Najczęstsze powody płaczu niemowlaka

0
987
dlaczego niemowle płacze

Najczęstsze powody płaczu niemowlaka

Wszyscy wiedzą, że dzieci płaczą. I to z różnych powodów. Od najbardziej błahych, po takie związane ze zdrowiem i ich bezpieczeństwem. Rozpoznanie przyczyny płaczu może być dla rodziców nie lada wyzwaniem. Na szczęście niektóre powody wylewania łez przez niemowlaków są łatwe do określenia.

Głód

Oczywiste, prawda? Jest to na ogół główny powód, dla którego rodzice zakładają, że noworodek płacze. Biorąc pod uwagę fakt, że tak małe dzieci jedzą kilka razy na dobę, są duże szanse, że jest to pierwsza rzecz do rozważenia podczas poszukiwania przyczyny płaczu.

Tak oczywista sprawa jest naturalną odpowiedzią organizmu na zapotrzebowanie w pokarm i cenne składniki odżywcze. Z reguły tak małe dzieci są odżywiane w regularnych odstępach czasu. Jednak trzeba pamiętać, że maluszki potrafią jeść nawet, jeśli przed chwilą odsunęły się od piersi lub butelki. Niektóre po prostu wolą dojadać z małymi przerwami niż zjeść jeden, syty posiłek, który powinien zaspokoić głód na parę godzin. Gdy dziecko rośnie i staje się starsze, ilość posiłków się zmniejsza. Wzrasta za to porcja mleka podczas każdego karmienia.

Brudna pieluszka

Nie ma nic odkrywczego w tym, że mokra i śmierdząca pieluszka, zdecydowanie przeszkadza dziecku. Nie mówiąc już o samym zapachu odczuwanym przez rodziców podczas jej zmiany. Z całą pewnością nie można bagatelizować tej przyczyny płaczu. Dlaczego? U wielu maluszków występuje pieluszkowe zapalenie skóry, które jest jedną z najczęstszych powstania bolących i zarumienionych miejsc na pupie dziecka. Nie należy popadać w przesadę i na każdy płacz niemowlaka, sprawdzać stan pieluszki. Aby maksymalnie zminimalizować wystąpienie tej przypadłości, trzeba pamiętać o czystości i dokładności podczas przemywania i wycierania pupy dziecka. Dobrym pomysłem jest używanie antyalergicznych i łagodnych środków do mycia, które nie zawierają drażniących składników, mogących jeszcze bardziej zaognić zapalenie spowodowane brudną pieluszką.

Niedojrzałość neurologiczna

To może być jeden z bardziej zaskakujących powodów, płaczu twojego maleństwa. Nikt nie rodzi się z wiedzą i doświadczeniem na temat otaczającego go świata. Wszystkiego trzeba się nauczyć samemu. Niemowlaki od momentu narodzin są bombardowane różnymi rzeczami, które poznają przez zmysły. Zapachy, dźwięki czy widoki czegoś zupełnie im obcego może wywołać dużą dawkę emocji, której takie maleństwa nie do końca wiedzą jak zinterpretować. Wina tego stanu rzeczy leży w układzie neurologicznym oraz mózgu, który dopiero się rozwija. Mówi o tym teoria „czwartego trymestru”, opracowana przez dr Harvey Karp. Według amerykańskiego pediatry, dzieci przychodzą na świat o jeden trymestr za wcześnie. Dlaczego? Wszystko ma związek z fizjologią i budową ciała człowieka. Po prostu główka dziecka po upływie dodatkowych trzech miesięcybyłaby za duża, aby przejść przez miednicę. W wyniku tego, maleństwo przychodzi na świat wcześniej niż powinno z nieprzystosowanym układem neurologicznym, dlatego też natłok bodźców ze świata zewnętrznego, tak go przytłacza i jest powodem do płaczu.

Kolka

Tak, to przerażające słowo na „K” jest jednym z powodów nawet kilkugodzinnego płaczu niemowlaka.Chociaż nie ma ostatecznej przyczyny kolki, często przyjmuje się, że jest spowodowana gazami lub bólem brzuszka. Zasadniczo definiuje sięją, jako długie okresy nieprzerwanego płaczu, szczególnie w środku nocy lub późnym wieczorem. Zazwyczaj cierpią na nią dzieci w wieku od 2 tygodni życia do 4 miesiąca. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kolki – od masaży, po bujanie czy noszenie na rękach i tulenie. Kolka ma to do siebie, że musi sama przejść, ale zawsze można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia lub złagodzić objawy.

Dobrym sposobem na to jest butelka antykolkowa, która skutecznie pozbywa się nadmiaru pęcherzyków powietrza, połykanych przez dziecko podczas karmienia. To właśnie zalegające w jelitach powietrze jest przyczyną gazów oraz skurczy mięśni, które skutkują bólem i płaczem dziecka. Specjalnie otwory w smoczku odprowadzają zbędne powietrze poza butelkę, dzięki czemu maluszek połyka wyłącznie mleko.

Nuda

Mimo natłoku bodźców z zewnątrz, może się zdarzyć, że niemowlaki dosięga nuda. Zbyt długie leżenie w tej samej pozycji, te same zabawki czy otoczenie nie jest już takie ciekawe, jak na początku. Spacer, zabawki edukacyjne czy po prostu zwykłe tulenie i pokazanie innego miejsca jest szybkim sposobem, aby na nowo zainteresować maluszka i pozbyć się głośnego płaczu.

Nadmiernie pobudzenie

Skoro dziecko może się nudzić, to może też być bardzo nadmiernie pobudzone. Podczas gdy dzieci uwielbiają krótką, delikatną zabawę (potrząsanie grzechotką lub przeglądanie książki z obrazkami), przedłużony okres aktywności, która angażuje wiele osób, może być powodem do płaczu.

Za gorąco/za zimno

Niemowlęta odczuwają temperaturę w taki sam sposób jak my. Pocą się, gdy jest gorąco, marzną, gdy jest zimno. Ogólnie odczuwany dyskomfort ma wpływ na sen maluszka oraz jego stan zdrowia. Często podwyższona temperatura może prowadzić do przegrzania ciała, dlatego właśnie dzieci płaczą, gdy jest im za gorąco.Tak samo w drugą stronę, skóra niemowlaka powinna być chłodna w dotyku, ale nie lodowata. Dobrze jest zadbać o odpowiednią temperaturę podczas snu. W cieplejsze dni lepiej stosować przewiewne materiały lub przykrywać dziecko bawełnianą pieluszką, która pozwoli skórze oddychać i uwalniać nadmiar ciepła.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię