Gramy mobilnie: Klasyczna Alchemia (łamania głowy)

0
1291

Alchemia Klasyczna

Wśród aplikacji na urządzenia przenośne jest wiele gier, które nawiązują bądź są bezpośrednimi „remake’ami” tych znanych z konsol czy komputerów. Jedną z nich jest Alchemy, znana jeszcze z MS-DOS.
Gra polega na łączeniu elementów dla uzyskania nowych, bardziej złożonych. Zaczynamy od składników podstawowych, by w miarę postępu w grze tworzyć coraz bardziej zaawansowane konstrukcje, organizmy, mechanizmy, itp.
Alchemy dla systemu Android doczekała się kilku wersji, oto najciekawsze z nich.

Od żywiołów do zwierzaków

„Przeprowadź ewolucję od bakterii do ssaków!” – tak Alchemy Classic stworzona przez NIAsoft reklamowana jest w Google Play.
To najbardziej klasyczna gra, przeróbka gry Christiana Steinrueckena, przez wielu uznawana jest za najlepszą androidową (i nie tylko, o czym dalej) Alchemię.

Jej ogólne założenia są standardowe dla gatunku – zaczynamy od podstawowych „pierwiastków”: wody, ognia, ziemi i powietrza, łącząc je w różnych kombinacjach otrzymujemy coraz bardziej skomplikowane obiekty. Inaczej niż w Alchemii Andreya Zaikina, możemy zestawiać dwa lub więcej elementów, także w kombinacjach typu: ?? + ? + ?, tzn. dwa razy jeden pierwiastek plus drugi pierwiastek plus trzeci pierwiastek. Znalezienie właściwej kombinacji może wydawać się trudne, ale na szczęście mamy system podpowiedzi, z których dowiemy się jaką substancję lub narzędzie możemy stworzyć i ilu składników nam do tego potrzeba. Dostęp do takich „receptur”, oczywiście jeżeli odkryliśmy wcześniej potrzebne elementy, mamy poprzez naciśnięcie przycisku „i” na górnej belce głównego ekranu (pulpitu).

Ikony elementów cieszą oko

Odkryte elementy przeciągamy na pulpit z bocznego paska (który można ukrywać). To które z nich na tym pasku są widoczne zależy od naszego wyboru – mogą to być wszystkie dostępne składniki lub należące do określonej kategorii (np. natura, substancje chemiczne, metale, itp.) – grupę wybieramy z ruchomego paska u dołu ekranu zaznaczając tapnięciem odpowiednią ikonę (jej naciśnięcie powoduje wyświetlenie nazwy kategorii). Innym sposobem umieszczania elementów na pulpicie jest naciśnięcie przycisku „+” na belce u góry ekranu – przejdziemy wtedy do ekranu „zasobnika”, z którego wybieramy potrzebne obiekty. Również w tym miejscu możemy sortować elementy – alfabetycznie według nazw lub według kolejności ich odkrywania. Możemy też wybrać interesującą nas kategorię elementów.
Wśród ikon (zarówno na pasku bocznym, jak i w „zasobniku”) znajdują się ikony z pytajnikiem „?” – jak wszystkie pozostałe są one podpisane, ale nieaktywne. Odpowiadają one elementom, które możemy dopiero stworzyć poprzez połączenie tych już odkrytych – właściwe kombinacje znajdziemy na liście uruchamianej wspomnianym przyciskiem „i”.

Jak widać zasady nie są zbytnio skomplikowane, jednakże odgadnięcie niektórych receptur może przysporzyć nam trudności, dlatego też gra nie znudzi nam się zbyt szybko.

Autorom należy się pochwała za przygotowanie aplikacji pod względem wizualnym. Ikony elementów są barwne i ciekawe i choć niektóre są do siebie podobne, to wystarczy nacisnąć „niepewny” obrazek, by wyświetliła się nazwa elementu, który przedstawia. skutecznemu połączeniu składników towarzyszą animacje i dźwięki (różne w zależności od rodzaju obiektu). Jeśli chodzi o interfejs – to i on jest przyjemny dla oka, a przede wszystkim funkcjonalny.

Jeszcze kilka elementów

Lista elementów

W najnowszej wersji Alchemy Classic mamy dostępnych 380 elementów. Jeśli to komuś nie wystarczy, to poprzez specjalny system możemy zakupić kolejne. Walutą są „alchemy coins”, monety, które zarabiamy pobierając darmowe i płatne aplikacje z Google Play (cennik zobaczymy po naciśnięciu przycisku z kłódką na belce na głównym ekranie). System ten niestety wydaje się nie działać zbyt dobrze. Lepszym sposobem może być za to pozytywna ocena gry na Facebooku lub Twitterze – ponoć twórcy potrafią się odwdzięczyć za pochwały…

Alchemy Classic na FB

Gra jest dostępna również na urządzenia z systemami: Symbian, Bada i Windows Phone 7, a wersję na PC możemy pobrać poprzez IntelAppUp.
Na koniec uwaga na temat ustawień. Jest ich zaledwie kilka, z czego najpotrzebniejsza jest opcja wyboru języka – polski jest dostępny.

Podsumowując: Alchemy Classic to bardzo ciekawa gra dla lubiących pogłówkować w wolnym czasie, z pewnością warta zainstalowania na smartfonie czy tablecie. A jeśli taka wersja Alchemii Wam nie odpowiada, bo np. wolicie coś poważniejszego, możecie spróbować Alchemy Fusion.

Alchemy Classic

Łóżka dla dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Wpisz swojeimię