Jaki materac wybrać dla dziecka – kilka cennych porad

0
1527

Człowiek przesypia około 30% swojego życia i ten fakt powinien być wystarczającym argumentem, aby zatroszczyć się o jakość i odpowiednie dopasowanie tego, na czym się śpi – od najmłodszych lat. Materac, jaki wybierzemy dla dziecka, zdeterminuje jakość snu malucha, wpłynie na jego samopoczucie w ciągu dnia, a nawet na rozwój fizyczny. Jak dobrać materac dla dziecka w wieku szkolnym i na co zwrócić przy tym szczególną uwagę?

 

Dlaczego odpowiedni materac dla dziecka jest taki ważny?

Prawidłowe dobranie materaca jest niezwykle istotne w przypadku każdej osoby, ale jeszcze większego znaczenia nabiera ono w przypadku dzieci. Tu mamy do czynienia z rozwijającym się organizmem i rosnącym wciąż układem kostnym. Do czasu zakończenia tego procesu o skrzywienia i zniekształcenia kręgosłupa nietrudno, nie mówiąc już o niewyspanym i rozdrażnionym dziecku, czego z pewnością, żaden rodzic nie chciałby codziennie doświadczać. Oto kilka prostych wskazówek, które pozwalają optymalnie dopasować materac dla dziecka 6-7 lat i uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Twardy czy miękki? Postaw na… wygodny materac dla dziecka

Jaka twardość materaca dla dziecka jest najlepsza? Najważniejszym zadaniem materaca (dla dziecka 2 lata, 4, 6 czy 7 lat, czyli niezależnie od wieku malucha) jest prawidłowe podparcie jego kręgosłupa, a to uzyskuje się, dobierając właściwą długość i twardość materaca – zależnie od masy ciała i wzrostu użytkownika. Dobór twardości materaca dla dziecka jest więc sprawą dość trudną, bo waga dziecka stale i dość dynamicznie przyrasta w czasie, zatem kupując materac, należy to uwzględnić. Skala twardości oznaczana jest symbolami od H1 (materac miękki) do H4 (materac twardy). Najprostszy wybór oznacza kierowanie się tym, ile waży osoba, która ma spać na danym materacu.

  • H1 – miękki materac dla dzieci do 50 kg
  • H2 – średnio miękki materac dla dzieci o wadze od 40 kg do 60-70 kg
  • H3 – średnio twardy materac dla masy ciała od 70-80 kg do 100 kg
  • H4 – twardy materac dla osób o wadze powyżej 100 kg (w przypadku dzieci raczej nieużywany)

Dlaczego te kategorie są tak nieprecyzyjne i na przykład osoba o wadze 50 kg może spać zarówno na materacu H1, jak i na H2, a dziecko ważące 70 kg wyśpi się na materacu średnio twardym lub średnio miękkim? Okazuje się, że do wyboru najbardziej komfortowego materaca same wskazania wagowe nie wystarczają. Równie ważna jest postura, budowa ciała, pozycja w czasie snu czy indywidualne upodobania dziecka. Niektóre maluchy lubią spać na bardziej miękkim podłożu, innym nie przeszkadza twardy i sztywniejszy materac.

Fot. Futony – japońskie materace dla dzieci mogą stanowić wygodne posłanie lub komfortowy… kącik zabaw.

 

Maluch śpi na boku? Wybierz dla dziecka materac bardziej miękki

W pozycji na boku kręgosłup powinien tworzyć linię prostą, a więc materac musi zapewnić podparcie i elastycznie dopasować się do pozycji ciała – bez nadmiernych napięć i ucisku. Dlatego polecany jest wtedy dla dziecka materac stosunkowo miękki. W pozycji na wznak lub na brzuchu z kolei ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie i zapewnienie stabilnego podparcia ciału jest łatwiejsze, dlatego można w tym przypadku wybrać dla dziecka materac twardszy.

Zupełnie oddzielną kategorią jest materac dla noworodka, który dobrze dobrany może nawet znacząco zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Przeczytaj więcej o tym, jak wybrać materac dla noworodków

Dziecko ma wadę postawy? Skonsultuj wybór materaca z ortopedą

Rodzice pozostających pod opieką lekarską dzieci, u których stwierdzono początki lub istniejące schorzenia kręgosłupa i wady postawy, powinni skonsultować decyzję o zakupie materaca z ortopedą. Określi on najlepszy w danym przypadku stopień twardości materaca dla dziecka. W różnych schorzeniach ortopedycznych przyjazne dla kręgosłupów zazwyczaj okazują się twardsze materace. Dobrze dopasowana twardość potrafi złagodzić ewentualny ból i napięcia, a co ważniejsze, zatrzymać postęp wielu wad postawy.

Pamiętaj, materac dziecięcy może być za długi, ale nigdy za krótki

Standardowa długość materaca dla starszych dzieci (i dla ludzi dorosłych) to 2 m. W przypadku najmłodszych można zakupić materac nieco krótszy – dopasowany do wymiarów dziecięcego łóżka, pamiętając jednak przy tym, że powinien on być co najmniej o 20 cm dłuższy od śpiącej na nim osoby. Na jaki więc materac dla dziecka postawić? 160×80 i 160×70 cm to najczęściej spotykane warianty w kategorii „junior”. Długość 180×80 poprzedza już „dorosły wymiar” 200×80 cm. W każdym przypadku należy mieć na uwadze stale zmieniający się wzrost dziecka.

 

A jaka grubość materaca dla dziecka jest OK? Kilkanaście centymetrów

Materac dla dziecka, jaki zdecydujemy się kupić, powinien mieć wysokość dostosowaną do masy ciała użytkownika. Dobry materac dla najmłodszych musi mieć minimum 10-11 cm wysokości. Kolejne, przeznaczone dla dzieci o wadze około 50-60 kg, powinny mieć grubość nawet 13 cm. Jeśli dziecko waży więcej, odpowiednią grubością materaca dla niego będzie ta przeznaczona również dla osób dorosłych. Uwaga! Pamiętajmy, że grubość materaca nie jest tożsama z jego jakością. Jest uzależniona od materiału i technologii, w jakiej został on wykonany. Niektóre materace dla dzieci, na przykład futony w wersji tradycyjnej (japońskiej), nigdy nie osiągają dużej grubości, choć są wygodnym i bardzo naturalnym dla anatomii człowieka posłaniem. Podobnie z futonami dla dzieci dostępnymi na rynku europejskim – są one nieco wyższe, ale nadal nie mają grubości materaców kieszeniowych czy lateksowych, co nie ma wpływu na ich doskonałą jakość i komfort snu, jaki gwarantują.

 

Gdy maluch jest uczulony… Wybierz materac dla alergika

Alergie wieku dziecięcego to bardzo często spotykane przypadłości. Jedną z nich jest uczulenie na lateks (stosowany często jako wypełnienie materaca). Na szczęście alergia ta zdarza się naprawdę rzadko, a sam lateks używany w postaci materacowej pianki nie ma bezpośredniej styczności ze skórą. To doskonała wiadomość, ponieważ rezygnacja z zakupu lateksowego materaca pozbawia rodziców produktu… przyjaznego właśnie alergikom. Dlaczego? Lateks jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób uczulonych na pleśnie, grzyby, roztocza kurzu domowego etc. Powinni oni korzystać z materaca lateksowego ze względu na jego czystość mikrobiologiczną – do wnętrza nie przenikają bowiem żadne alergeny i nie rozwijają się w nim bakterie, grzyby czy pleśnie. Warto mieć na uwadze jednak, że inne naturalne wypełnienia, jak choćby wełna owcza, bawełna, włókna kokosowe, konopne, włókna agawy czy końskie włosie, to również materiały, których obecność – wbrew obiegowym opiniom – ogranicza rozwój mikroorganizmów.

 

Zobacz materace dla dzieci, stelaże pod dziecięce materace oraz wykonane z naturalnych materiałów pokrowce i pościel >>

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię