Wieczorne rytuały dla dobrego snu malucha

0
2027
Każdy rodzic pragnie, aby jego maluch wieczorową porą szybko i bez większych trudności spokojnie zasnął. Często zmagania z dzieckiem, które nie chce spać, przypominają jednak prawdziwe pole bitwy. Wsparciem w takiej sytuacji potrafią być rozmaite rytuały. Jak je wykorzystać, żeby nasze pociechy spokojnie zasypiały i śniły piękne sny?

Spokojne zasypianie bez niepotrzebnej walki

Wielu rodziców skarży się, że ich dzieci nie chcą spać. Często usypianie maluchów trwa nawet kilka godzin i prowadzi do wykończenia bezradnych opiekunów.

W wielu przypadkach okazuje się, że wystarczy tylko nieco zmienić wieczorną rutynę, żeby maluch spokojnie zasypiał. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i pomagają odpocząć zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom?

Zachowania, które bardziej rozbudzają niż usypiają

Zacznijmy od tego, co można zrobić źle podczas przygotowywania maluchów do spania. Często można się spotkać z opinią, że dziecko będzie dobrze spało, jeżeli zaangażujemy je w wyczerpujące zabawy tuż przed snem. Tego typu zachowanie niekiedy się sprawdza. Jednak w większości przypadków prowadzi raczej do nadmiernego pobudzenia najmłodszego członka rodziny, który na dodatek jest skrajnie wycieńczony, a przez to bardzo marudny.

Spory błąd kryje się też często w samej aranżacji mieszkania. Jak to możliwe? W wielu pomieszczeniach, w których przed snem bawi się dziecko i w łazienkach znajdują się lampy, dające światło zimno białe. Warto pamiętać, że takie oświetlenie nie sprzyja regeneracji i odpoczynkowi, a… pobudzeniu i dodawaniu energii.

Światło zimno białe wpływa na wstrzymanie produkcji melatoniny. Receptory nie wysyłają sygnału do mózgu, że nadszedł czas na odpoczynek.

Pamiętajmy, że taki sam typ światła emitują urządzenia elektroniczne. Dlatego niejednokrotnie okazuje się, że dziecko po obejrzeniu ulubionej kreskówki na tablecie wcale nie jest skłonne do snu.

Jakie rytuały warto wprowadzić?

Skoro już wiemy, co odpędza sen, warto zastanowić się, jak dobrze przygotować dziecko do wieczornego odpoczynku.

Przede wszystkim należy zacząć od rodzaju zabawy. Na dwie, trzy godziny przed snem postawmy na zajęcia nie wymagające wielkiej aktywności fizycznej. Można wspólnie coś narysować, ułożyć układankę. To idealny czas na wspólne spędzenie czasu i spokojną rekreację.

Zadbajmy o to, żeby w pomieszczeniach, w których wieczorem bawi się dziecko znalazły się lampy, dające światło ciepło białe. Ich temperatura barwowa pobudza produkcję melatoniny, co uspokoi malucha i przygotuje go do odpoczynku.

Na koniec, zamiast oglądać kreskówki na tablecie, zdecydowanie lepiej przeczytać wspólnie ulubioną książeczkę. Warto zaopatrzyć się przynajmniej w kilka ciekawych tytułów. Szeroki ich wybór oferuje na przykład sklep z akcesoriami dla dzieci Wozki-Foteliki.pl, pełen pomysłów na wspólne spędzanie czasu dla rodziców z maluchami.

W ten sposób zrelaksujemy malucha oraz zapewnimy mu bliski kontakt z rodzicami tuż przed snem, co wpłynie korzystnie na proces zasypiania.

Rytuały przed snem – sposób na wspólny czas dla całej rodziny

Wdrażanie nowych nawyków zazwyczaj przynosi rezultaty po kilku tygodniach. Warto jednak wykazać się cierpliwością i postawić na stopniowe uspokajanie malucha oraz spędzanie czasu z dzieckiem wieczorową porą.

Może się bowiem okazać, że dzięki wspólnej zabawie lub czytaniu bajki przed snem będziemy w stanie zbudować piękną i trwałą więź z maluchem. Spokojny sen stanie się wówczas tylko miłym skutkiem ubocznym.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię