Niemowlę – jak dbać o jego pielęgnację?

1
760

W chwili, w której w domu pojawia się maleńkie dziecko każdy z młodych rodziców ma wiele obaw. Niedoświadczonych w opiece nad noworodkiem ludzi dotyka wiele problemów. Ogromna radość przewija się ze strachem nad opieką i pielęgnacją. Dla wielu samo trzymanie dziecka jest ogromnym wyzwaniem. Dylematy związane z karmieniem pociechy. Ale największą trudnością jest kąpiel, podczas której wydaje nam się, że możemy zrobić dużą krzywdę dziecku. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na kilka podstawowych rzeczy uciążliwa kąpiel może zmienić się w przyjemność dla nas i dla naszej pociechy.

Przygotowanie do kąpieli

Noworodek nie potrzebuje częstych kąpieli. Jedna lub dwie kąpiele w tygodniu będą dla niego optymalne. Dopiero większe dzieci, które przemieszczają się i mają wyjątkowe skłonności do brudzenia się potrzebują częstszych kąpieli. Przygotowując się do mycia dziecka przede wszystkim zadbaj o temperaturę w pomieszczeniu, która powinna wynosić około 23oC. Jeśli w pokoju jest chłodniej, odkręć kaloryfery albo zaopatrz się w dodatkowy grzejnik, który zapewni taką temperaturę. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, staraj się przewietrzyć mieszkanie i zmniejszyć temperaturę, tylko pamiętaj aby przy tym wietrzeniu mieszkania nie przeziębić noworodka. Bardzo ważna jest również temperatura wody, która powinna wynosić około 37oC. Na szczęście sprawdzanie wody na łokieć odeszło do lamusa, a tą starą metodę zastąpiły termometry, w które powinien zaopatrzyć się każdy młody rodzic.

Nie możesz nawet na chwilę spuścić pociechy z oka, dlatego też przed kąpielą przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy, żeby mieć je pod ręką. Do mycia dziecka będziesz potrzebować płynu do kąpieli, mydełka i szamponu. Żeby ułatwić sobie sprawę i dać dziecku dużo przyjemności nie zapomnij o myjce, którą delikatnie umyjesz ciało brzdąca. Po wyciągnięciu dziecka z wanienki koniecznie wytrzyj jego ciało dokładnie delikatnym ręcznikiem i posmaruj ciało dziecka oliwką lub kremem, który odpowiada skórze dziecka. Kiedy dziecko będzie zupełnie suche, załóż pieluszkę i ubierz swoją pociechę. Czynności wykonywane po wyciągnięciu niemowlaka z wanny powinny być sprawne i szybkie, żeby nie zaziębić dziecka.

Kosmetyki dla dziecka

Często młodzi rodzice zastanawiają się jakich kosmetyków i czy w ogóle powinni ich używać przy kąpieli dziecka. Kosmetyki są bardzo ważne w kąpieli. Nie tylko myją ciało ale również nawilżają. W pierwszych tygodniach do wanienki powinniśmy dodawać emulsji nawilżającej. Przy wyborze kosmetyków warto zwrócić uwagę co wchodzi w skład szamponu czy płynu do mycia. Najlepiej wybierać te z naturalnych składników, które są bezpieczne dla dziecka. Należy zwrócić również uwagę na intensywność pienienia się i możliwe podrażnienia. Noworodek ma wyjątkowo delikatną skórę, o którą szczególnie trzeba zadbać, ale również ważne są włoski dziecka. Szampon nie powinien się mocno pienić i przede wszystkim nie może podrażniać oczu, szczypać i powodować łzawienia.

Jeśli dobrze przygotujemy się do kąpieli i nabierzemy w tym pewności, będzie to jedna z lepszych chwil i zabaw w pielęgnacji dziecka. Dwa wieczory w tygodniu, w których spędzimy czas z naszą czystą i zadowoloną pociechą.

Magda Pelc
Artykuł został przygotowany po przejrzeniu m.in. działu www.i-apteka.pl/pol_m_Dziecko-i-Mama_OILATUM-400.h

1 KOMENTARZ

  1. Noworodek nie potrzebuje częstych kąpieli. Jedna lub dwie kąpiele w tygodniu będą dla niego optymalne. Tak uważam. A do kąpieli kupuje olejek z Balneum, bardzo dobrze nawilża i nie podrażnia skóry maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię