Rodzaje horoskopów – sprawdź najciekawsze typy wróżb

0
739

Wiara w przyszłość zapisaną w gwiazdach jest nadal bardzo popularna. Horoskop od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i dziś istnieje wiele jego odmian. Niektóre naprawdę mogą zadziwić. Poniżej krótki przegląd najciekawszych rodzajów wróżb horoskopowych.

W Polsce najbardziej znany i lubiany jest tradycyjny horoskop z dwunastoma popularnymi znakami zodiaku. To najmocniej osadzony we współczesnych realiach horoskop, którego najpopularniejszą odmianą jest horoskop tygodniowy. Kiedyś zamieszczany głównie w prasie i czytany w audycjach radiowych, dziś jest dostępny praktycznie wszędzie z Internetem na czele. Horoskop tygodniowy to cenna wskazówka do zaplanowania sobie nadchodzących siedmiu dni i przygotowania do niektórych wydarzeń. Tematyka wróżb dotyczy zarówno poważnych sfer życia zawodowego, ale także najprostszych codziennych decyzji.

Tygodniowy horoskop rzymski

W przewidywanie przyszłości bawili się już w starożytności. Poznanie tego, co wydarzy się w najbliższym czasie było wyjątkowo atrakcyjne np. dla Rzymian, którzy ułożyli własny horoskop tygodniowy. Zamiast znanych nam dziś znaków zodiaków, rodacy Juliusza Cezara posługiwali się… owocami! Każdy dzień oznaczony był odpowiednim owocem i o losie człowieka miało decydować to, czy urodził się w poniedziałek, wtorek, środę lub inny kolejny dzień. Dodatkowo nad każdym z osobna patronowała odpowiednia planeta oraz bóg.

Horoskop chiński

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce horoskop chiński. Podobnie jak tradycyjny opiera się na dwunastu znakach zodiaku, ale ich nazwy nie są tożsame ze znanymi nam: wodnikiem, panną i innymi. Horoskop chiński swe znaki nazywa zwierzętami, które według legendy jako jedyne przybyły na wezwanie Buddy. Wśród nich znajdziemy m.in. konia, węża, bawoła oraz świnię. Co ciekawe, znaki te odnoszą się tylko do roku narodzin, a nie konkretnego dnia i miesiąca.

Drzewa, ptaki i części ciała

W znaczenie gwiazd wierzyli również Celtowie. Ich horoskop opierał się na 22 znakach stworzonych przez kapłanów nazywanych Druidami. Nazwy znaków zostały wzięte od czczonych przez Celtów drzew. Wedle legendy, każdy narodzony człowiek przybierał cechy danego drzewa, bo te podobnie zresztą jak ludzie, różniły się od siebie swego rodzaju charakterem i specjalnymi właściwościami.

Istnieje również horoskop, który zamiast tradycyjnych znaków zodiaku zawiera nazwy poszczególnych ptaków. Ciekawiej jednak prezentują się wróżby rodem z Maroka, które oparte są na znakach zodiaku nazwanymi od poszczególnych części ciała.

Numerologia

Zupełnie inaczej do kwestii horoskopu podeszli Japończycy. Według nich nad każdą osobą pieczę trzymała… cyfra i przypisana do niej planeta! Dla przykładu, człowiekowi urodzonemu 21.12.1960 patronuje czwórka (2+1+1+2+1+9+6+0=22; 2+2=4), a tej przypisuje się związek z Saturnem. Z prostego rachunku wynika, że Japończycy przewidzieli 9 cyfr patronackich i oczywiście każdej odrębny opis cech charakteru i osobowości. Jako że Japończycy to mistrzowie układania kwiatów, możliwe że i oni są twórcami horoskopu kwiatowego, który zamiast tradycyjnych znaków zodiaku zawiera porównania do konkretnych roślin ozdobnych.

Jak widać, horoskop znany jest nie od dziś i może przybrać ciekawą formę. Tygodniowa lub bardziej rozległa w terminie wróżba nie musi ograniczać się tylko do znanych nam znaków zodiaku. Ważne, by horoskop sam w sobie był formą wskazówki i elementem dobrej zabawy, a nie głównym drogowskazem w życiu osobistym i zawodowym.

 

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie horoskop.iwoman.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię