Szklarnie poliwęglanowe – gdzie się wykorzystuje i czym są?

0
625
Jakość uprawy przydomowych warzyw jest bezpośrednio związana z warunkami atmosferycznymi. Jeśli sadzonki nie będą dostatecznie zabezpieczone, a pogoda będzie niezwykle zmienna i nieprzewidywalna, to zwyczajnie możemy nie doczekać plonów. Jedną z podstawowych form zabezpieczania roślin jest konstrukcja szklarniowa. Zapobiega ona zjawiskom niekorzystnym, takim jak intensywny deszcz, spadający grad czy mocnym promieniom słonecznym. Obiekt obiektowi nie równy, ponieważ nie każda szklarnia zapewnia m.in. ochronę przed UV czy zalegającym śniegiem. Jeśli zależy nam na najwyższej skuteczności zabezpieczania sadzonek, to warto skierować swoją uwagę ku szklarniom z lekkiego, ale wytrzymałego materiału. Takie właśnie są szklarnie poliwęglanowe.

Jak wygląda i czym się cechuje szklarnia z poliwęglanu?

Szklarnie poliwęglanowe to wzmacniane konstrukcje stalowe, które posiadają specjalne panele uzupełniające profil. Zamiast szkła czy folii wykorzystaniu w ich przypadku wytrzymały poliwęglan, czyli ultra-mocne tworzywo, które jest znacznie odporniejsze, niż inne materiały. Dzięki dużej elastyczności poliwęglan poddaje się także formowaniu, dlatego szklarnie mają pożądany, półokrągły kształt. Materiał cechuje się również dużą wytrzymałością na działanie sił mechanicznych. Jest w stanie bez problemu udźwignąć zalegający śnieg na dachu, co nie jest wykonalne w przypadku lekkich konstrukcji foliowych. Cieplarnia jest także w pełni chroniona przed promieniami słonecznymi, które w dużym nasileniu są szkodliwe dla delikatnych roślin. Poliwęglan niejako filtruje światło, ograniczając dostawanie się niekorzystnych promieni ultrafioletowych do wnętrza obiektu.

Szklarnia z poliwęglanu Alfa2020 – www.sklep.arlengroup.pl

Szklarnie poliwęglanowe w przydomowym użytku

Tunel wykonany z poliwęglanu charakteryzuje się optymalnymi warunkami termicznymi. Oznacza to, że we wnętrzu cieplarki nie jest ani przesadnie gorąco, ani zbyt chłodno. Rośliny otrzymują odpowiednią dawkę temperatury i światła słonecznego, aby mogły bezproblemowo egzystować. Ten rodzaj szklarni do niedawna był wykorzystywany przede wszystkim w rejonach górskich i miejscowościach nadmorskich. To ze względu na zadowalającą trwałość konstrukcyjną i odporność na mocne podmuchy wiatru. Z uwagi na to, że technologia wytwarzania stała się szerzej dostępna, to szklarnie poliwęglanowe są obecnie znacznie tańsze, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mogą być zatem stawiane wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać najlepsze warunki do wzrostu roślin. Stanowią znacznie solidniejszą alternatywę do powszechnie znanych rodzajów foliówek.

Więcej – https://sklep.arlengroup.pl/szklarnie-ogrodowe-z-poliweglanu

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię