Wybór szkoły językowej – co wziąć pod uwagę

0
960
Nauka języka obcego jest procesem ciągłym. Nie da się go nauczyć raz na zawsze, wystarczy rok przerwy w posługiwaniu się językiem, by zapomnieć wiele słówek i zwrotów. Do tego dochodzi jeszcze stres związany z przerwą, przecież nie pamiętam, zapomniałam. Pojawia się bariera w posługiwaniu się językiem obcym, którą bardzo trudno pokonać. Przekonało się już o tym wiele osób, dlatego kontynuują naukę, choć czasami z mniejszą intensywnością. Oczywiście takie podejście wpływa na intensywny rozwój szkół językowych. Nasz poradnik podpowie na co zwrócić uwagę wybierając dobrą szkołę językową i z przyjemnością uczyć się języka obcego.

Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Wobec bogatej oferty i natłoku informacji reklamowych wybór odpowiedniej szkoły językowej nie jest prosty. Pod uwagę trzeba wziąć wiele elementów, które w rezultacie spowodują, że zajęcia będą sprawiały przyjemność i przyczynią się do opanowania języka obcego na oczekiwanym poziomie.

Kwestią kluczową jest odpowiedź na pytanie jakiego kursu szukamy i na jakim poziomie zaawansowania. Czy ma być to kurs nauki od początku, kontynuacja nauki języka obcego, czy może krótki kurs intensywny, a może kurs specjalistyczny nastawiony na poznanie słownictwa związanego z daną branżą. Wszystkie szkoły językowe oferują kursy ogólnodostępne na różnych poziomach, ale tylko niektóre kursy intensywne lub specjalistyczne. Jeśli określiliśmy nasze oczekiwania i potrzeby to możemy zacząć poszukiwania odpowiedniej szkoły języków obcych.

szkoła językowa, lekcja języka angielskiego

Wielkość grup

Zajęcia z języków obcych powinny odbywać się w małych grupach nie przekraczających 10 osób. Dzięki temu każdy uczeń będzie miał możliwość aktywnego uczestniczenia w kursie i doskonalić swoje umiejętności. To podstawa jego efektywności. W wielu przypadkach kurs w grupie jest lepszym wyborem niż kurs indywidualny lub prywatne korepetycje. Nauka w zespole nie tylko buduje relacje interpersonalne, ale dodatkowo motywuje do nauki i wyzwala zdrową rywalizację.

Ważną sprawą są kryteria doboru kursantów do danej grupy. Dobre szkoły językowe przeprowadzają testy wstępne i na ich podstawie kwalifikują do grupy na określonym poziomie znajomości języka. Efektywność takiego kursu będzie znacznie większa niż w grupie dobieranej na podstawie dogodnego terminu.

Metody nauczania

Warto dowiedzieć się także jakie metody nauczania stosowane są przez szkołę. Nie ma jednej rewelacyjnej metody, która gwarantuje szybką naukę języka obcego, ale zdecydowanie skuteczniejsze są metody aktywne oparte na konwersacji, Przykładowo Szkoła Języka Angielskiego Yes Wrocław preferuje naukę w małych grupach, dzięki czemu nauczyciele są w stanie skupić się na każdym uczniu i poświęcić mu maksimum uwago. Wiele szkół nauki języków obcych w miarę możliwości łączy te metody organizując obozy językowe, imprezy związane ze świętami, zwyczajami charakterystycznymi dla danego kraju lub konkursy kulinarne na potrawy narodowe itp. Pozwalają one nie tylko na zwiększenie zakresu słownictwa, ale także na poznanie kultury danego państwa.

Najbardziej tradycyjną metodą jest metoda gramatyczno-tłumaczeniowa. To najbardziej popularna metoda stosowana w szkołach państwowych. Nie jest lubiana przez uczniów i nie przynosi dobrych efektów. Główny nacisk kładzie na poprawność językową, a nie na swobodę posługiwania się językiem obcym.

Kwalifikacje lektorów

Przy wyborze szkoły językowej warto także zwrócić uwagę na formalności. Dobra szkoła posiada certyfikat jakości i organizuje egzaminy międzynarodowe na określonym poziomie.

W skutecznym nauczaniu najważniejsi są nauczyciele, ich kwalifikacje, umiejętności i zdolności interpersonalne. Nawet najlepszy nauczyciel nie osiągnie dobrych rezultatów, jeżeli nie potrafi nawiązać dobrych relacji z kursantami. Szkoła powinna także oferować zajęcia z native speakerami, czyli lektorami, dla których język kursu jest językiem ojczystym. Dzięki temu uczniowie mają możliwość oswoić się z różnym akcentem i różną wymową.

Kilka wskazówek na koniec

Przy wyborze szkoły językowej warto zwrócić uwagę także na jej lokalizację. Najlepiej by była położona blisko miejsca zamieszkania, szkoły lub miejsca pracy. Przedzieranie się przez korki 2 lub 3 razy w tygodniu przez miejskie korki nie tylko zabiera dużo czasu, ale może zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowanych. Szkoła językowa położona w najbliższej okolicy pozwala na łatwe dopasowanie zajęć do rozkładu dnia wszystkich domowników.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto także zasięgnąć opinii o szkole wśród znajomych, którzy wcześniej uczestniczyli w kursach. Oni najlepiej wiedzą czy byli zadowoleni z zajęć i jakie efekty pracy osiągnęli. Potrafią wskazać mocne i słabe strony konkretnej szkoły językowej.

Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie szkół językowych, ale wiele z nich utrzymywało kontakty ze swoimi kursantami za pośrednictwem internetu. Po zmniejszeniu restrykcji uruchomiły kursy wakacyjne, a teraz prowadzą rekrutację na semestr jesienny. Wybór zajęć będzie więc na pewno bardzo duży.

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię