące się aktualnie coraz większą popularnością – przyznać należy, że całkowicie zasłużoną. Czym jest plisa? To nowoczesna osłona okienna będąca kompromisem pomiędzy tradycyjną żaluzją i roletą. Określana jest także mianem żaluzji plisowanej. Spośród największych zalet plis wymienia się:

  • możliwość dostosowania ich do okien zarówno o standardowych kształtach i rozmiarach, jak i niestandardowych,
  • bogatą paletę kolorystyczną,
  • łatwy montaż i równie prosty demontaż, nie trzeba się zatem martwić o to, że będzie kłopot z umyciem okna,
  • możliwość przysłonienia dowolnej części okna dzięki opcji przesuwania osłon od góry albo od dołu.

Montaż plis nie wiąże się z koniecznością wiercenia otworów w ścianie – mocuje się je bezpośrednio na oknie. Idealnie przylegają do szyby i nie ograniczają swobody korzystania z okna – da się je zatem bez najmniejszych przeszkód otwierać bądź uchylać.

Stopień przepuszczalności światła – ważny aspekt

Decydując się na założenie plis w dziecięcym pokoju, należy pamiętać o jeszcze jednej niezwykle ważnej sprawie. Mając na względzie przedstawione powyżej przesłanki, jakimi należy się kierować przy wyborze omawianych osłon, trzeba postawić na odpowiedni wariant, jeśli chodzi o stopień przepuszczania światła słonecznego. W tym obszarze występują następujące modele:

  • transparentne – cechą tych plis jest wysoki stopień przepuszczalności światła,
  • zacieniające – tego typu osłony znakomicie chronią pomieszczenie przed refleksami słonecznymi i nie przepuszczają dużych ilości światła,
  • przepuszczające światło,
  • zaciemniające, dzięki którym w rachubę wchodzi nawet całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Rodzaj plis można dostosowywać do wieku dziecka i jego zmieniających się potrzeb.

 

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Zasłona czy inne dekoracje okna robia klimat pokoju. Zmiękczają nastrój, okno bez firanki czy zasłonki wygląda na niedokończone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię