Gramy mobilnie: Little Alchemy – (nie)mała alchemia

0
2771
Little Alchemy - Start

Gramy mobilnie: Little Alchemy – (nie)mała alchemia

W cyklu Gramy mobilnie opisujemy wyróżniające się w swoich kategoriach gry na smartfony i tablety. Little Alchemy to jeszcze jedna łamigłówka, w której łączymy elementy w celu uzyskania kolejnych, bardziej „zaawansowanych”. Opisywaliśmy już na FD szereg podobnych gier (patrz: ramka na końcu artykułu), pominiemy więc podstawowe założenia, które są wspólne dla całego gatunku.

Zacznijmy od wyjaśnienia: „little” w tytule aplikacji nie oznacza bynajmniej, że do odnalezienia mamy zaledwie kilka elementów. Tych jest w tej chwili 559 (a dokładnie 550 + 9, o czym w ramce Ile elementów?), więc wcale niemało. Za to niewiele wysiłku wymaga od nas rozpoczęcie gry, jej skonfigurowanie i dalsza rozgrywka. Na początek warto zarejestrować/zalogować się na Google Play Games. Dzięki temu możemy zsynchronizować aplikację na wszystkich urządzeniach, na których będziemy grać, czyli smartfonie, tablecie, a także na komputerze – w tym ostatnim przypadku wystarczy wejść na tę stronę, aby zagrać za pośrednictwem przeglądarki (po zalogowaniu zobaczymy wszystkie elementy, które udało nam się wcześniej utworzyć).

Konfiguracja programu ogranicza się do wyboru języka (możemy grać po polsku – autorzy są nota bene naszymi rodakami) oraz opcji „zachowywania się” elementów. Możemy też zmienić barwy na ciemniejsze zaznaczając „tryb nocny” (Night mode).

Rozgrywka jest standardowa dla gatunku – aby uzyskać nowy element z paska po prawej stronie wybieramy dwie ikonki przeciągając je na pulpit – jeśli wybraliśmy prawidłowo, w ich miejsce pojawi się nowy obrazek. Warto tutaj wspomnieć o użytecznej funkcji – jeżeli klikniemy na symbol recyklingu, wyczyścimy wszystkie ikonki na pulpicie, ale jeśli były na nim elementy końcowe (tzn. takie, z których nie można już nic utworzyć), to znikną tylko one, a z pozostałymi będziemy mogli nadal operować.

Konfiguracja
Ekran ustawień

W Little Alchemy elementy nie są w żaden sposób grupowane czy klasyfikowane. Boczny „przybornik” układa je w kolejności alfabetycznej, a znalezienie interesującego nas elementu ułatwia alfabet, którego litery możemy klikać, aby poruszać się po liście.

Screen
Ekran gry

Obrazki reprezentujące elementy są proste, niektóre wręcz schematyczne. To fakt. Interfejs gry również nie oferuje efekciarskich wodotrysków. Ta surowość grafiki być może niektórych zniechęci to wypróbowania Little Alchemy, ale ci, dla których czynnik wizualny jest mniej istotny, z pewnością docenią szybkość i sprawność działania nawet na słabszych urządzeniach. Plusem jest też system podpowiedzi, który w istocie polega na przekierowaniu na stronę internetową – ta jednak ma skłonności do nieposłuszeństwa. Bez obaw, jeśli utkniecie, zgodnie z tradycją FD udostępnia alchemiczny poradnik.
Miłym dodatkiem są Osiągnięcia (Achievements), czyli kolejne poziomy, które zdobywamy po odnalezieniu określonych ilości elementów, a także Ranking (Leaderboard), za pośrednictwem którego można chwalić się swoimi wynikami i obserwować wyniki przyjaciół (aby podejrzeć listę na urządzeniu mobilnym, trzeba tapnąć licznik elementów).


Ile elementów?

Little Alchemy w tej chwili zawiera 550 + 9 ukrytych elementów (Hidden gems). Dodatkowo, jeśli korzystacie z Pokki, będziecie mogli utworzyć 30 dodatkowych kombinacji.


Podsumowując: Little Alchemy to raczej typowa dla gatunku gra, jak większość z nich raczej rekreacyjna, choć niektórych może wciągnąć. Wielbicielom gatunku zdecydowanie polecamy, tym, którzy z alchemicznymi grami nie mieli dotąd do czynienia, proponujemy spróbować.

 

Gry z kategorii „Alchemia” omawiane na FD

Alchemy

Alchemy Classic

Alchemy Fusion

Alchemy Genetics

Doodle God

Doodle Devil

Doodle Farm

Doodle Alchemy

 

Screen
Ekran gry

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię