Na co zwrócić uwagę, wybierając plac zabaw?

0
646

Jest kilka rzeczy, na które my, rodzice, powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając plac zabaw dla naszych pociech. I nieważne, czy dotyczy to placu zabaw przy przedszkolu, do którego chcemy posłać dziecko, czy osiedlowego „centrum dziecięcej rozrywki”, czy też małego placu, jaki pragniemy urządzić we własnym ogródku – niektóre zasady są uniwersalne i warto je znać.

 Ogrodzenie terenu placu

 Jest to szczególnie ważne w przypadku osiedlowego placu zabaw. Ogrodzony teren gwarantuje nam, że nawet jeśli nasz maluch na chwileczkę zniknie nam z oczu, to nigdzie się nie zapodzieje. Jest to szczególnie istotne, jeśli w pobliżu znajduje się ulica, ruchliwa alejka spacerowa itp. Dobrze, jeśli jest możliwość przykrywania piaskownicy, aby koty nie miały szans zrobienia z niej kuwety (niestety na te zwierzaki, podobnie jak i na ptaki, ogrodzenie nie działa).

Dostosowanie zabawek do różnych dziecifreekids.pl

 Huśtawki dla mniejszych dzieci powinny być zawieszone niżej i przede wszystkim być wyposażone w specjalne siedziska koszykowe – nie tylko ze względu na ułatwienie korzystania z nich, ale również aby maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo. Wszystkie elementy na placu powinny być łatwe do obsługi przez dzieci – w zależności od tego, jak dużej sprawności malucha wymaga ich używanie, dzieli się je na łatwo i trudno dostępne – do pierwszej grupy zaliczymy np. zestawy zabawowe, do których wchodzi się po schodkach i trapach oraz które posiadają chroniące przed wypadnięciem bariery.

Bardzo ważna jakość!

 Stary, zardzewiały plac zabaw nie będzie dobrym miejscem na spędzanie czasu. Już same zardzewiałe sprzęty stanowią zagrożenie, nie mówiąc już o możliwym upadku na przykład z niezabezpieczonej huśtawki lub zjeżdżalni. A wówczas nieszczęście murowane. Wybierajmy nowe place zabaw, które już na pierwszy rzut oka są solidne i doskonale utrzymane. Ponadto zainteresujmy się, czy urządzenia są odpowiednio konserwowane. Firmy zajmujące się produkcją oraz montażem placów zabaw, takie jak www.freekids.pl, proponują również ich serwisowanie.

Pamiętajmy, że aby wyeliminować ryzyko niebezpieczeństwa, powinniśmy niezwłocznie zgłaszać wszelkie nieprawidłowości właścicielowi danego placu zabaw lub zarządcy terenu, np. administracji osiedla (http://www.placezabaw.uokik.gov.pl/).

Jeśli natomiast planujemy zakup zestawu do domowego ogródka, również nie pomińmy tego aspektu. Warto uważnie prześledzić, co proponują nam producenci sprzętu do placu zabaw i wybrać ten, który jest nie tylko interesujący dla dzieci, ale przede wszystkim bezpieczny.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię