W jaki sposób przekonać dziecko do regularnego odwiedzania dentysty?

0
748

Wizyta u dentysty często jest kojarzona z dużą ilością negatywnych doświadczeń. Naturalne jest, że chcielibyśmy uchronić nasze dzieci przed takimi odczuciami i jednocześnie zaszczepić im chęć do regularnego odwiedzania stomatologa.

Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym jest zarówno dla naszego dziecka, jak i dla nas ogromnym stresem. Zdarza się, że rodzice często nieświadomie popełniają błędy, które mogą w przyszłości skutkować niechęcią dziecka do wszelkich zabiegów stomatologicznych. Na pewno niejeden rodzic w obecności dziecka narzekał na dentystę, żalił się, że doświadczył bólu w trakcie zabiegu. Również często rodzice straszą dzieci wizytą u dentysty, gdy te nie chcą być posłuszne. Pamiętajmy, że może się to skończyć trwałą antypatią ze strony dziecka i bardzo trudno będzie nam zaprowadzić je do gabinetu stomatologicznego.

Zanim wybierzemy się z wizytą do dentysty (np. do Kliniki Dental Prestige), musimy zrobić wszystko, aby nasze dziecko czuło się zaciekawione i chętne do wykonania takiego kroku.
Mówmy o wizycie u stomatologa jedynie w pozytywny sposób. Można wpleść rozmowę o planowanej wizycie u dentysty przy okazji codziennego mycia zębów. Dobrym pomysłem jest także czytanie dzieciom książek, które w miły i przyjemny sposób opowiadają o wizycie w gabinecie stomatologicznym. Książki te można znaleźć w księgarniach lub w internecie.
Podstawą do przychylnego podejścia dziecka do tematu higieny jamy ustnej będzie regularne mycie zębów od najmłodszych lat. O uzębienie naszego dziecka powinniśmy zacząć dbać już od momentu, kiedy w jego buzi pojawi się pierwszy ząbek, a nawet jeszcze wcześniej. Dzięki temu można uniknąć problemów z próchnicą oraz wpoić dziecku chęć dbania o własne ząbki.

Zanim wybierzemy gabinet do którego zabierzemy naszą pociechę, sprawdźmy czy jest on przystosowany do przyjmowania małych pacjentów. Wybierając odpowiedni gabinet oszczędzimy naszemu dziecku stresu związanego z leczeniem. Szczególnie ważne jest to przy pierwszej wizycie, która powinna odbyć się w wieku około 4 lat.
Szukajmy dentysty, który oferuje wizyty adaptacyjne dla dzieci (np. Klinika Dental Prestige). Pierwsza wizyta dziecka powinna ograniczyć się do zapoznania z lekarzem, asystentką oraz ze sprzętem jaki będzie używany w trakcie leczenia, czy podczas zabiegów profilaktycznych. Dajmy dziecku czas, aby poznało i polubiło swojego dentystę. Pierwsze spotkanie potraktujmy jako zabawę połączoną z poznawaniem procesu leczenia stomatologicznego. Niech wizyta u dentysty kojarzy się maluchowi ze śmiechem i radością, a nie z bólem. Powinna przebiegać w miłej, ciepłej i przyjaznej atmosferze, tak aby dziecko samo wyraziło zgodę na umówienie się na leczenie pierwszego zęba.

Dobrym pomysłem jaki stosują lekarze w Klinice Dental Prestige jest podarowanie dziecku prezentu w postaci lusterka dentystycznego. Do zadań rodzica będzie należało „przećwiczenie” z dzieckiem w formie zabawy przeglądów dentystycznych i szerokiego otwierania ust. Tak przygotowany maluch, z pewnością lepiej zniesie pierwszy zabieg a na następny umówi się bez strachu, a raczej z ciekawością jaki nowy prezent otrzyma.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię