Twoje dziecko ma zeza? Można to wyleczyć!

0
413

Zez jest niezwykle często występującym schorzeniem oczu, które dotyka zwłaszcza dzieci. Nie oznacza to jednak, że wystąpienie “uciekającego oczka” u malucha należy bagatelizować, wręcz przeciwnie. Choroba sama z siebie niestety nie zniknie. Co więcej, nieleczona może doprowadzić do trwałego pogorszenia się kondycji wzroku. Na szczęście zeza u dziecka można się pozbyć. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie terapii daje prawie sto procent szansy na całkowite i trwałe wyleczenie.

Zeza można wyleczyć bez konieczności przeprowadzenia operacji na oku, ale tylko do 10. roku życia dziecka. Do tej granicy rozwija się proces widzenia obuocznego u maluchów. Po tym okresie leczenie nieoperacyjne jest zwyczajnie nieskuteczne – z tego względu warto co jakiś czas kontrolować oczy dziecka. Nawet jeśli nie zauważymy niepokojących objawów, warto w miarę regularnie odwiedzać okulistę lub poprosić pediatrę o kontrolę widzenia podczas rutynowego bilansu zdrowotnego. Najczęściej jednak zeza można dostrzec dość łatwo. – Zez to po prostu sytuacja, w której dziecko patrzy przed siebie, ale jedno oko wędruje w stronę policzka lub nosa. Przyczyną jest najczęściej wada wzroku i związane z tym nieprawidłowe działanie mięśnia odpowiedzialnego za ruchy gałek ocznych. Zez może się pojawiać wtedy, kiedy dziecko jest zmęczone, może również występować naprzemiennie w obu gałkach. Maluch, u którego występuje zez, może cierpieć na podwójne widzenie i niedowidzenie, a patrzenie szybko go męczy – tłumaczy specjalista kliniki Kalmedica. – Jest także kwestia zeza u noworodków. Do 2-3 miesiąca życia takie schorzenie wzroku to norma. Mimo wszystko warto wykonać badania kontrolne celem wykluczenia wady wrodzonej lub chorób nabytych – dodaje.

Po rozeznaniu objawów warto odpowiednio przygotować się do wizyty u specjalisty (istnieją specjalne poradnie leczenia zeza, warto poszukać takiego ośrodka w swoim mieście). Jako rodzice musimy znać odpowiedzi na pytania lekarza, m.in. od kiedy dziecko zezuje, czy choroba pojawiała się stopniowo czy nagle, w którym oku częściej dostrzegasz nieprawidłowości. Przed pierwszą konsultacją warto jest się również przygotować na pytania dotyczące przebiegu porodu oraz występowanie u dziecka ewentualnych chorób i urazów, zwłaszcza neuro- i laryngologicznych. Kolejnym krokiem jest wykonanie serii badań wzroku. Dopiero po tym specjalista może postawić diagnozę i ustalić program leczenia. – Wykonanie wszystkich badań może wykluczyć inne choroby, których objawem może być zezowanie. Lekarz standardowo bada wzrok za pomocą tablicy, czasami zamiast liter i cyfr w poradni dla dzieci są tablice z obrazkami. Wykonuje się także badanie dna oka, celem wykreślenia nowotworu jako przyczyny oraz tzw. cover test, czyli naprzemienne zasłanianie oczu, aby ocenić, które oko bardziej zezuje. Bada się także kąt zeza i widzenie obuoczne – wymienia specjalista Kalmedica.

W zależności od rodzaju i przyczyny odpowiedzialnej za powstanie zeza, leczenie może potrwać nawet kilka lat. Jeżeli powodem jest wada wzroku, lekarze zalecają użycie szkieł korekcyjnych. Czasami lekarze zalecają zasłanianie zdrowego oka. W poradniach leczenia zeza dodatkowo można liczyć na trening uszkodzonych mięśni. Jeżeli przyczyną choroby jest uszkodzenie nerwu, dalsze leczenie poprowadzi neurolog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię