Czym są ślinianki i kiedy warto je zbadać?

0
938
Ślinianki to gruczoły, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele uwagi, pomimo ich ważnej funkcji. Są one odpowiedzialne za produkcję śliny, która pełni ważną rolę w obrębie jamy ustnej i przełyku. Choć schorzenia ślinianek występują relatywnie rzadko i mogą być wywołane rozmaitymi czynnikami. W poniższym artykule omawiamy, czym dokładnie są ślinianki, a także przedstawiamy, jak wygląda diagnostyka najczęstszych chorób tych gruczołów.

Co warto wiedzieć o śliniankach?

Do ślinianek zalicza się trzy parzyste, niewielkie gruczoły zlokalizowane w obrębie twarzy. Z uwagi na ich umiejscowienie, wyróżnia się:

  • ślinianki przyuszne;
  • ślinianki podżuchwowe;
  • ślinianki podjęzykowe.

Warto podkreślić, że oprócz dużych ślinianek, w obrębie jamy ustnej człowieka znajdują się mniejsze gruczoły, najczęściej w występujące w formie niewielkich grudek w błonie śluzowej.

Główną funkcją gruczołów ślinowych jest produkcja śliny. Wydzielina ta jest niezbędna zarówno do utrzymania homeostazy w obrębie jamy ustnej, jak i przełykania i wstępnego trawienia pokarmów.

Jakie dolegliwości mogą świadczyć o chorobie ślinianek?

Obecnie w medycynie nie istnieją specjalne badania profilaktyczne gruczołów ślinowych, chociaż nierzadko są one oceniane podczas wizyty stomatologicznej. Kiedy więc warto udać się do lekarza w celu zbadania ślinianek? Każdorazowo, gdy poczujemy jakiekolwiek dolegliwości związane z tymi gruczołami. O rozwijającym się schorzeniu zwykle świadczy:

  • obrzęk ślinianki;
  • dolegliwości bólowe przy dotknięciu ślinianki;
  • zaczerwienienie skóry w pobliżu ślinianki;
  • powiększenie obwodu szyi lub jej asymetria;
  • suchość w jamie ustnej i trudności w przełykaniu;
  • szczękościsk.

Badania obrazowe w diagnostyce chorób ślinianek

Obserwujesz u siebie dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwijającym się schorzeniu ślinianki? Nie należy tego bagatelizować! Zmiany chorobowe w obrębie ślinianek mogą mieć różne pochodzenie, także nowotworowe, dlatego szybko wdrożona diagnostyka to podstawa. Pierwszym badaniem, które zwykle jest wykonywane w przypadku podejrzenia choroby ślinianki, jest USG.

Badanie ultrasonograficzne umożliwia dokładną ocenę lokalizacji, wielkości oraz struktury gruczołów ślinowych, wraz z otaczającymi je tkankami. Co istotne, USG ślinianek jest bezbolesne, nieinwazyjne, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne, gdyż badanie to wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych. Warto także wspomnieć, że badanie ultrasonograficzne ślinianek nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, dlatego może się on stawić na wizytę tuż po zaobserwowaniu niepokojących objawów.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię