Testy ciążowe – rodzaje, wiarygodność

0
2691

Istnieje kilka testów ciążowych, dzięki którym przekonamy się, czy za dziewięć miesięcy przywitamy na świecie maluszka. Wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz finansów. Wskazuje się trzy grupy testów ciążowych, których charakterystykę niżej przedstawiamy.

Laboratoryjny test ciążowy z krwi

Jeżeli zależy nam na teście ciążowym dającym stuprocentową pewność, to powinniśmy wybrać laboratoryjny test ciążowy z krwi, którego koszt prywatnie waha się od 20 do 35 zł. Tego rodzaju test wykonuje się w laboratorium w godzinach porannych, a wyniki są zwykle znane już po kilku godzinach. Laboratoryjny test krwi jest w stanie wykryć nawet bardzo wczesną ciążę, a poza tym może określić nawet jej tydzień. Już ok. 7 dni od zapłodnienia test ten pozwala sprawdzić, jaka jest zawartość we krwi hormonu hCG, produkowanego przez łożysko po zagnieżdżeniu się zarodka. Z każdym tygodniem ciąży hormonu tego przybywa w organizmie przyszłej mamy

Laboratoryjny test ciążowy z moczu

Laboratoryjny test ciążowy z moczu, podobnie jak domowe testy ciążowe, wykrywa ciążę poprzez sprawdzenie obecności hormonu hCG w moczu. W tym celu do badania należy pozostawić w laboratorium pierwszy poranny mocz. Wyniki są znane już po kilku godzinach. Koszt takiego badania w prywatnej placówce wynosi ok. 15 zł.

Tak naprawdę tego rodzaju laboratoryjny test ciążowy cieszy się w praktyce mniejszą popularnością niż ten wykonywany z krwi. W szczególnych przypadkach, gdy zależy nam na jak największej pewności, przeprowadza się zarówno próbę ciążową z moczu, jak również z krwi, a dodatkowo wykonuje się również badanie lekarskie.

Domowe testy ciążowe

Domowe testy ciążowe to wciąż najpopularniejsza forma, aby przekonać się, czy doszło do zapłodnienia. Tego rodzaju testy ciążowe są ogólnodostępne, kosztują mniej niż 10 zł i możemy je wykonać samodzielnie o każdej porze w domowym zaciszu. Warto podkreślić, że tego typu teksty nie dają jednak stuprocentowej pewności. Producenci zwykle mówią o 99%, dlatego mimo wszystko warto odwiedzić lekarza. Nie wszystkie testy działają też tak samo, dlatego warto wiedzieć, na jaki się zdecydować.

Test ciążowy paskowy

Do wykonania testu ciążowego paskowego niezbędne jest wcześniejsze zebranie moczu do pojemnika. Często jest on dołączony do zestawu, a jeśli nie – to w aptece dostaniemy specjalne „naczynko” do tego celu. Kiedy mocz mamy już zebrany, to zanurzamy w nim pasek testowy według zaleconego w instrukcji poziomu. Następnie odkładamy pasek testowy na płaską powierzchnię i czekamy na wynik, który powinien pojawić się po kilkunastu sekundach. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna wyklucza ten stan.

Test ciążowy płytkowy

Jest to chyba najpopularniejszy wariant testu ciążowego, który w tym przypadku składa się z plastikowego prostokąta, na którym widnieje jedno mniejsze i jedno większe okienko. Do tego pierwszego za pomocą pipety umieszczamy kilka wcześniej zebranych do pojemniczka kropli moczu. W większym okienku odczytujemy po około 5 minutach wynik. I tu podobnie – dwie kreski wskazują ciążę, a jedna ją wyklucza.

Test ciążowy strumieniowy

Test ciążowy strumieniowy można wykonać na dwa sposoby – wkładając końcówkę do pojemnika z moczem bądź, jak sama nazwa wskazuje, umieszczając ją pod strumieniem oddawanego moczu. Na wynik zwykle też oczekuje się ok. 5 minut.

testy-ciazowe (1)

JZ
Na podstawie artykułu: Rodzaje testów ciążowych w BabyBoom.pl.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię