Jakie zalety posiada dieta bez cukru?

0
1209

Cukier jest obecnie praktycznie wszechobecny w naszym życiu. Wiele produktów, jakie spożywamy każdego dnia zawiera go bardzo dużo. Oprócz tego, że większość ludzi słodzi kawę czy herbatę, to w ciągu dnia pijemy bardzo dużo gazowanych napojów, soków, czekoladowych przegryzek, a także wiele innych produktów spożywczych, w których cukier jest na początkowym miejscu w składzie. Nic więc dziwnego w tym, że przez wielu lekarzy i naukowców cukier określany jest „białą śmiercią”, gdyż nadmiar cukru w ludzkiej diecie może prowadzić do wielu zaburzeń, a nawet być przyczyną bardzo poważnych chorób.

Wyeliminowanie cukru z naszej diety nie jest rzeczą prostą – jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do słodkiego smaku w codziennie spożywanych posiłkach oraz przegryzkach. Wiele badań dowodzi jednak, że dieta bez cukru jest niezwykle korzystna dla naszego organizmu oraz posiada wiele bardzo ważnych i cenionych zalet. Podobne badania dowodzą także, że cukier szkodzi w wielu aspektach zdrowotnych. Dieta bogata w cukier prowadzi w większości do zwiększenia masy ciała. Dla osób chcących więc zrzucić zbędne kilogramy, przejście na dietę bez cukru może być pierwszym krokiem do szczupłej sylwetki. Dodatkowo cukier źle wpływa na stan naszych zębów – nadmiar spożywanych cukrów to szybki sposób na próchnicę i inne choroby zębów oraz dziąseł. Ograniczenie cukru w znaczny sposób przyczynia się do utrzymania zdrowego uzębienia.

Cukier w głównej mierze wpływa także na wygląd naszej skórę – nie dość, że skóra szybciej się starzeje, to ma większą skłonność do podrażnień i wysuszenia. Potwierdza to fakt, że skóra osób chorujących na cukrzycę często bardzo odbiega swoim wyglądem od skóry zdrowego człowieka. Nie ma więc przesady, że dieta bez cukru pozwala więc zadbać zdrową skórę – jeśli zależy nam na pięknej i promiennej cerze, zamiast inwestować w drogie kremy, warto zadbać o prawidłową dietę i wpływać na nasz organizm „od wewnątrz”. Usunięcie cukru z diety pozwoli także wyleczyć trądzik i wypryski – dlatego też świadomość o negatywnym wpływie cukru na stan naszego organizmu oraz zdrowia warto szerzyć już wśród nastolatków, którzy często borykają się z tą przykrą dolegliwością.

Dieta bez cukru ma także wpływ na nasze samopoczucie. Osoby, które spożywają mniej cukru bądź nie spożywają go w ogóle posiadają więcej energii oraz są bardziej skłonni do podejmowania większego wysiłku, niż osoby u których cukier w diecie odgrywa ważną rolę.

Wykluczenie cukru z diety staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować cukier ze swojej diety. Pomocne w tym trudnym dążeniu jest wzajemne wsparcie oraz motywacja – dlatego też, w internecie można znaleźć wiele grup, w których użytkownicy podpowiadają sobie jak bezboleśnie przestać spożywać cukier oraz jak zastąpić popularne potrawy i produkty, takimi, które nie zawierają w sobie cukru. W ciągu ostatnich miesięcy powstało także wiele wydarzeń na portalach społecznościowych, które zrzeszają osoby chcące wprowadzić dietę bez cukru. Przykładem może być bardzo popularne wydarzenie na Facebooku „30 dni bez słodyczy i cukrów”.

Dorota
Kobieta, żona, matka. Po krótszym zastanowieniu – w takiej właśnie kolejności. 🙂 Miłośniczka książek i zapadającego w pamięć kina. Zobacz również kobietapo30.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię