Gimnastyka korekcyjna – czy warto ją prowadzić na własną rękę?

0
1105
Gimnastyka korekcyjna - fizjoterapeutka ćwicząca z dzieckiem.
Wady postawy to bardzo często występujący we współczesnym świecie problem ortopedyczny u dzieci i młodzieży. Mają na to wpływ m.in. siedzący tryb życia, niedobór aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość. Jedną z metod leczenia wad postawy u dzieci i młodzieży jest gimnastyka korekcyjna. Warto jednak pamiętać, że nie wolno jej prowadzić na własną rękę – musi być ona nadzorowana przez specjalistów rehabilitacji lub fizjoterapii.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest gimnastyka korekcyjna i jakie ma znaczenie w leczeniu wad postawy,
  • czy gimnastyka korekcyjna dla dzieci w domu jest tak samo skuteczna jak ćwiczenia i zabawy korekcyjne prowadzone przez specjalistów.

We współczesnym świecie dość powszechne są problemy ortopedyczne u dzieci i młodzieży. Mają na to wpływ m.in. niedobór aktywności fizycznej i siedzący tryb życia – dzieci zamiast zabaw ruchowych i sportu wybierają niestety siedzenie przed telewizorem czy komputerem, co negatywnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie narządu ruchu. W połączeniu z niezdrową dietą, bogatą w tłuszcze i cukry, może to prowadzić do nadwagi i otyłości, które również mają wpływ m.in. na rozwój wad postawy.

Wady postawy definiuje się jako odchylenia prawidłowej postawy ciała – szacuje się, że w Polsce dotyczą one od 30 do 60% dzieci i młodzieży. Do najczęstszych wad postawy wśród młodych ludzi w Polsce należą skolioza, młodzieńcza kifoza piersiowa (choroba Scheuermanna), płaskostopie oraz zniekształcenia statyczne kończyn dolnych. Pocieszające jest jednak to, że w zdecydowanej większości przypadków wady postawy u dzieci i młodzieży nie wymagają inwazyjnego leczenia, np. operacyjnego. Da się je bowiem korygować odpowiednimi ćwiczeniami biernymi i czynnymi, określanymi ogólnym mianem gimnastyki korekcyjnej.

Gimnastyka korekcyjna – ćwiczenia dla zdrowej postawy

Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci to różnego rodzaju aktywności wykonywane z użyciem różnego rodzaju przyrządów (piłki, taśmy, woreczki wypełnione grochem itp.) lub bez żadnych pomocy, których celem jest wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę, uelastycznienie stawów oraz właściwe ułożenie kręgosłupa. Oprócz tego gimnastyka korekcyjna zwiększa wytrzymałość organizmu, poprawia siłę mięśni, a także kształtuje i utrwala nawyk utrzymywania przez dziecko prawidłowej postawy. Co ważne, oprócz ćwiczeń typowo fizycznych obejmuje ona ćwiczenia oddechowe, które poprawiają krążenie, dotleniają organizm, a także rozwijają mięśnie klatki piersiowej i płuc.

Gimnastyka korekcyjna – w domu czy u rehabilitanta?

Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci są zazwyczaj na tyle nieskomplikowane, że mogą być wykonywane wszędzie – w sali gimnastycznej, w gabinecie fizjoterapii, a nawet w domu. Ćwiczenia dobierane są indywidualne dla każdego malucha i zmieniają się wraz z postępem terapii.

Z jednej strony warunkiem koniecznym do skuteczności ćwiczeń i zabaw korekcyjnych jest ich regularność oraz odpowiednia częstotliwość, więc często program rehabilitacji obejmuje zarówno gimnastykę prowadzoną w gabinecie przez rehabilitanta, jak i ćwiczenia wykonywane przez dziecko w domu.

Z drugiej – gimnastyka korekcyjna wykonywana niepoprawnie może przynieść dziecku więcej szkody niż pożytku. Dlatego bardzo istotne jest, by nadzorował ją specjalista. Jeśli maluch ma później ćwiczyć w domu, warto, by w pierwszych zajęciach uczestniczyli rodzice, którzy również mogą nauczyć się poszczególnych ćwiczeń, a później kontrolować poprawność ich wykonywania przez dziecko.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię