Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym – w jakim celu się ją stosuje i jak przebiega?

0
1132

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa oraz pierwsze wrażenia wyniesione z gabinetu stomatologicznego mają duży wpływ na jego postawę wobec leczenia stomatologicznego w przyszłości. Przebieg pierwszej wizyty powinien mieć charakter adaptacyjny i profilaktyczny. Warto by było ją przeprowadzić w formie zabawy, bez wykonywania żadnych zabiegów, ale żeby przyzwyczaiła dziecko do współpracy z lekarzem.

Obecnie już praktycznie każdy gabinet stomatologiczny oferuje dla najmłodszych tego typu wizyty. Mają one służyć zapoznaniu się dziecka ze stomatologiem i gabinetem, jako miejscem jego pracy. Na taką wizytę można wybrać się z dzieckiem już w wieku przedszkolnym (np. do gabinetu „Codzienna Stomatologia”) a nawet jeszcze wcześniej. Wizyty takie służą również do zminimalizowania lęku dziecka przed dentystą, który został mu (często nieświadomie) „zaszczepiony” przez rodziców i otoczenie.

Podczas takiej wizyty lekarz oraz personel gabinetu stomatologicznego powinien starać się nawiązać jak najlepszy kontakt z małym pacjentem. Często następuje to poprzez zabawę.
W trakcie spotkania rodzice są szczegółowo informowani o prawidłowej diecie i pielęgnacji zębów u ich dziecka. Ich pociecha natomiast oswaja się z urządzeniami stomatologicznymi i zapoznaje się z higieną jamy ustnej.
Większość dentystów przeprowadza zwiedzanie gabinetu razem z rodzicami, żeby dziecko czuło się bezpieczniej. Wspólnie z mamą i tatą słucha o wyposażeniu gabinetu oraz przeznaczeniu poszczególnych urządzeń i instrumentów. Wszystko oczywiście musi być dopasowane do wieku dziecka. Dzięki temu wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie się kojarzyć dziecku z zabawą i miło spędzonym czasem.

Dobrym pomysłem może być również przebadanie przez stomatologa jamy ustnej jednego z rodziców a następnie dziecka. W ten sposób pokażemy naszemu dziecku, że nie trzeba się bać wizyt u dentysty. Warto również przed pierwszą wizytą przygotować pociechę na to, co może zobaczyć w gabinecie. Wyjaśnijmy, czym zajmuje się dentysta i jak będzie wyglądała sama wizyta.
Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog będzie miał również okazję, aby ocenić stan uzębienia naszego dziecka. Dowiemy się czy wszystko przebiega poprawnie i jeśli zajdzie taka konieczność, zostanie wyznaczony termin wizyty kontrolnej. O ile lekarz nie zaleci inaczej, wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące. Dentysta będzie miał wtedy możliwość kontrolowania czy u naszego dziecka nie pojawia się próchnica, która w zębach mlecznych rozwija się znacznie szybciej.

Warto od samego początku zadbać o to, aby nasze dziecko nie bało się dentysty. Również ważne jest wybranie gabinetu, w którym stomatolodzy z wieloletnim doświadczeniem zadbają o miły i profesjonalny przebieg pierwszej wizyty (np. specjaliści z gabinetu „Codzienna Stomatologia”).
Pamiętajmy o tym, żeby nie straszyć dzieci dentystą, lekarzem, szpitalem, zastrzykiem czy wyrwaniem zęba. Jest to stanowczo zabronione, gdyż może się okazać, że nasze dziecko nagle zacznie się bać zwykłej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Nie okłamujmy również dziecka przed zabiegiem stomatologicznym. Wytłumaczmy mu co się będzie działo w jego trakcie i że może boleć kiedy dentysta będzie np. wiercił mu w ząbku.
Jeśli nasze dziecko zostanie odpowiednio przygotowane do wizyty w gabinecie stomatologicznym, a pierwsza wizyta u dentysty odbędzie się w miłej i przyjaznej atmosferze, to możemy być pewni, że nasze dziecko chętniej będzie chodzić na wizyty.

pierwsza-wizyta-dziecka-u-stomatologa (1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię