Pokój nowoczesnego nastolatka

1
1788

Kiedy nasza pociecha wyrosła już z wieku dziecięcego i zaczyna być buntującym się nastolatkiem, chce aby jej pokój zaczął wyglądać bardziej poważnie. Wiadomo, że rodzicom ciężko jest od razu przemeblować całe pomieszczenie, więc w tym artykule znajdziesz wskazówki jak za pomocą kilku drobiazgów, takich jak plakaty na ścianę czy odpowiednie meble, zmienić pokój nastolatka.

1. Meble

Zazwyczaj dziecko, które dorasta, potrzebuje wymiany mebli. Zwykle ma już wtedy więcej przedmiotów do schowania, biurko nie wystarcza na wszystkie akcesoria, a krzesło nie jest już tak wygodne jak kiedyś. Jeżeli jednak już na początku zaopatrzyłeś pokój nastolatka w meble, które również teraz będą się nadawać, to odpada ci największy koszt. Ale jeśli potrzebna jest zmiana, to czasami wystarczy drobny szczegół, aby meble nabrały innego wyglądu. Jeżeli np. mają uchwyty w kształcie zwierzątek (co podobało się Twojemu dziecku w wieku 5 lat), to po prostu trzeba zakupić nowe – zwykłe. Lampę też można wymienić na bardziej „dorosłą” (motyw samolotu lub samochodzika tylko zniechęci naszą pociechę do zapraszania znajomych).

artiglo

2. Ściany

Być może metamorfoza pokoju wymaga przemalowania ścian. Jeżeli tak, to zapytajmy nastolatka, jakie barwy najbardziej mu się podobają (nawet, jeśli odpowiedź nas zadziwi). Niech dziecko ma szansę naklejenia plakatów na ścianę ze swoimi idolami – muzycznymi czy też sportowymi. Lepiej jeżeli te plakaty będą wisieć w antyramach – dziecko może często zmieniać swoje preferencje, a przyklejenie i zdzieranie papieru bezpośrednio ze ściany może okazać się ponad Twoje nerwy. Dzięki nim będziesz również mógł poznać preferencje dziecka, jednak nie zgadzaj się na treści, które mogą być dla kogoś obraźliwe bądź wulgarne. Możesz mu również zakupić napis na ścianę z cytatem, który nastolatek lubi. W wielu sklepach możesz teraz zamówić własny tekst, a specjalny materiał sprawi, że ewentualne odklejenie go nie przyniesie dziur w farbie.

3. Gadżety, gadżety, gadżety

Wiadomo, że chłopcy i dziewczynki wchodzący w okres dojrzewania będą oczekiwać innych gadżetów do wyeksponowania własnych zainteresowań i upodobań. Dla kobiet mogą to być chociażby wieszaki na ubrania (takie jak mają znane stylistki), posiadanie własnej toaletki czy garderoby. Znowu chłopcy chcą mieć fajnie zaaranżowane miejsce do gier, do trofeów zdobytych z drużyną piłkarską czy kolekcji modeli, które składają. Także pościel czy zasłony mogą nawiązywać do upodobań syna lub córki.

4. Symbioza

Nauka i przyjemności. Ważne jest, by tak zaaranżować pokój, aby było w nim miejsce zarówno na naukę jak i odpoczynek. Żeby znalazła się tam przestrzeń tak dla książek jak i piłek, deskorolek czy gier komputerowych. Można je ustawić po przeciwległych stronach pokoju, aby granica była wyraźnie zaznaczona.

Pokój nastolatka to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Często nasze wizje pokoju nie zgadzają się z pomysłami młodego człowieka i na tym gruncie powstają konflikty. Jednak dobrym sposobem jest włączyć nastolatka w urządzanie pokoju, bo poczuje się on doceniony i zauważony. A drobne ustępstwa, takie jak plakaty na ścianę czy pozwolenie umieszczenia własnego napisu na ścianie, tylko zwiększy szansę na osiągnięcie kompromisu.

 

Zapisz

Łóżka dla dzieci

1 KOMENTARZ

  1. Nie bedzie to tylko miejsce na sen i nauke, ale takze pokoj do przechowywania drobiazgow, do spedzania czasu wolnego z przyjaciolmi oraz do odpoczynku. Przede wszystkim nalezy wybrac funkcjonalne meble, do ktorych bedzie latwo dopasowac pozostale dodatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię