Grecja – zaplanuj wakacje bogów

0
954

Jest w Grecji coś magicznego. Coś co powoduje, że stała się najliczniej odwiedzanym europejskim państwem. Turystów przyciąga wspaniały klimat, a niezwykłości dodaje kilka tysięcy lat bogatej historii i przeplatająca się z nią mitologia, będąca odzwierciedleniem szacunku starożytnych do wszechmocnych sił przyrody. Warto sprawdzić, dlaczego to właśnie tam postanowili osiedlić się sami bogowie.

Jak i kiedy polecieć do Grecji

Grecja leży na kontynencie, półwyspach i wielu wyspach. Środek transportu będzie zatem uzależniony od celu podróży. Jeśli zdecydujesz się na drogę lądową, czeka Cię przeprawa przez drogi kilku europejskich państw. Najkorzystniej wypada trasa przez Serbię – podróż zajmie około 24 godzin. Do Grecji można dotrzeć jednak także o wiele wygodniej i szybciej – samolotem. Przelot zaplanowany z pewnym wyprzedzeniem, uwzględniający promocje lotnicze i ewentualne przesiadki zaoszczędzi zarówno pieniądze, jak i czas. Cena biletu będzie też zależna od pory roku. Najwięcej turystów odwiedza Grecję w lipcu i w sierpniu. Warto rozważyć podróż do w maju, czerwcu lub we wrześniu. Temperatury są wówczas łagodniejsze i pozwalają na bardziej intensywne zwiedzanie tego niezwykłego kraju.

Przysmaki, których musisz spróbować

Grecja kusi wspaniałą kuchnią. Tradycyjne potrawy zachwycają świeżością, aromatem i prostotą wykonania. Na porządku dziennym jest tu sałatka, zwana przez nas grecką. Koniecznie należy spróbować lokalnej wersji. W dużych ilościach podaje się ją do saganaki, czyli zapiekanego sera, kolejnego specjału tamtejszych gospodyń. Grecka kuchnia nie może obejść się również bez baraniny i jagnięciny. Warto poszukać w menu kleftiko i souvlaki.

Śladami bogów

Ponieważ Grecja to kolebka naszej cywilizacji, nietrudno natknąć się tu na ślady antycznej historii. A może by tak odbyć wycieczkę śladami bogów? Wykorzystując promocje lotnicze, można w szybki i tani sposób znaleźć się w Atenach. To dobre miejsce na rozpoczęcie zwiedzania. Znajdują się tu przede wszystkim Akropol z Pantenonem, świątynia Ateny, brama Propyleje, a także Teatr Dionizosa. Grecy wierzyli, że bogowie schodzili na ziemię z okalających Akropol wzgórz. Koniecznie trzeba zajrzeć na starożytną Agorę – to tu rodziła się demokracja. Z Agorą sąsiaduje świątynia Hefajstosa. Ateny obfitują pozostałościami po swojej starożytnej historii. Podobnie jest poza stolicą. W Koryncie znajdziesz świątynię Apollina oraz pozostałości po życiu starożytnych mieszkańców. W Mykenach możesz poczuć dawną świetność miasta legendarnego Perseusza, a w Epidauros obejrzeć świątynię Asklepiosa. Ślady Zeusa odkryjesz w Olimpii. To tutaj odbywały się pierwsze igrzyska. Fidiasz miał tu pracownię, w której powstał jeden z cudów świata – Zeus Olimpijski. Znajduje się tu także świątynia Zeusa i Hery oraz święty gaj oliwny. Starożytni Grecy pielgrzymowali do Delf. Również dziś wyrocznia jest celem odwiedzin turystów z całego świata.

Nie sposób opisać wszystkich wartych zobaczenia miejsc… Ba, trudno je nawet wymienić. Grecja to idealna destynacja nie tylko na dłuższe wakacje, ale także częstsze weekendowe wypady. Miejsca, do których nie dociera samolot, warto odwiedzić chociażby podczas wycieczek objazdowych, np. wypożyczonym na lotnisku autem. Można również skorzystać z przyjemności podróżowania statkiem i choć raz wybrać taki rodzaj transportu.

samolotem-do-grecji (2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wpisz swojeimię