Zabawa w ogrodzie sposobem na spędzenie lata

0
1962

Ogród jest miejscem, gdzie chętnie spotyka się cała rodzina. Jest też dobrym miejscem do zabaw dla dzieci. Niezależnie od pory roku możemy zorganizować naszemu dziecku zajęcia w ogrodzie.

Posiadacze ogrodów znajdują się w komfortowej sytuacji zwłaszcza latem. Kiedy temperatury przekraczają trzydzieści stopni, bardzo ciężko jest wytrzymać w dusznym domu. Jeżeli mamy ogród ciepłe dni z pewnością spędzimy przyjemnie. Lato jest też doskonałym czasem dla dzieci. Często mają w tym okresie wolne od szkoły i przedszkola, mogą więc cały swój czas poświęcić na zabawę. Nie jest jednak dobrze pozostawiać dzieci samym sobie i liczyć na to, że zorganizują sobie zabawę same. Prawdopodobnie tak się stanie, jednak nie mamy gwarancji, że będzie to zabawa dla nich odpowiednia. Rodzice, którzy troszczą się o rozwój swoich dzieci, powinni poświęcić nieco czasu na organizowanie zabaw dla nich. Lato jest czasem, który dzieci spędzają w większej części w ogrodzie niż w domu, dlatego dobrze jest postawić na zabawy, w które dzieci mogą się bawić w ogrodzie.

Zabawa w ogrodzie podczas chłodniejszych miesięcy

Miesiące letnie są wspaniałym czasem dla zabaw w ogrodzie, jednak jeżeli chcemy możemy wymyślać wspaniałe zabawy dla dzieci o każdej porze roku. Wiosna jest czasem, kiedy wszystko rozkwita i robi się coraz cieplej. W ogrodach zaczyna się życie, sadzone są kwiaty i warzywa, robione są pozimowe porządki. Dzieci można również zaangażować w tego rodzaju aktywności. Oczywiście powinny mieć one formę zabawy, nie pracy. Jesienią ogród wygląda przepięknie, liście spadają z drzew, gdzieniegdzie pojawiają się kasztany, żołędzie, jarzębina. Jest to prawdziwe pole do popisu dla dziecięcych zabaw. Zima to natomiast śnieg, który dzieci niezależnie od wieku uwielbiają.

Jak wybrać zabawę odpowiednią dla dziecka?

Jeżeli zastanawiamy się jaka zabawa będzie najbardziej odpowiednia dla naszego dziecka, powinniśmy sugerować się przede wszystkim:

  • wiekiem dziecka i jego poziomem rozwoju,
  • upodobaniami dziecka,
  • pogodą za oknem,
  • porą roku,
  • dostępnością różnego rodzaju akcesoriów.

Zabawy dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat

Zabawy dla dzieci powinny być dostosowane do ich poziomu rozwoju. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nasze dziecko wyniesie z zabawy jak najwięcej, i że sprawi mu ona wiele radości. Pierwsze miesiące życia dziecka to okres, kiedy bardzo intensywnie się ono rozwija, uczy się rozpoznawać bliskich, przedmioty, nabywa świadomości własnego ciała. Później przychodzi czas na uczenie się chodzenia i mówienia. Zabawy w ogrodzie dla najmniejszych dzieci powinny polegać właśnie na obserwacji i uczeniu dziecka nazw poszczególnych rzeczy. Możemy chodzić z dzieckiem po ogrodzie, podnosić przedmioty i wyraźnie wymawiać ich nazwy. W ten sposób dziecko poznaje świat i uczy się mówić. Inną zabawą dla małych dzieci, które jednak potrafią już chodzić jest skakanie przez niewielkie kałuże podczas deszczu. Dorośli często czują opór przed zabieraniem dziecka do ogrodu podczas deszczu, jednak warto pomyśleć, że dziecko nie może być trzymane pod kloszem, ponieważ osłabia to jego odporność. Ne ma chyba dziecka, które nie uwielbiałoby skakać przez kałuże, choć najczęściej chodzi o to, żeby do kałuży po prostu wskoczyć. Niemniej jednak to zawsze dużo radości.

Zabawy dla dzieci od 4 do 6 roku życia

Zabawy dla dzieci w wieku od czwartego do szóstego roku życia powinny brać pod uwagę energię maluchów w tym wieku. Dobrze kiedy zabawy wymagają zarówno sprawności ruchowej jak i stymulują intelektualnie. Jest to wiek kiedy dzieci uczą się również liczyć. Latem ple do popisu jest ogromne. Możemy bawić się z dziećmi w skoki przez fontannę, jeżeli jesteśmy posiadaczami natrysku. Dodatkowo możemy liczyć każdy skok. Jest to również doskonały sposób na ochłodę, kiedy temperatury przekraczają trzydzieści stopni. Latem możemy również zaangażować dziecko w zbieranie owoców bądź warzyw. Tu również możemy zaangażować zabawę z liczeniem. Jeżeli mamy w ogrodzie truskawki poprośmy, żeby maluch przyniósł nam na przykład dwie, itp.

Zimą możemy się pokusić o budowę iglo dla dzieci. Jest to zadanie dość absorbujące, jednak sprawi naszym dzieciom wiele radości zarówno w trakcie budowy, jak i późniejszego korzystania z niego. Do budowy iglo jest potrzebna każda para rąk, dlatego budujemy je razem z dziećmi. Wspólna zabawa jest doskonałym sposobem na wzmacnianie więzi i poprawę relacji łączących członków rodziny. Z całą pewnością jest to sposób na miłe spędzenie czasu i wykorzystanie nadmiaru energii.

balwan

Zabawy dla dzieci od lat 7 do 10

Im starsze dzieci tym trudniej jest wymyślić zabawę, która je usatysfakcjonuje. Jeżeli zależy nam, żeby nasze dzieci dużo się ruszały, możemy dla nich zorganizować tor przeszkód. Musi on być na tyle skomplikowany, żeby dzieci chciały prze niego przebiec. Tor może składać się z pewnego oznaczonego odcinka drogi do przebiegnięcia. Możemy na przykład ułożyć na trawie pofalowany sznurek, po którym dziecko będzie musiało przebiec slalomem, następnie możemy ułożyć deski, po których będzie przeskakiwało. Jeżeli mamy taką możliwość zawieśmy na pewnym odcinku sznur, na którym dziecko będzie mogło się przeciągnąć do kolejnego etapu. Później możemy ułożyć koło siebie puste plastikowe butelki, które trzeba będzie minąć, nie potrącając żadnej. Jeżeli jest ciepło kolejnym etapem może być chodzenie po wodzie, skoki przez fontannę i wiele innych atrakcji. Dorośli powinni zadbać, żeby tor przeszkód był w pełni bezpieczny dla dzieci.

indeks Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: ogrodolandia.pl/place-zabaw
Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię