Różne metody antykoncepcji – wady i zalety

0
1234
Rozpoczęcie współżycia może wydawać się najprostszą rzeczą na świecie, ale nie do końca tak to wygląda. Młode osoby często popełniają ten błąd, iż chcą zacząć uprawiać seks jak najszybciej i ignorują ryzyko nie tylko ciąży – ale także chorób przenoszonych drogą płciową. To właśnie dlatego warto czasami jednak trochę poczekać, porozmawiać z lekarzem lub z rodzicem i upewnić się, że czujemy się bezpiecznie. Wzrośnie tym samym także przyjemność czerpana z takiego stosunku – nie będziemy cały czas zastanawiać się nad tym, czy aby na pewno wybraliśmy dobrą metodą antykoncepcji. Na szczęście mamy do wyboru kilka sposobów, więc któryś z nich powinien być dla nas odpowiedni.

Warto poznać wady i zalety każdego z nich, bo chociaż najczęściej w wyborze doradza nam ginekolog – my również możemy mieć preferencje dotyczące konkretnej metody. Dotyczy to w szczególności antykoncepcji hormonalnej, gdzie możemy na przykład wybrać, czy chcemy każdego dnia stosować tabletki – czy wolimy raczej wybrać wkładkę domaciczną i nie musieć w ogóle przejmować się zabezpieczaniem przez okres nawet do 5 lat.

Prezerwatywy i antykoncepcja hormonalna

Prezerwatywy są najczęściej wybierane przez młode osoby, które nie chcą nikogo informować o tym, że zaczynają współżyć i szukają najprostszego sposobu zabezpieczenia się przed ciążą. Nie ma w tym oczywiście nic złego, a prezerwatywa bardzo skutecznie chroni nas także przed chorobami wenerycznymi. Może ona jednak wpływać na jakość samego zbliżenia, więc osoby będące w związku przez dłuższy czas zwykle szukają innej metody – ufają sobie i zaczyna im zależeć nie tylko na bezpieczeństwie, ale także na komforcie w trakcie stosunku. Prezerwatywy dobrze jest stosować za każdym razem, gdy uprawiamy seks z osobą, które jeszcze nie znamy aż tak dobrze – nawet w momencie, gdy korzystamy jednocześnie z antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna jest bardzo skuteczna, ale nie uchroni nas przed chorobami wenerycznymi i musimy zdawać sobie z tego sprawę. Taka metoda jest idealna na dalszym etapie związku, ale musimy dobrać ją wraz z ginekologiem. Dostarczanie do naszego organizmu hormonów zawsze w jakiś sposób ma wpływ na nasze ciało, więc najpierw musimy upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania i tabletka antykoncepcyjna nie wyrządzi nam krzywdy.

Naturalna metody antykoncepcji

Z naturalnych metod antykoncepcji korzystało się częściej wiele lat temu, a obecnie wiemy już, że nie są one tak skuteczne, jak na przykład tabletka antykoncepcyjna. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne do stosowania antykoncepcji hormonalnej lub prezerwatyw – może być to nasza jedyna opcja. Tutaj w grę wchodzi stosunek przerywany lub kontrolowanie cyklu i unikanie seksu w trakcie dni płodnych.

Sprawdź bazę dolegliwości Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię