Siatkówczak – chakterystyka nowotworu
Siatkówczak, zwany również retinoblastomą zaliczany jest do grupy nowotworów złośliwych i występuje w dwóch odmianach. Należą do nich postać dziedziczna oraz postać niedziedziczna.
Jeśli chodzi o tę pierwszą, obejmuje ona podwójną mutację i należy do chorób przekazywanych genetycznie. Zmutowane komórki przekazywane są już na etapie rozwoju płodu, poprzez komórki rozrodcze. Drugi etap natomiast tyczy się samych komórek, znajdujących się wewnątrz siatkówki. Siatkówczak dziedziczny może być zdiagnozowany w pierwszym roku życia dziecka, z tego też powodu jego wykrycie, a co za tym idzie szybsza reakcja jest prostsza, niż w przypadku postaci niedziedzicznej.
W tym drugim przypadku, mutacja obejmuje jedynie komórki narządu wzroku, a ujawnia się nawet po ukończeniu piątego roku życia. Siatkówczak to groźna choroba, która ze względu na możliwe powikłania, może doprowadzić nawet do zgonu dziecka.
Siatkówczak – typowe objawy
Na samym początku warto podkreślić, iż siatkówczak nie daje wyraźnych sygnałów, które pozwalają rozpoznać tę chorobę. Objawy mogą towarzyszyć również innym schorzeniom wzroku, takim jak choroba Coatsa, retinopatia wcześniacza czy stany zapalne naczyniówki. Muszą więc zostać wykluczone wszelkie możliwe choroby, zanim lekarze podejmą się jakichkolwiek działań w kierunku zwalczania nowotworu. Dr n. med. Andrzej Styszyński rekomenduje jednak, aby po zauważeniu pewnych objawów u swojego dziecka, niezwłocznie udać się do specjalisty. Należy do nich przede wszystkim biała barwa źrenicy, która może uwidaczniać się na fotografiach, stan zapalny gałki ocznej, a nawet zez czy wytrzeszcz.
Siatkówczak – przebieg leczenia
Siatkówczak, tak jak każdy nowotwór złośliwy, nieleczony może prowadzić do poważnych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci małego pacjenta. Z tego też powodu, tak ważne jest podjęcie się odpowiednich kroków, w postaci leczenia, które ma na celu uratowanie wzroku, ale przede wszystkim życia.
Wśród głównych metod leczenia wyróżniamy przede wszystkim chemioterapię w trzech postaciach – miejscowej, systemowej oraz selektywnej dotętniczej. Ta forma kuracji polega na podawaniu choremu środków przeciwnowotworowych o silnym działaniu.
Do bardziej nowoczesnych metod leczenia możemy zaliczyć także krioterapię oraz laserową hipertermię. Komórki niszczone są przy pomocy krioaplikatora lub laseru, a swoje zastosowanie znajdują w przypadku guzów nowotworowych o małej średnicy.
Jeśli natomiast powyższe metody nie przyniosły żadnych widocznych rezultatów lub nowotwór jest już na tyle rozwinięty, że żadna z form leczenia nie pomoże, lekarze stawiają na enukleację. Wówczas gałka oczna zostaje usunięta i zastapiona przez implant.
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/siatkowczak-najczestszy-nowotwor-oczu-u-dzieci-jak-go-rozpoznac/ a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.