Jak bawić się z dzieckiem na świeżym powietrzu?

1
1922

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, życie rodziców diametralnie się zmienia. Na bok schodzi kariera i życie zawodowe. Od pierwszych chwil dbamy o maluszka, tak by prawidłowo się rozwijał, a także był szczęśliwy. W wielu poradnikach na temat wychowywania dzieci pojawia się ważny aspekt zabawy. Zabawa dla dziecka w początkowych latach jest sposobem na aktywne poznawanie i przekształcanie rzeczywistości. Niosąc radość – wspiera jego rozwój, a także pokazuje prawidłowości rządzące światem przyrody i życiem społecznym. Jak aktywnie spędzać czas z dzieckiem?

Wiosna to doskonała okazja, aby znane 4 kąty zamienić na otwartą przestrzeń. Zabawie będzie sprzyjał na pewno przydomowy ogród, w którym na maluszka czai się wiele tajemnic. Pamiętajmy o tym, że rodzaj zabawy jest zależny od wieku pociechy.

Młodsze dzieci

Dla najmłodszych dzieci najlepiej zorganizować zabawy z dużą piłką. Dziecko nauczy się rzucać, turlać i łapać. Świetne okażą się także zabawy przed lustrem w strojenie min oraz układanie przeróżnych budowli z większych klocków. Pomocne okażą się także przedmioty o różnych kształtach, które można dopasowywać, jak i wkładać mniejsze elementy w większe. Młodsze dzieci uwielbiają rysować – zakupmy więc kolorowanki. Dzięki malowaniu możemy poprzez zabawę wprowadzić dziecko w świat kolorów, a co za tym idzie innych prawidłowości przyrody. Świetną atrakcją będzie dla dzieci piaskownica. Zaopatrzmy ją w kolorowe wiaderka, grabki czy też foremki, z których powstaną nie tylko bajeczne zamki, ale także babki i inne piaskowe wypieki.

Starsze dzieci

Dzieci w wieku szkolnym zaczynają do zabaw włączać wyobraźnię. Stąd do zabawy wkrada się odgrywanie ról społecznych. Nasze dzieci będą zachowywały się jak panie domu, które perfekcyjnie gotują i pieką. Staną się księżniczkami, piosenkarkami czy otworzą sklep. Chłopcy często bawią się w Indian, zmieniając namiot w prawdziwe tipi. Aby ułatwić zabawę dzieciom zainwestujmy w domki i namioty dla dzieci. Wielobarwne domki przypominają czarodziejskie chatki znane z bajek, które pokochają twoje dzieci. Domki będą doskonałą inspiracją do zabawy, a w trakcie upalnych dni uchronią dziecko przed działaniem słońca. Jeśli wybieramy się na wyjazd za miasto lub do rodziny na wieś warto wykorzystać okazję do zainteresowania dziecka światem przyrody. Podczas wycieczek do lasu zaproponujmy dziecku zgadywankę, co kryje leśne runo lub spróbujmy z gałązek i innych znalezisk stworzyć obrazek.

Nie możemy zapominać o sprawności ruchowej, którą należy rozwijać. Jazda na rowerze poprawi koordynację ruchową, jak i przyniesie radość dziecku. Warto zapisać dziecko także na basen, by tam pod okiem instruktora nauczyło się pływać. W upalne dni rozstawmy basen. Pamiętajmy jednak, że dziecko trzeba pilnować, by nie zachłysnęło się wodą. Większym dzieciom frajdę sprawi trampolina. Wybierzmy tę, która będzie miała solidną podstawę, a jej boki będą chroniły dziecko przed wypadnięciem. Skoki przyniosą radość twojemu dziecku i jego koleżankom i kolegom.

Pamiętajmy, że aktywna zabawa może wiele nauczyć dziecko. Dlatego zamiast wielogodzinnego oglądania kreskówek zaproponujmy mu wspólną zabawę na świeżym powietrzu.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z serwisem Nokaut.pl.

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Pomysłów na zabawę możecie poszukać na portalu badzdlamnie.pl. Wybrać trzeba zadanie do wykonania a wszystkie są ciekawe. Przy okazji zbieramy punkty na nagrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię