Jak wybrać dobrego stomatologa?

0
1068

Wybór dobrego stomatologa wiąże się często z długoletnim poszukiwaniem specjalisty, który spełni wszystkie nasze wymogi. Cena nie powinna być wyznacznikiem jakości usług, gdyż może zdarzyć się, że naprawdę dobry dentysta ma tak wielu Klientów, że nie musi zawyżać ceny. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru specjalisty? Jak powinien wyglądać i zachowywać się profesjonalista, który będzie dbał o zdrowie i piękno naszych zębów?

Opinia

Znalezienie dobrego stomatologa może trwać niestety latami. Często podpytujemy znajomych o ich lekarzy, szukamy w Internecie różnorodnych opinii, jednak jak wiadomo, najlepiej przekonać się na własnej skórze ile jest wart nasz dentysta. Nasi znajomi mogą mieć różne kryteria oceniania, a Internet jest przepełniony wpisami marketingowymi, które często zamydlają prawdziwy obraz lekarza.

Sieć

Wiele gabinetów ma własną stronę internetową, na której można sprawdzić listę świadczonych usług oraz ich szczegółowy opis. Wszystko jest zależne od wielu aspektów, a może okazać się nawet, że najlepszy lekarz nie będzie miał swojej strony internetowej ponieważ takowej nie potrzebuje. Najlepsi lekarze należący do „starszej” generacji wręcz unikają prowadzenia stron internetowych, uważając je za zbędne.

Cena

Cena ma znaczny wpływ na jakość świadczonych usług, gdyż bez dobrego sprzętu stomatolog nie będzie nas w stanie dobrze leczyć. Oczywiście nie jest powiedziane, że zawsze najdroższy stomatolog w mieście jest jednocześnie najlepszym specjalistą, jednak na ogół cena jest adekwatna do jakości świadczonych usług. Można zawsze wybrać dentystę, który podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wizyta nie powinna nadmiernie nadszarpnąć naszego portfela. Warto jednak upewnić się na początku wizyty, czy wywieszka świadcząca o finansowaniu przez NFZ jest aktualna.

Uczciwość

Dobry dentysta powinien również umieć doradzić pacjentowi, co jest dla niego najlepsze. Jeśli uważa, że wybielanie zębów może bardziej zaszkodzić niż pomóc powinien o tym powiedzieć, a nie sugerować zabieg tylko z perspektywy własnego zarobku. Podobnie wygląda kwestia wymiany naturalnych zębów na sztuczne. Gdy zdecydujemy się na usunięcie zębów stałych, nie będziemy już nigdy w stanie ich przywrócić. A tego rodzaje zabiegów są bardzo kosztowne. Podczas wizyty u stomatologa powinniśmy zadawać jak najwięcej pytań, na które lekarz powinien odpowiadać miło, uprzejmie, dając nam odczuć swój profesjonalizm. Jeśli lekarz jest niemiły i nie ma ochoty odpowiadać na nasze pytania warto się zastanowić, czy chcemy chodzić do takiego specjalisty.

Gabinet

Bardzo istotnym aspektem podczas wyboru stomatologa jest wyposażenie jego gabinetu i jego sterylność. U stomatologa powinniśmy czuć się bezpiecznie i komfortowo na tyle, ile jest to tylko możliwe. Nowoczesne gabinety są wyposażone w profesjonalne urządzenia, po których możemy wywnioskować, jak dobrze lekarz jest przygotowany do swojej pracy i ile tak naprawdę zainwestował w swój gabinet.

Najwięcej możemy wywnioskować po samym fotelu stomatologicznym, który w najlepszym wydaniu posiada stolik dla lekarza z narzędziami, lampę, ssak i spluwaczkę najlepszej jakości. Podstawowym oprzyrządowaniem stomatologa jest lusterko i pinceta stomatologiczna, którą lekarz bada stan uzębienia. Dodatkowo u dentysty powinniśmy znaleźć nakładacz stomatologiczny, kleszcze, upychadło, zagłębnik, łopatkę stomatologiczną, wiertła, kątownice oraz wiele innych urządzeń, które są niezbędne podczas standardowych zabiegów. Stomatolog powinien mieć na swoim wyposażeniu również okulary lupowe z przyłbicą lub same okulary lupowe, które przydadzą się do podczas trudniejszych zabiegów.

Recepcja

Tak naprawdę już w poczekalni możemy zauważyć jak jest postrzegany dany lekarz. Atmosfera panująca w pomieszczeniu dużo powie nam o tym, jak pacjenci postrzegają danego lekarza i jak czują się na jego fotelu. Jeśli w poczekalni znajduje się recepcja, warto porozmawiać chwilę z recepcjonistką, aby zobaczyć czy jest uprzejma i pomocna, czy nie ma ochoty udzielać nam niezbędnych informacji.

Spokojnie na fotelu

Wybór odpowiedniego specjalisty nie powinien być dokonywany pochopnie, gdyż zęby stałe mamy tylko jedne na całe życie. Nieodpowiednia higiena, niedbalstwo i nieprawidłowe odżywianie się powodują częstsze wizyty u stomatologa, który powinien nie tylko dbać o własny interes, ale również zwracać uwagę na nasze dobro i finanse. Oceniając lekarza warto zwrócić się o opinię do znajomych i rodziny, jak i przeszukać dokładnie Internet. Najlepszą opinię wydamy jednak osobiście, obserwując atmosferę, podejście lekarza i jego wyposażenie gabinetu, ponieważ bez dobrego wyposażenia nie będzie w stanie dobrze zadbać o zdrowie naszych zębów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Dobre Lupy, która oferuje najlepsze lupy stomatologiczne, dzięki którym każdy lekarz specjalista jeszcze lepiej wykona swoją pracę. Aby zobaczyć pełną ofertę sklepu zapraszamy na stronę http://www.dobrelupy.pl/.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię