Domek z dziecięcych marzeń do ogrodu i nie tylko

0
2771
Ogród to fenomenalna przydomowa przestrzeń służąca rekreacji wszystkich domowników, również tych najmłodszych. Dla nich, oprócz typowej strefy wypoczynkowej, tworzy się także place zabaw, na których maluchy mogą przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Dziś chcielibyśmy się zastanowić, jakie powinny być idealne domki dla małych i nieco starszych ogrodowych odkrywców.

Do czego może się przydać domek ogrodowy?

Dostępne na rynku domki ogrodowe przybierają coraz bardziej zróżnicowane kształty. Najczęściej, ich podstawową funkcją jest dostarczenie bezpiecznego miejsca do zabaw i gier. Zdarza się, że domki bywają łączone z innymi elementami, tworząc wieloprzestrzeniowe place zabaw, pełne atrakcji i możliwości.

W domkach dzieci mogą nie tylko się bawić, ale też wypoczywać – wystarczy wprowadzić do ich wnętrz wygodne zestawy mebli – stoliczki i krzesła, dzięki którym ilość pomysłów na spędzanie czasu dodatkowo wzrasta.

Czym się kierować, wybierając domek dla dziecka?

Najważniejszym aspektem podczas wyboru domku ogrodowego dla naszych dzieci, musi być bezpieczeństwo. Z tego powodu, dla najmłodszych (poniżej 5 roku życia) kupuje się domki z trwałych tworzyw sztucznych, które nie mają ostrych krawędzi, dzięki czemu znika ryzyko skaleczenia lub wbicia drzazgi. Bez trudu też utrzymuje się w nich najwyższy stopień czystości. Domki mogą być proste (jedno, dwuprzestrzeniowe) lub modułowe. Ten drugi wariant jest idealnym rozwiązaniem na lata, gdyż plac zabaw rośnie razem z dzieckiem.

Dla nieco starszych dzieci, warto wybrać domki drewniane, składające się z kilku poziomów, łączonych drabinkami, mostkami linowymi lub zjeżdżalniami.

Domki dopasowuje się do ilości użytkowników oraz ich wieku. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, każdy produkt powinien posiadać stosowne certyfikaty, poświadczające wysoką jakość użytych materiałów oraz samego wykonania. W przypadku produktów dla dzieci, trzeba zachować zawsze najwyższą czujność oraz zwracać uwagę na najmniejsze nawet detale.

Rodzaje domków – jak wybrać najlepszy?

Jak już wspomnieliśmy, domki zazwyczaj dzieli się ze względu na materiał, z którego są zbudowane. Poniżej omówimy podstawowe kategorie oraz przedstawimy ich zalety i wady.

Domki z tworzyw sztucznych – królestwo maluchów

Domki i elementy zewnętrznych placów zabaw dla całkiem małych dzieci coraz częściej wykonuje się z polipropylenu. To niezmiernie trwałe tworzywo sztuczne, odporne na zmienne warunki pogodowe (temperatura, wilgoć, promieniowanie UV) oraz uszkodzenia mechaniczne. Są lekkie i proste w utrzymaniu czystości – zazwyczaj wystarcza woda z odrobiną detergentu i miękka szmatka.

W ostatnim czasie modułowe, wielobarwne domki z tworzyw sztucznych, które można znaleźć w sklepie Bazkar.pl, stają się także ciekawym uzupełnieniem wewnętrznych placów zabaw oraz pokoi dziecięcych. Umieszczone w pomieszczeniu, zapewniają dobrą zabawę przez cały rok, bez względu na kaprysy pogody i temperaturę na zewnątrz.

Domki drewniane – miejsce zabaw dla starszych dzieci

Drewniane domki to pomysł dla nieco starszych dzieci, a nawet nastolatków, które pragną mieć miejsce tylko dla siebie, żeby zaszyć się przed światem.

Drewniane konstrukcje są bardzo stabilne, trwałe i umożliwiają niemal dowolne rozbudowywanie i przekształcanie miejsca zabaw. Pozwalają również na łatwą wymianę poszczególnych, uszkodzonych elementów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku całościowych domków z tworzyw sztucznych.

Domki drewniane bywają niestety dość ciężkie. Z tego powodu, najczęściej stawia się je w jednym miejscu, bez możliwości przenoszenia. Często podnoszonym mankamentem jest też konieczność regularnej impregrancji, zwłaszcza jeśli domek pozostawiamy przez cały rok na zewnątrz.

Domki dla dużych i małych

Ogrodowe domki, stojące samodzielnie lub jako część rozbudowanego placu zabaw, to idealne elementy wyposażenia, które pozwalają na kreatywną zabawę, zapewniają bezpieczeństwo oraz miejsce do przyjemnego wypoczynku.

Goszczą one już nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale coraz częściej można je spotkać w kawiarnianych czy restauracyjnych ogródkach, w których tworzone są kąciki z myślą o najmłodszych. Wiemy już, gdzie można je zakupić, a po meble do kawiarni czy restauracji warto zajrzeć na stronę https://bazkar.pl/meble-do-restauracji-kawiarni-barow-pubow-i-hoteli-64.

Dzieci kochają tego typu małą architekturę, gdyż jest to ich własne, magiczne miejsce, do którego rodzice często nie mają dostępu. Z kolei rodzice i opiekunowe lubią nowoczesne domki ogrodowe, gdyż są to konstrukcje rozwijające pomysłowość u maluchów, równocześnie zapewniając im bezpieczeństwo podczas zabawy na świeżym powietrzu. W obu przypadkach, ustawienie domków w ogrodzie przynosi szereg korzyści, które są naprawdę trudne do przecenienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię