Gdy dziecku grozi nie przejście do kolejnej klasy

0
877

I oto nadszedł moment którego obawiają się chyba wszyscy rodzice i ich dzieci w wieku szkolnym. Z przeróżnego rodzaju powodów, naszemu dziecku grozi nie przejście z klasy do klasy. Co robić w takim wypadku?

Przede wszystkim nie krzyczeć, nie robić dziecku wyrzutów, a raczej postarać się mu pomóc, okazując maksimum wsparcia i wyrozumiałości. Czasami zdarza się tak, że wina nie do końca spoczywa po stronie dziecka. Dzieci, choć o tym nie mówią bardzo często silnie przeżywają sytuację mającą miejsce w domu. Z tego powodu też, bywają niegrzeczna lub mają kłopoty w szkole. Jeśli w naszej rodzinie w ostatnim czasie wydarzyło się coś niepokojącego tym bardziej powinniśmy postarać się aby dziecko ukończyło klasę wraz z innymi dziećmi. W pierwszej kolejności warto skierować kroki do szkoły i zapytać się, w jaki sposób możemy sprawić aby nasze dziecko jednak ukończyło klasę. Jeśli nie mamy czasu na naukę dziecka w domu, być może warto zapisać je na korepetycje. Z pewnością dobry nauczyciel nauczy naszego dziecka dużo więcej niż da radę się ono nauczyć w pojedynkę. Korepetycje warto dobrać i omówić wraz z nauczycielem. Z pewnością będzie on mógł doradzić nam jaki rodzaj nauki będzie najodpowiedniejszy dla naszego dziecka a także najbardziej jakiego zakresu materiału musi ono dotyczyć.

Starajmy się również nie karać dziecka, ani też nie złościć się na nie. Taki stres tylko dodatkowo utrudnia dziecko naukę i sprawia, że popada ono w totalne zniechęcenie, przekonanie że nie wierzymy w jego umiejętności. Jeśli jednak dziecko mimo całego naszego wsparcia nie przykłada się do nauki wystarczająco, nie powinniśmy za wszelką cenę przepychać go do kolejnej klasy. W takim przypadku dziecko musi „wypić piwo” którego samo naważyło. Ponoszenie konsekwencji swoich czynów jest jednym z elementów dobrego wychowania dziecka.

Korepetycje- zawsze potrzebne?

Jeszcze do niedawna korepetycje były swoistego rodzaju ostatnią deską ratunku, kiedy dziecko miało naprawdę poważne kłopoty z nauką. Dziś jednak, coraz więcej rodziców zapisuje dzieci na korepetycje, również zapobiegawczo. Czy ma to jednak sens?

Korepetycje mogą być potrzebne w kilku przypadkach. Po pierwszej kiedy dziecko ma poważne kłopoty z nauką i rzeczywiście nie jest w stanie samodzielnie nadrobić nagromadzonych zaległości. Bywają przedmioty, które nie jest łatwo opanować. Z tego powodu też, należy zapisać dziecko na korepetycje z tego przedmiotu zanim jeszcze zauważymy u niego wyraźne kłopoty z nauką z tego zakresu. Innym powodem dla którego warto zapisać dziecko na korepetycje mogą być ogólne kłopoty z odnalezieniem się w środowisku szkolnym. Nie da się ukryć, iż nauczyciel nie jest w stanie dostrzec problemów każdego ucznia w gronie co najmniej 15 dzieci. Jedna lekcja która trwa 45 minut, z pewnością nie jest wystarczającą ilością czasu, jaką można być podzielić na wszystkie dzieci. W takim podziale okazuje się, że na jedno dziecko nauczyciel ma około 3 minut. To bardzo niewiele, nie ma więc co liczyć na indywidualne podejście nauczyciela w stosunku do każdego dziecka. Dobry korepetytor z pewnością pomoże dziecku pokonać lęk przed szkołą i oswoi go z takimi sytuacjami jak kartkówki, sprawdziany czy też odpowiedzi przy tablicy. Wybór odpowiedniego korepetytora również nie jest zbyt łatwym zadaniem. Jedni do tego celu wybierają raczej nauczycieli inni wola studenci którzy mają nieco bardziej świeże podejście do tematu nauczania. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że dobry nauczyciel ma ogromne doświadczenie nie tylko w zakresie nauczania ale także ogólnego porozumiewania się z uczniami.

Ceny korepetycji są bardzo różne. Wiele zależy od miasta w którym maja się one odbywać a także od przedmiotu oraz od zakresu materiału, którego mają one dotyczyć. Ceny jednak wahają się już od kilkunastu złotych za jedną lekcję. Dzięki tak dużej rozbieżności cenowej, na korepetycje może sobie pozwolić praktycznie każdy. Wystarczy tylko, znaleźć takiego korepetytora, którego stawki odpowiadają naszej sytuacji finansowej.

Współpraca w napisaniu: Edu-ogloszenia.pl – serwis z ogłoszeniami edukacyjnymi

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię