O czym pamiętać urządzając pokój dziecka?

3
2106

Pokój dziecięcy pełni nie tylko rolę sypialni, ale również miejsca zabawy czy nauki. Jak zatem urządzić pokój dla dziecka, skoro musi on połączyć wszystkie te funkcje na średnio kilkunastu metrach kwadratowych? Nie jest to łatwe zadanie, ale jak najbardziej wykonalne.

Dzieci, a zwłaszcza dziewczynki, to wyjątkowo wymagający recenzenci, dlatego wystroju ich pokoju nie powinniśmy pozostawiać przypadkowi. A żeby nie było zbyt prosto, wnętrze najlepiej urządzić w taki sposób, by w razie potrzeby można było je łatwo przearanżować.

Jak dobrać kolor ścian w pokoju dziecka?

Jedną z podstawowych kwestii jest dobór koloru ścian, który powinniśmy uzależnić przede wszystkim od wieku dziecka. W przypadku maluchów najlepszym rozwiązaniem będą ściany w zdecydowanym kolorze, który zachęci je do przebywania i zabawy w pokoju, a ponadto będzie stymulował ich rozwój. Z kolei starsze dziecko możemy z powodzeniem zapytać o zdanie i włączyć w proces aranżacji pokoju.

Jako że zasady doboru kolorów są dość uniwersalne, warto zapamiętać trzy podstawowe cechy barw. By stworzyć ciepłe i energetyczne wnętrze, wybierajmy spośród odcieni pomarańczy i żółci. Jeśli nasza mała księżniczka upiera się przy różowym, pamiętajmy, że jest to kolor, który łagodzi złe nastroje. Dużą popularnością cieszą się też odcienie niebieskiego, który wychładza pomieszczenie, oraz zielonego, działającego uspokajająco.

Zmieniaj pokój wraz z wiekiem dziecka

Nie zapominajmy jednak, że pokój dziecka musi zmieniać się wraz z jego wiekiem. Z upływem kolejnych lat kolorystyka wnętrza powinna stać się bardziej stonowana, a jego wyposażenie – dostosowane do potrzeb naszej pociechy. Miejmy na uwadze, że kiedy nasze dziecko zaczyna chodzić do szkoły, w jego pokoju musi znaleźć się miejsce na większe meble, solidne biurko z szerokim blatem, wygodne krzesło oraz półki na książki.

Na szczęście kolor na ścianach to najszybszy, a zarazem najtańszy sposób na całkowitą zmianę wyglądu powierzchni. Jeśli nie chcemy co kilka lat robić generalnego remontu, warto urządzić przestronne i jasne wnętrze o uniwersalnym charakterze, takie jak pokój dla dziewczynki z domifikacje.pl, którego osobowość definiować będą przede wszystkim drobne, kolorystyczne dodatki.

Aranżując pokój, postawmy na jasne, wesołe barwy, które nie przytłaczają i znakomicie ze sobą współgrają, a subtelne ozdoby, utrzymane w wybranej tonacji kolorystycznej, będą nienachalnie, ale jednoznacznie sugerować, czy dany pokój należy do chłopca czy dziewczynki. Natomiast w przypadku ich usunięcia bądź wymiany, pomieszczenie znów nabierze pierwotnej uniwersalności.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Urządzając lub remontując pokój dziecka, zadbajmy także o bezpieczeństwo malucha. Wybierając meble i akcesoria zwróćmy też uwagę, by użyte materiały były trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei kupując farbę do malowania ścian, zdecydujmy się na tę plamoodporną, która odpycha wodę i inne płynne zabrudzenia.

o-czym-pamietac-urzadzajac-pokoj-dziecka2

Zapisz

Łóżka dla dzieci

3 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem jest duża różnica pomiędzy pokojem dla dziecka a pokojem dziecięcym. W tym pierwszym musi być miejsce dla malucha, a drugi staje się jego krainą. Oczywiście trzeba dążyć do tego drugiego. Pozdrawiam.

  2. Zawsze chciałam mieć pokój dziecięcy, ale nigdy nie miałam. Rodziców nie było stać na mieszkanie, gdzie miałabym swój własny kąt, więc współdzieliłam pokój z siostrą. Dla swojego dziecka (co już niedługo :)) na pewno zadbam o pokój.

  3. Bezpieczeństwo najważniejsze. Warto kupić lepsze meble niz takie za parę złotych, a potem dziecku drzazga wbije się gdy będzie trzymało rączki na szczebelkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię