Twoje dziecko śpi przy zapalonym świetle? Przeczytaj ten artykuł.

1
1297

Wiele osób śpi w nie całkiem ciemnych pokojach: latarnie uliczne, świecące urządzenia elektroniczne.  Prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy, że nawet trochę światła wpływa negatywnie na jakość snu.

A co z dzieckiem i strachem przed ciemnością? Małe światełko noce w jego pokoju pomoże mu zasnąć, ale z drugiej strony nie pozwala na prawidłowy odpoczynek.

Nasz artykuł pomoże wam nauczyć dzieci spać bez światła i wytłumaczy dlaczego jest to ważne.

Regularny cykl snu jest niezwykle ważny dla zdrowia naszego organizmu. Eksperci twierdzą, że światło w sypialni podczas snu może mieć negatywny wpływ na nasz cykl spanie-czuwanie. Może to zmienić nasz naturalny zegar, który mówi naszemu ciału kiedy jest czas na sen. W naturze ludzki mózg jest zaprogramowany do snu w przypadku braku światła słonecznego, jeśli mamy światło w nocy zmieniamy naturalny cykl. Liczne badania wykazały, że ludzie ze zmienionym cyklem sen-czuwanie maja większą częstotliwość występowania zaburzeń fizycznych i psychicznych, takich jak depresja czy nadwaga.

Jak możemy nauczyć dziecko, by spało po ciemku? Strach przed ciemnością jest bardzo powszechny u dzieci. Możemy stopniowo je przyzwyczajać, bez zmuszania, by zasypiały bez światła.

Oto 3 wskazówki:

  1. Wyłączamy światło gdy dziecko już zaśnie. Jego mózg nie będzie wtedy narażony na działanie światła przez całą noc.
  2. Nic na siłę. Dziecko zawsze musi czuć się bezpieczne w swoim pokoju. Możemy na początku zasypiać przy nim, pokazując mu, że nie boimy się ciemności.
  3. Zróbmy stopniowe przejście. Zmieńmy lampkę nocną na jeszcze mniejszą. Puśćmy dziecku relaksującą muzykę lub bajki do posłuchania.

Jeśli będziemy wytrwali to dziecko stopniowo nauczy się czuć się swobodnie i nie bać się ciemności. Ciemność to przyjaciel naszego organizmu.

Pamiętamy także, by zapewnić dziecku wygodny sen, to też wpływa znacznie na jakość snu. Prawidłowy materac wesprze kręgosłup dziecka, a właściwa poduszka ukoi go do snu.

Materace dla dzieci
Materace dla dzieci

 

1 KOMENTARZ

  1. Moje wnuki śpią przy zapalonym świetle, tłumaczyłam,że to nie zdrowo,no cóż teściowych się nie słucha. Może ten artykuł coś wskóra. Pozdrawiam wszystkich z ciemnej sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię