Kiedy potrzebujesz ginekologa?
Wiele kobiet nawet nie kojarzy bólu w podbrzuszu z problemami ze strony narządów rodnych. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i występują między krwawieniami, to warto zgłosić się do ginekologa. Zaleca się to zrobić także przy bolesnych i obfitych miesiączkach. Jeśli cykle menstruacyjny są nieregularne, występują plamienia acykliczne, nie należy odkładać wizyty u ginekologa. Będzie on także odpowiednią osobą przy zaobserwowaniu u siebie upławów, świądu i pieczenia pochwy. Wiele kobiet bagatelizuje ból w piersiach, co jednak powinno zostać sprawdzone.
Przy zbyt wczesnym lub późnym dojrzewaniu także wskazane będzie wybranie się do gabinetu ginekologicznego. Pierwsza wizyta może dotyczyć nastolatek, które zaczęły miesiączkować. Najczęściej u ginekologa pojawiają się młode kobiety, które zamierzają współżyć i chcą się zabezpieczyć przed niechcianą ciążą. W gabinecie ginekologicznym powinny znaleźć się panie, o których wystąpił problem z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych. Jeśli podczas uprawiania seksu występuje ból, pojawia się plamienie w jego trakcie lub po stosunku, to należy zgłosić się do ginekologa. Wszelkie zmiany w obrębie sromu i krocza nie powinny być bagatelizowane. Ginekolog będzie odpowiednią osobą w przypadku objawów okołomenopauzalnych i krwawień po przekwitaniu.
Przeczytaj więcej na: https://vitalea.pl/diagnostyka/ginekologia-poloznictwo
Ginekolog pomoże w wielu kwestiach
Ginekolog może zlecić wykonanie rozmaitych badań. Zalicza się do nich między innymi badanie USG, mammografię, badanie cytologiczne, urografię, cystoskopię, badanie urodynamiczne. Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym są niezwykle ważne, bo umożliwiają wykrycie rozmaitych nieprawidłowości we wczesnym stadium. Ginekolog odpowiada nie tylko za prowadzenie ciąży. Zajmuje się także leczeniem rozmaitych schorzeń. Do najczęstszych chorób należą infekcje pochwy, nadżerki szyjki macicy, polipy i mięśniaki macicy, endometrioza, torbiele jajników, niepłodność, zespół policystycznych jajników, zapalenie przydatków, przerost błony śluzowej macicy. Obecnie można nawet poprawić wygląd swoich miejsc intymnych, jeśli ktoś czuje taką potrzebę, boryka się z kompleksami lub różnymi nieprawidłowościami anatomicznymi przeszkadzającymi w codziennym życiu.