Kiedy pozwolić dziecku na samotny wyjazd?

1
648

Decyzją, bardzo trudną do podjęcia dla każdego z nas, rodziców, jest ta dotycząca zgody na wyjazd naszego dziecka po raz pierwszy bez naszej opieki na wakacje. Wiąże się z nią ogromny stres i niepokój, co jest oczywiste i zrozumiałe.

Lista zagrożeń, jakie czyhają na nasze pociechy jest długa i niestety wręcz przerażająca. Jednak samotne wędrówki naszego dziecka po świecie są tak czy siak nieuniknione, a więc nie należy popadać w panikę. Na pewno zgodę na wyjazd dziecka będzie nam łatwiej wyrazić, jeśli mamy z nim dobry kontakt, gdy znamy kolegów i przyjaciół córki/syna, wiemy jakie ona/on ma zainteresowania, problemy.

Myślę, że na początek dobrym pomysłem jest zaproponowanie naszemu dziecku, aby pierwszy wyjazd był wycieczką na jakieś 2-3 dni. Ale ważne jest, aby była to wyprawa poprzedzająca późniejszy, dłuższy samotny wyjazd, a nie propozycja zamiast. Warto umotywować naszą decyzję, powinniśmy wytłumaczyć dziecku, że nie chodzi nam o to, że nie mamy do niego pełnego zaufania. Przede wszystkim musimy uzmysłowić dziecku, z jakimi zagrożeniami może się zetknąć na takim wyjeździe. Trzeba omówić – punkt po punkcie – sprawy, które nas niepokoją. Pamiętajmy, że nie powinno być tematów tabu, poruszajmy kwestie narkotyków, alkoholu, podejmijmy temat antykoncepcji, zwłaszcza z dziewczynkami. dziecko-na-wakacjach (1)

Bardzo ważne jest to, aby nasze dziecko na wycieczkę pojechało z kolegami, znajomymi, których dobrze znamy i oczywiście których dobrze zna nasze dziecko. Nie może to być przypadkowe, nowo poznane towarzystwo. Należy zadbać o to, żebyśmy my mieli numery telefonów do wszystkich uczestników eskapady, trzeba upewnić się, że telefon naszego dziecka nie ma zablokowanych rozmów wychodzących Dopilnujmy, aby nasz syn/córka zabrał(a) ładowarkę. Koniecznie zadbajmy o możliwość kontaktu z rodzicami pozostałych uczestników wycieczki.  Pomóżmy naszym dzieciom opracować plan wycieczki,  może zorganizujmy przygotowania wspólnie z pozostałymi dziećmi i ich rodzicami, ustalmy jakimi środkami lokomocji będą podróżować, o której godzinie planowo powinny dotrzeć do celu. Bądźmy w kontakcie z właścicielem kwatery, dobrze byłoby gdyby była to osoba sprawdzona.

Po tak wspólnie poczynionych przygotowaniach pozostanie nam tylko życzyć naszym pociechom „szerokiej drogi”.

 

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Od jakiegoś czasu moje dziecko zaczęło chodzić samo do szkoły, miałam z tym wielki problem, naprawdę.. Także na taki wyjazd będzie musiała poczekać bo jestem trochę chyba nadopiekuńcza, ale nic nie mogę z tym zrobić 🙂 Chociaż wiem że w końcu przyjdzie taki czas że będę musiała się przemóc.. No cóż dzieci nam rosną ..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię