Kupujemy ekspres do kawy – 5 wskazówek, które ułatwią nam jego wybór

0
1716

Nic nie poprawi nam nastroju o poranku tak, jak filiżanka parującej, aromatycznej kawy. Jeśli chcemy cieszyć się zawsze idealnie zaparzonym napojem, powinniśmy kupić odpowiedni ekspres do kawy. Oto 5 porad, dzięki którym bez trudu wybierzemy właściwy!

Ekspres ciśnieniowy, przelewowy czy na kapsułki?

Do naszej dyspozycji są 3 podstawowe rodzaje ekspresów do kawy:

ekspresy przelewowe – w tego typu urządzeniach kawa jest zalewana wrzącą wodą pod normalnym ciśnieniem. Co więcej, woda jest też wstępnie przesączana przez specjalny filtr z papieru. Na korzyść tego rodzaju ekspresu przemawia przede wszystkim to, że można nim wykonać nawet do dwóch litrów kawy za jednym razem – sprawdza się zatem przede wszystkim w biurach i domach zamieszkałych przez kilka osób;

ekspresy ciśnieniowe – kawa jest parzona w wyniku kontaktu zmielonych ziaren z gorąca wodą pod bardzo dużym ciśnieniem. Taki sposób parzenia sprawia, że kawa jest mniej gorzka – kontakt kawy z wodą jest wyjątkowo krótki, dlatego też gorzkie aromaty nie mają czasu, aby się w pełni rozwinąć;

ekspresy na kapsułki – od swoich poprzedników różnią się tym, że nie wsypuje się do nich kawy. Zamiast tego wykorzystuje się gotowe kapsułki ze specjalnie przygotowaną mieszanką kaw – po ich włożeniu wystarczy jedynie nacisnąć przycisk, by cieszyć się świeżo zaparzoną kawą.

kupujemy-ekspres-do-kawy2

Jaka moc ekspresu do kawy będzie najlepsza?

Nasypaliśmy kawy, wstawiliśmy ekspres i… czekamy w nieskończoność. Jeśli ten scenariusz jest nam znany, najpewniej nasz ekspres posiada niską moc. To właśnie od tego parametru zależy bowiem to, jak szybko urządzenie przygotowuje filiżankę kawy. Jeśli rano nie mamy czasu na oczekiwanie na kawę, powinniśmy sięgnąć po ekspres do kawy o mocy nie mniejszej niż 1500 W. Standardowe ekspresy (czyli takie o mocy oscylującej wokół 1000 W) mogą się tutaj nie sprawdzić.

Liczba barów – na co wpływa?

Jeśli zdecydowaliśmy się an zakup ekspresu ciśnieniowego, powinniśmy koniecznie sprawdzić jego liczbę barów. Im wyższa liczba barów, tym większa moc pompy, która wytwarza ciśnienie. Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, na co wpływa ciśnienie w ekspresie. Okazuje się, że to od niego zależy, jaką kawę będzie można w nim przygotować. Przykładowo: espresso można zrobić urządzeniem z ciśnieniem do 9 barów. Najlepsze ekspresy do kawy posiadają jednak ciśnienie mieszczące się w przedziale 12-15 barów.

kupujemy-ekspres-do-kawy1

Ekspres do zabudowy czy wolnostojący?

Ostatnim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest estetyka ekspresu do kawy. Nie ulega wątpliwości, że zazwyczaj jest to dość spore urządzenie, które przykuwa wzrok osób korzystających z kuchni – dlatego też należy dopasować je do wystroju wnętrza. Co ciekawe, ekspres można także zabudować – tak jak inne sprzęty AGD. Choć możliwość ta nie jest jeszcze zbyt popularna, niesie ze sobą szereg zalet. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca na blacie. Pozwoli nam to również stworzyć minimalistyczny wystrój wnętrza – stojące na blacie akcesoria mogłyby go tylko zakłócić.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię